Na ulicach staną kosze do segregacji śmieci

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uliczne kosze do segregacji odpadów na placu Konstytucji

Zarząd Oczyszczania Miasta podpisał umowę na produkcję i ustawienie 80 ulicznych pojemników do segregacji śmieci za ponad 240 tysięcy złotych. Kosze pojawią sią w 20 miejscach na terenie Pragi Południe.

Obecnie wszystkie uliczne kosze na śmieci to pojemniki na odpady zmieszane. Jednak już niedługo na Pradze Południe pojawią się bardziej ekologiczne rozwiązania - pojemniki, które umożliwią segregację. To pomysł z budżetu obywatelskiego "Kosze miejskie do segregacji śmieci". Na Pradze Południe ma stanąć 80 takich koszy w 20 lokalizacjach. Każdy z nich będzie zawierał cztery pojemniki - na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady. "Pozostałe śmieci można wrzucać do koszy betonowych, których w tej dzielnicy mamy około 1200 sztuk" - dodaje Zarząd Oczyszczania Miasta, który zajmuje się realizacją projektu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Urzędnicy podpisali już umowę na produkcję i ustawienie koszy z firmą F.P.U.H. Janiak z Łukowa. "Będą to takie pojemniki, których funkcjonalność sprawdzili mieszkańcy Warszawy podczas testów w terenie. Projekt koszy do segregacji zaakceptowało miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Według planu pojemniki powinny pojawić się na chodnikach do końca wakacji" - zapowiada ZOM. I podaje, że koszt zakupu 80 pojemników wyniesie ponad 240 tysięcy złotych.

20 lokalizacji

Jak informuje ZOM, urzędnicy wybrali wraz z autorką projektu takie lokalizacje, gdzie jest najwięcej pieszych, a jednocześnie będzie możliwość łatwego usuwania śmieci i dojazdu ekip porządkowych.

W tych miejscach pojawią się pojemniki: skrzyżowanie Targowej z aleją Zieleniecką, rondo Waszyngtona – po stronie Stadionu Narodowego, rondo Waszyngtona – u wylotu Francuskiej, skrzyżowanie alei Waszyngtona z Międzynarodową – przy salonie samochodowym, skrzyżowanie alei Waszyngtona z Grenadierów, rondo Wiatraczna – u wylotu alei Waszyngtona, rondo Wiatraczna – od strony centrum handlowego, rondo Mościckiego, Grochowska przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe, skrzyżowanie Grochowskiej z Podskarbińską, plac Szembeka od strony skrzyżowania Grochowskiej z Chłopickiego, skrzyżowanie Grochowskiej z Jubilerską od strony Olszynki Grochowskiej, skrzyżowanie alei Stanów Zjednoczonych z Saską, skrzyżowanie Ostrobramskiej i Zamienieckiej, skrzyżowanie Łukowskiej i Zamienieckiej, skrzyżowanie Łukowskiej i Rodziewiczówny po stronie pętli, skrzyżowanie Grochowskiej i Międzynarodowej, skrzyżowanie Międzynarodowej z Zwycięzców, skrzyżowanie alei Waszyngtona i Kinowej, skrzyżowanie alei Stanów Zjednoczonych i Grenadierów.

ZOM przypomniał przy okazji, że zajmuje się opróżnianiem 12 z 27 tysięcy ulicznych koszy na śmieci. Chodzi o pojemniki, które stoją na chodnikach, przy przejściach dla pieszych, wejściach do stacji metra i na przystankach komunikacji miejskiej. Pozostałymi zajmują się między innymi urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych i Zarząd Zieleni Warszawy.

Pisaliśmy też o podwyżkach za wywóz śmieci w Warszawie:

Cena za śmieci w Warszawie uzależniona będzie od zużycia wody
Cena za śmieci w Warszawie uzależniona od zużycia wodyTVN24

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości