Znani za i przeciw referendum. Dwie listy

TVN24 / mat. prasoweZnani za i przeciw referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz

Dwa listy, różne podejście do referendum. Do kampanii referendalnej włączyły się znane postacie świata polityki, muzyki czy sportu. Część celebrytów zachęca do udziały w głosowaniu, inni chcą do tego zniechęcić.

Platforma Obywatelska pochwaliła się poparciem między innymi:

Lecha Wałęsy, Andrzeja Wajdy, Edmunda Baranowskiego, Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, Władysława Bartoszewskiego, Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Seweryna, Grzegorza Skrzecza, Doroty Stalińskiej czy Gołdy Tencer.

- Obecna sytuacja w żaden sposób nie uzasadnia sięgania po tak poważny oręż jak referendum. Zwłaszcza, że już za rok wybory samorządowe – czytamy w liście otwartym, pod których widnieją ich nazwiska.

Osoby deklarujące, że na referendum nie pójdą, przyznają, że w ocenie prezydentury Gronkiewicz-Waltz się różnią.

- Jedni z nas cenią ją za olbrzymi skok inwestycji w Warszawie, dokończenie i rozpoczęcie budowy II linii metra, zakup nowoczesnego taboru autobusowego i tramwajowego, budowę Centrum Nauki Kopernik czy rekordowe wykorzystanie środków unijnych. Inni mają krytyczny stosunek do niektórych jej poczynań, choćby podwyżki cen biletów czy słabej komunikacji z mieszkańcami, ale zauważają realną zmianę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Jeszcze inni, doceniając niektóre jej działania, liczą na zmianę na stanowisku Prezydenta po najbliższych wyborach. Wszyscy jednak zgadzamy się z jednym to referendum nie ma sensu – przekonują w liście.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ LISTU PRZECIWKO REFERENDUM (PISOWNIA NAZWISK ORYGINALNA).

CZYTAJ TEŻ: WAŁĘSA, STALE MIESZKAJĄCY W GDAŃSKU, WCZEŚNIEJ DEKLAROWAŁ, ŻE W REFERENDUM ZAGŁOSOWAŁBY ZA HANNĄ GRONKIEWICZ-WALTZ.

"Pokażmy, że miasto jest nasze"

Pojawiła się również druga lista z osobistościami. W tym przypadku znane twarze zachęcają do udziału w referendum.

"Warszawiacy, 13 października każdy z nas będzie mógł zabrać głos w sprawie przyszłości Warszawy. Niezależnie od preferencji politycznych, referendum jest okazją do oceny urzędników rządzących Stolicą w naszym imieniu. Warszawianko i warszawiaku, 13 października staw się w swojej komisji wyborczej i oddaj głos. Głosuj jak chcesz - ważne, że to zrobisz. Pokażmy, że miasto jest nasze" – czytamy w liście.

Apel podpisali:

Ryszard Bugaj, Michał Lorenc, Olga i Wiesław Johann, Bohdan Jałowiecki, Kinga Dunin, Marcin Wolski, Artur Żmijewski(reżyser, artysta multimedialny), Tomasz Lec, Barbara Jezierska, Jakub Żulczyk, Jacek Raciborski, Maciej Gdula, Redbad Klijnstra, Jacek Poniedziałek, Ilona Łepkowska, Mirosław Chojecki, Piotr Paziński, Janusz Sujecki.

Powstał on w ramach kampanii "Warszawo, zakochaj się w referendum!". Jak zapewniają jej liderzy, jest to inicjatywa obywatelska.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ APELU ZA REFERENDUM.

W ramach tej kampanii odbył się też happening "Uwolnić syrenkę". Zobacz zdjęcia naszego reportera:

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października.

ZOBACZ RAPORT TVNWARSZAWA.PL: WSZYSTKO O REFERENDUM.

Kto ma prawo głosować w referendum?

Kto ma prawo głosować w referendum?
Kto ma prawo głosować w referendum?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Polityczna ofensywa PO i PiS przed referendum:

Polityczna ofensywa PO i PiS przed referendum
Polityczna ofensywa PO i PiS przed referendumTVN24

bf/mz

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / mat. prasowe

Pozostałe wiadomości