Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Jak rozmowa rozprasza kierowcę. Będą szkolenia

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Samorząd Województwa MazowieckiegoSzkolenia dla kierowców na Torze Modlin

Wpływ rozmowy na uwagę, slalom między przeszkodami czy awaryjne hamowanie. Najmłodsi kierowcy i ci z grupy 55+ mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas szkolenia na Torze Modlin.

W drugiej edycji szkoleń organizowanych na Torze Modlin mogą sprawdzić się kierowcy w dwóch grupach wiekowych: od 18 do 24 lat oraz powyżej 55. roku życia. Każda z osób przejdzie testy na koncentrację, weźmie też udział w zajęciach z psychologiem.

Jak zaznacza współorganizator - samorząd Mazowsza - cel jest jeden: poprawa bezpieczeństwa na drogach. Specjaliści pokażą też, jaki wpływ na kierowanie samochodem mają środki psychotropowe, ale także leki.

Rośnie liczba pijanych kierowców

– Co roku około 9-10 procent ogółu wypadków spowodowanych jest działaniem alkoholu u ich uczestników. Warto przy tym zauważyć, że samych zatrzymanych kierowców będących pod wpływem alkoholu było w ubiegłym roku 110 tysięcy i było to o sześć tysięcy więcej niż rok wcześniej. Przerażające jest, o ile więcej wypadków mogłoby mieć miejsce, gdyby nie te zatrzymania – wskazuje cytowany w komunikacie prasowym marszałek województwa Adam Struzik.

W ubiegłym roku w szkoleniach wzięło udział prawie 700 kierowców. W tym, ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny, zapisać może się 440. Każda z grup skorzysta z jednodniowych spotkań, na których będą: trzy godziny zajęć teoretycznych (m.in. z psychologiem) oraz trzy godziny zajęć praktycznych z instruktorem (na pojazdach szkoleniowych Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault).

Młodzi najczęściej sprawcami wypadków

Jednodniowe szkolenia pozwolą w kontrolowanych warunkach uświadomić kierowcom wpływ prędkości na drogę hamowania. Kierowcy sprawdzą też, jak na koncentrację wpływa rozmowa telefoniczna lub z pasażerem. Zaplanowane ćwiczenia pokażą też, jak ważne jest zachowanie odstępu, który zwiększa szansę na właściwą reakcję.

Szkolenia skierowane są do dwóch grup. Jak uzasadniają organizatorzy - młodsza (18-24 lat) jest wyraźnie widoczna w policyjnych statystykach. Ma najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tysięcy osób. W 2019 roku byli oni w skali kraju sprawcami 4910 wypadków, w których zginęły aż 462 osoby, a 6409 zostało rannych. Oceniono, że wynika to z braku doświadczenia, ale jednocześnie młodzi kierowcy mają skłonność do brawury i używek.

Grupa kierowców w wieku 55+ ma z kolei słabszą koncentrację, często opóźnioną reakcją wynikającą z przyjmowania leków. Dlatego także dla nich skierowane jest szkolenie.

W tym roku szkolenia odbywają się do 30 listopada 2020 roku. Nabór prowadzą bezpośrednio WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec. Zajęcie będą odbywać się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy - Tor Modlin.

Na tvnwarszawa.pl opisywaliśmy niebezpieczną sytuację na autostradzie:

Holował samochód na autostradzieShutter / Kontakt 24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Samorząd Województwa Mazowieckiego