Wójt Lesznowoli dostanie odszkodowanie za zatrzymanie przez CBA

Urząd Gminy Lesznowola
Urząd Gminy Lesznowola
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Wójt podwarszawskiej gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik poinformowała, że dostanie odszkodowanie za "doznaną krzywdę spowodowaną niesłusznym zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne". Wyrok jest jednak nieprawomocny. Do zatrzymania doszło dwa lata temu, a kobieta usłyszała sześć zarzutów, m.in. niegospodarności i wyrządzenia szkody majątkowej gminie Lesznowola oraz przekroczenia uprawnień.

Wójt gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik poinformowała w środę o wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku. "W dniu 27 lipca 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, VIII Wydział Karny wydał wyrok, w którym orzekł o zadośćuczynieniu i odszkodowaniu od Skarbu Państwa za doznaną przeze mnie krzywdę spowodowaną niewątpliwie niesłusznym zatrzymaniem w dniu 10 lipca 2019 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie" - czytamy w oświadczeniu Batyckiej-Wąsik.

Wójt zaznaczyła, że "to jednoznacznie potwierdza, że jej zatrzymanie było bezpodstawne". Zastrzegła przy tym, że wyrok nie jest prawomocny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Działanie na szkodę finansów gminy

Jak informowaliśmy w lipcu dwa lata temu, CBA zatrzymało wójt Lesznowoli za działanie na szkodę finansów gminy. Według śledczych kobieta miała przekroczyć swoje uprawnienia i niezasadnie wypłacać odsetki od zerwanej umowy oraz umarzać należności podatkowe. Łączna kwota strat gminy miała wynosić cztery miliony złotych. Według śledczych w gminie Lesznowola nieprawidłowo gospodarowano nieruchomościami: w 2013 i 2014 roku zawarto umowy dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. - Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości około 1,3 miliona złotych i tym samym wyrządzeniem szkody w majątku gminy - wyjaśnił naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski. - Ustalenia śledczych wskazują ponadto na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012–15, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek dla osiągnięcia przez nie korzyści majątkowej w wysokości około 2,6 miliona złotych - dodał.

Zatrzymana wójt została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszała sześć zarzutów niegospodarności i wyrządzenia szkody majątkowej gminie Lesznowola oraz przekroczenia uprawnień. Jak informowała "Gazeta Stołeczna", prokuratura domagała się skazania Batyckiej-Wąsik na dwa lata i sześć miesięcy więzienia, a także wymierzenia jej wysokiej grzywny. Pod koniec kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie nieprawomocnie skazał wójt na łączną karę roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając wykonanie kary na okres trzech lat próby. "Stołeczna" donosiła również, że na karę roku i dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata sąd skazał skarbniczkę gminy Elżbietę O.

Maria Jolanta Batycka-Wąsik jest wójtem podwarszawskiej miejscowości od 1998 roku.

Urząd Gminy Lesznowola
Urząd Gminy Lesznowola
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: