TVN Warszawa | Okolice

Kradli samochody z całego Mazowsza. "W ciągu jednej nocy byli w stanie ukraść kilka"

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Akcja CBŚP. Zatrzymano 11 osób, odzyskano 19 aut
CBŚPAkcja CBŚP. Zatrzymano 11 osób, odzyskano 19 aut

Policja informuje, że rozbiła gang złodziei samochodów. Zatrzymano 11 osób, odzyskano 19 aut, zabezpieczono części samochodowe.

Rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz wskazała w komunikacie, że do kradzieży samochodów dochodziło w latach 2010-2013. "Jak wynika z ustaleń policjantów, w ciągu jednej nocy grupa była w stanie ukraść kilka aut. Śledczy ustalili także, że członkowie gangu mieli określone zadania, były osoby odpowiedzialne za znalezienie konkretnego modelu auta, jego kradzież, przeróbki blacharskie czy mechaniczne. W kolejnym etapie do działań włączali się paserzy i tzw. słupy, na których rejestrowane były skradzione pojazdy. Po zalegalizowaniu samochody były sprzedawane niczego nie podejrzewającym klientom" - wyjaśniła Jurkiewicz.

Dodała też, że policjanci zbierali dowody przez wiele miesięcy. Sprawdzali w kolejnych urzędach i firmach dokumenty dotyczące wytypowanych kilkuset samochodów. "Funkcjonariusze dokładnie analizowali wszystkie informacje, sprawdzali poszczególne numery, marki, a nawet kolory zarejestrowanych samochodów. Weryfikowano także osoby występujące przy rejestracji pojazdów. Przeprowadzona analiza wstępnie wykazała kilkadziesiąt aut, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pochodzić z przestępstwa" - przekazała dalej rzeczniczka.

Działania CBŚP przy wsparciu policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KSP rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

"Już pierwszego dnia akcji, zabezpieczono 19 samochodów i zatrzymano 11 osób, w tym Marcina K. oraz Piotra B. Obaj mężczyźni są dobrze znani policjantom, ponieważ w przeszłości byli zatrzymywani w związku z kradzieżami pojazdów czy paserstwem. Obecnie sprawdzanych jest kilkadziesiąt kolejnych aut znajdujących się w różnych rejonach kraju, a mogących pochodzić z przestępstw" - wymieniła Jurkiewicz.

Dodała też, że w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, która nadzorowała akcję, zatrzymanym pięciu osobom "przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednemu kierowania tą grupą".

"Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa, poświadczania nieprawdy w dokumentacji czy składania fałszywych zeznań. Dodatkowo Marcin K. i Piotr B. są podejrzani o włamanie do samochodu jubilera i kradzież ok. 350 sztuk różnego rodzaju złotych wyrobów biżuterii. Do tego zdarzenia doszło 22 maja 2012 roku w Wyszkowie" - podkreśliła w komunikacie rzeczniczka.

I dodała, że na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości