Droga ekspresowa S8 został nazwana symbolicznie Trasą Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To element obchodów setnej rocznicy historycznego starcia, będący inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej.
W sobotę o poranku odbyło się uroczyste nadanie imienia trasie S8. Minister obrony Mariusz Błaszczak i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odsłonili tablicę upamiętniającą żołnierzy walczących pod Radzyminem, Ossowem, Ciemnem, Helenowem i Wólką Radzymińską w bitwach wojny 1919-1921. Obelisk z tablicą pamiątkową został usytuowany na skwerze niedaleko drogi S8 koło Emilianowa. Miejsce to znajduje się w powiecie wołomińskim między węzłami Radzymin Północ i Wola Rasztowska.
"Patriotyzm jest cechą wyróżniająca naród polski"
Minister brony Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy żołnierze walczący na przedpolach Warszawy nie tylko obronili stolicę, niepodległą Polskę, ale także wolność Europy. - Zwycięzcy Bitwy Warszawskiej pokazali, jak dzielny jest polski żołnierz, ale również, że patriotyzm jest cechą wyróżniająca naród polski - powiedział.
Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że zwycięstwo w obronie Warszawy w 1920 roku miało nie tylko charakter militarny. Wskazał, że dało ono również impuls do rozwoju niepodległej ojczyzny. W jego ocenie ten impuls trwa i pozwala również współczesnym Polakom działać na rzecz rozwoju Polski.
W uroczystości - która obyła się w asyście wojskowej - uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniej w Ossowie minister Błaszczak złożył kwiaty i modlił się przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć księdza Ignacego Skorupki.
90 nowych tablic
Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, trasa S8 jest częścią drogi krajowej numer 8,która liczy blisko 830 kilometrów. Łączy ona Kudowę-Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Parametry drogi ekspresowej ma odcinek liczący około 560 kilometrów. Ciągnie się od Wrocławia, przez Warszawę, do Białegostoku.
"Wzdłuż drogi ekspresowej ustawiono 90 tablic informujących o nowej symbolicznej nazwie trasy na pamiątkę przełomowej kampanii wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921" - informują drogowcy.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA