Na drogach w tym powiecie w 2022 roku nikt nie zginął

Autor:
pop
Źródło:
PAP
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodze
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodzeTVN24
wideo 2/6
TVN24Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodze

Ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano drugi rok z rzędu w powiecie żuromińskim (Mazowieckie). - To jedyny taki powiat na terenie działania garnizonu mazowieckiej policji - poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Na drogach powiatu żuromińskiego nikt nie zginął zarówno w roku 2021, jak i 2022. Dla porównania w 2020 r. w wypadkach zginęły tam trzy osoby.

Rzecznik żuromińskiej policji asp. Tomasz Łopiński poinformował, że na drogach powiatu w ubiegłym roku doszło do 209 kolizji, czyli o 33 mniej niż w roku 2021 i o 13 mniej niż w roku 2020. - Liczba wypadków i osób poszkodowanych w wypadkach jest za to identyczna, jak w roku 2020. W 16 wypadkach poszkodowanych zostało 16 osób. W roku 2021 liczba ta była mniejsza – 14 wypadków i 14 osób poszkodowanych - przekazał asp. Łopiński.

Jedyny taki na Mazowszu

Rzeczniczka mazowieckiej policji podkreśliła, że powiat żuromiński jest jedynym na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, gdzie drugi rok z rzędu nie odnotowano ofiar śmiertelnych na drogach.

Tymczasem w 2022 r. w woj. mazowieckim (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) w 1712 wypadkach zginęło aż 189 osób. - Ideałem byłoby, aby taki stan bezpieczeństwa na drogach, jaki od dwóch lat zaistniał w powiecie żuromińskim, panował w całym garnizonie. Wspólnie musimy pracować nad tym, aby tragicznych wypadków było jak najmniej – skomentowała rzeczniczka mazowieckiej policji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Po raz pierwszy w historii liczba zabitych na drogach stołecznego garnizonu spadła poniżej 100".

Podinsp. Kucharska przypomniała, że powiat żuromiński został nagrodzony tytułem honorowym "II Najbezpieczniejszy Powiat Polski 2021". Nagrodę komendant żuromińskiej policji odebrał podczas IV Ogólnopolskiego Konwentu "Współpraca międzysektorowa i innowacja na rzecz bezpieczeństwa drogowego", który odbywał się w październiku ubiegłego roku w Warszawie.

- Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania wszystkich policjantów z żuromińskiej jednostki, którzy każdego dnia wkładają mnóstwo pracy w edukację z zakresu ruchu drogowego, odwiedzają w szkołach uczniów, ale także rozmawiają z dorosłymi kierowcami - zauważyła rzeczniczka. Dodała, że swój bezpośredni wkład w bezpieczeństwo mają również lokalne władze samorządowe, zarządcy dróg, instytucje, stowarzyszenia, placówki oświatowe, ale także strażacy z PSP w Żurominie, którzy wspierają policjantów w ich działaniach.

4202 mandaty

Jak wynika ze statystyk żuromińskiej policji, w 2022 r. tamtejsi policjanci wylegitymowali w sumie ponad 16,6 tysiąca osób, nałożyli 4202 mandaty, skierowali 202 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali ponad dwa tysiące pouczeń. Mandatami karani byli głównie kierowcy. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (ponad 2,6 tysiąca), w tym powyżej 50 km/h (17 razy). Kierowcy nie zapinali też pasów bezpieczeństwa (556 wykroczeń) i korzystali w trakcie jazdy z telefonów komórkowych (248 wykroczeń).

Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do zmienionych przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych. - Wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu czy niedostosowanie prędkości w rejonach przejść - zauważył rzecznik. Tego typu wykroczeń żuromińska policja odnotowała w 2022 r. ponad 1000.

ZOBACZ: Lepszy rok na drogach. "Kierowcy zdjęli nogę z gazu".

Mundurowi podkreślają, że także pieszym zdarza się popełnienie wykroczeń. W ubiegłym roku było ich łącznie 556. - Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub używali telefonu w trakcie przechodzenia przez pasy - powiedział asp. Łopiński.

W trakcie kontroli policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego pojazdy niesprawne technicznie lub niedopuszczone do ruchu, zatrzymali 709 dowodów rejestracyjnych.

Zgłoszenia od mieszkańców

Rzecznik żuromińskiej policji zauważył, że w poprawę bezpieczeństwa zaangażowani są także sami mieszkańcy, którzy m.in. aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji. - W 2022 r. mieszkańcy powiatu żuromińskiego zgłosili za pomocą tej strony 493 miejscowe zagrożenia, spośród których funkcjonariusze potwierdzili 278 przypadków popełniania wykroczeń - powiedział asp. Łopiński.

Najczęściej zgłaszanymi problemami było przekraczanie przez kierowców prędkości w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowe parkowanie. - Część zgłoszeń się nie potwierdziła, bo były to sytuacje przejściowe, jednorazowe. Policjanci jednak każde takie zgłoszenie weryfikują, aby w sposób realny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu" - zauważył rzecznik.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pop

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lubelska policja

Pozostałe wiadomości