Formalności ograniczone do minimum, dokumenty podgrzewane do temperatury 90 stopni Celsjusza i pełna dezynfekcja po każdym petencie - tak prezydent Otwocka Jarosław Margielski opisuje funkcje specjalnych boxów, które stanęły przed tamtejszym urzędem na czas pandemii COVID-19. System ruszy na początku następnego tygodnia.
"Dziś został zrealizowany pierwszy element dużego projektu, który jest naszą mocną ripostą na zagrożenie epidemiczne! #CityBoxOtwock to połączenie pełnego bezpieczeństwa i ciągłości funkcjonowania urzędu. To bezpieczny urząd, w którym pomimo stanu epidemicznego, będą mogli Państwo bezproblemowo załatwić wszystkie sprawy" - napisał na swoim Facebooku prezydent Otwocka.
"Formalności ograniczone do minimum"
Pierwszy kontener na trzy stanowiska, w którym mieszkańcy mogą załatwić niezbędne sprawy urzędowe stanął w piątek przy urzędzie miasta. Jak jednak zapewnił prezydent, kontenerów ma być więcej. - Chcemy, aby system ruszył na początku przyszłego tygodnia. Z naszych szacunków wynika, że dzięki sześciu takim stanowiskom, zapewnimy płynność w urzędzie - mówi tvnwarszawa.pl prezydent Otwocka.
Na czym polega innowacyjność rozwiązania? Jak wyjaśnił, mieszkańcy będą obsługiwani w oddzielonych od siebie boksach, a z urzędnikiem skontaktują się za pomocą wideokonferencji. Prezydent zaznaczył, że dzięki temu nie będzie dochodziło do bezpośrednich kontaktów nie tylko między urzędnikiem a interesantem, ale również między interesantem a interesantem.
Margielski zwrócił też uwagę, że wszystkie obszary usług urzędu zostaną skupione w jednym miejscu, a formalności zostaną ograniczone do absolutnego minimum. "Urzędnik będzie wypełniał w imieniu interesanta wniosek, który zostanie zdalnie wydrukowany interesantowi znajdującemu się w boksie. Jedyne co pozostanie, to sprawdzenie danych i złożenie podpisu" - podkreślił we wpisie.
Dezynfekcja, podgrzewanie dokumentów
Przekazał również, że w kontenerach zastosowane zostały rozwiązania bakteriobójcze i wirusobójcze. Dodał, że przekazywane poprzez wrzutnie dokumenty trafią do szuszarki podgrzewającej je do 90 stopni Celsjusza.
"Każdy interesant będzie miał dostęp do środków dezynfekujących, maseczki oraz rękawiczek ochronnych" - zapewnił prezydent.
Jego zdaniem, boksy zapewniają pełne bezpieczeństwo i sterylność - każdy z nich po opuszczeniu przez mieszkańca ma być dezynfekowany 70-procentowym etanolem, a także naświetlany lampami UV-C. "Ich działanie wirusobójcze jest udowodnione naukowo i stosowane na szeroką skalę w krajach azjatyckich jako oręż przeciwko koronawirusowi" - podsumował Margielski.
Miasto będzie boksy dzierżawić. Gdyby zachciało je kupić, jeden kosztowałby 30 tysięcy złotych.
Koronawirus. Pytania i odpowiedzi
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Jarosław Margielski - Prezydent Otwocka