Sześć nowych karetek w stołecznym pogotowiu, będzie jeszcze 12

Nowe ambulanse kosztowały ponad cztery miliony złotych
"Sześć ambulansów na 6 grudnia"
Źródło: Piotr Owczarski, WSPRiTS "Meditrans" w Warszawie

Stołeczne pogotowie powiększyło swoją flotę o sześć nowych karetek, które obsługują Warszawę i ościenne miejscowości. Przybyły też dwie nowe stacje wyczekiwania: na Mirowie w alei Jana Pawła II i w podwarszawskim Józefowie.

Dyrektor warszawskiej "Meditrans" dr n. o zdr. Karol Bielski przekazał, że z myślą o zwiększeniu liczby ZRM pod koniec ub.r. kupiono sześć nowoczesnych ambulansów, wyposażonych w najnowocześniejszy, dostępny na europejskim rynku sprzęt medyczny.

Ambulanse są wyposażone m.in. w nosze elektryczne, krzesełko kardiologiczne oraz w urządzenie do dezynfekcji powietrza. Koszt jednej karetki to prawie 700 tysięcy złotych.

- Zyskają zarówno pacjenci, bo większa liczba ambulansów to łatwiejszy dostęp do nich oraz ratownicy medyczni, bo jest szansa, że liczba wyjazdów rozłoży się na więcej Zespołów Ratownictwa Medycznego, a ratownicy złapią wreszcie oddech - ocenił rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie Piotr Owczarski.

PRZECZYTAJ: Nawet 100 kilometrów od stolicy, karetki ponownie krążą po szpitalach. "Znaczący wzrost liczby chorych".

Nowe ambulanse kosztowały ponad cztery miliony złotych
Nowe ambulanse kosztowały ponad cztery miliony złotych
Źródło: WSPRiTS "Meditrans" w Warszawie

Najbardziej obciążone w Polsce pogotowie

Przekazał, że warszawskie pogotowie ratunkowe jest najbardziej w Polsce obciążone wyjazdami i pracą. Zespoły wyjeżdżają do pacjentów nawet 16 razy na dobę. Stacja każdej doby realizuje do 50 proc. wszystkich wyjazdów karetek na całym Mazowszu. W ubiegły czwartek liczba wszystkich wyjazdów ZRM na Mazowszu wyniosła 1514 (dane Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego), z czego "Meditrans" zrealizowała 815 wyjazdów, czyli prawie 53,83 proc.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2023 roku ZRM były rozdysponowane przez dyspozytorów na terenie całego kraju 2,8 miliona razy, z czego 261 tysięcy - w rejonie operacyjnym warszawskiej "Meditrans". To oznacza, że ponad dziewięć procent wszystkich interwencji medycznych w kraju realizuje stołeczne pogotowie ratunkowe.

Od 1 stycznia do dyspozycji mieszkańców jest 90 ZRM, które są zlokalizowane w 41 stacjach wyczekiwania. Dwie nowe stacje wyczekiwania zostały uruchomione na warszawskim Mirowie w dzielnicy Śródmieście oraz w Józefowie (powiat otwocki), które będą pracować całodobowo. Oznacza to, że liczba dostępnych dla mieszkańców medyków wzrosła o 70 osób.

Karetek jeszcze przybędzie

- Dodatkowe ambulanse wpięte zostały w system teletransmisji kardiologicznej, co zwiększa szanse na szybką diagnostykę i wdrożenie leczenia u pacjenta w stanie zagrożenia życia spowodowanym np. przez ostry zespół wieńcowy, czyli zawał. Dzięki teletransmisji udaje się uratować nawet 40 proc. pacjentów z udarami i chorobami układu krążenia, w tym z zawałami. Powszechnie wprowadzenie tego systemu pozwoliło na znaczące obniżenie umieralności i powikłań w ostrych zespołach wieńcowych - przekazał Owczarski.

Karetek w stolicy jeszcze przybędzie. "Meditrans" ogłosiła właśnie przetarg na zakup kolejnych 12 nowoczesnych ambulansów.

PRZECZYTAJ: Pacjent czekał w karetce przed szpitalem. Po kilku godzinach odzyskał siły i poszedł do domu.

Czytaj także: