Zobacz żywy mural: ruchomą mapę nieba

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
Źródło: | Fakty TVN
Centrum Nauki Kopernik szykuje się na otwarcie nowoczesnego planetarium. Już zakończyła się instalacja oryginalnego muralu, który będzie nas prowadził do nowego pomieszczenia. – To pierwszy taki projekt w Europie – zapowiada Katarzyna Nowicka z CNK.

"Lifemural" został stworzony na ścianie korytarza, który łączy centrum z planetarium. Liczy 25 metrów i jest animowaną mapą nieba, która przedstawia 12 konstelacji.

– Mural jest w kolorze niebieskim. Idąc wzdłuż niego zobaczymy najpierw gwiazdozbiór, następnie żółte linie łączące gwiazdy. Te stworzą kształt zwierząt. I tak, z gwiazd powstanie nam, na przykład, biegnąca żyrafa – opisuje Nowicka. – "Lifemural" jest dwustronny, więc obrazy pokażą się na ścianie niezależnie od tego czy będziemy do planetarium wychodzić, czy z niego wychodzić – dodaje.

Magia czy złudzenie?

Co ciekawe, stworzenie muralu nie wymagało nowoczesnej technologii. Cała jego magia oparta jest na złudzeniu optycznym. Działa mniej więcej w ten sam sposób, co trójwymiarowe pocztówki .

Twórcą tego nietypowego dzieła jest Rufus Butler Seder, amerykański artysta i filmowiec. Jego murale cieszą się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. – To on stworzył tę technikę i ją opatentował – mówi pracowniczka CNK. – Jego prace są znane i powielane w wielu miejscach Ameryki.

Można je obejrzeć tu

Planetarium z kosmosu

Mural to tylko wstęp do tego, co będzie nas czekało w planetarium. Wielkie otwarcie 20 czerwca ma przyciągnąć tłumy warszawiaków i turystów. Zastosowana technika ma pokazać nam kosmos w najwyższej jakości.

Za realistyczność pokazywanych animacji będzie odpowiadał japoński projektor. Urządzenie jest w stanie wyświetlić aż 20 milionów gwiazd na obu półkulach nieba. Niektóre z nich są niewidoczne gołym okiem i tworzą obraz mgławic i Drogi Mlecznej.

Ulica Sezamkowa w kosmosie

System planetarium zawiera bazę danych na temat planet Układu Słonecznego, modele stacji kosmicznych, sztucznych satelitów i danych astronomicznych dotyczących Ziemi. Dzięki temu możliwe będą realistyczne symulacje przelotównad górami i rzekami oraz wnikanie do świata trójwymiarowych modeli cząsteczek chemicznych. To umożliwi nam między innymi zwiedzenia dna oceanów, piramid Majów lub wysp Galapagos.

- Chcemy przyciągnąć widzów w różnym wieku – zaznacza Nowicka. – Dlatego przygotowaliśmy takie projekty jak "Ulica Sezamkowa w kosmosie" dla dzieci i film o czarnych dziurach dla nieco starszych odbiorców – zdradza.

Na tym jednak nie skończą się atrakcje oferowane przez planetarium. Oprócz oglądania gwiazd i filmów popularnonaukowych w piątkowe wieczory będą organizowane koncerty z animacjami laserowymi i interesującą muzyką.

Czytaj więcej o planetarium w CNK

aq/roody

Czytaj także: