Zmiany na Pradze: Warszawiacy wytykają błędy

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot

Likwidacja Z1, źle usytuowane przystanki, niewyregulowana sygnalizacja świetlna - to tylko niektóre z zarzutów mieszkańców po pierwszym roboczym dniu funkcjonowania objazdów na Pradze. - Analizujemy sytuację, jeżeli będą potrzebne zmiany, będzięmy je wprowadzać - odpowiadają urzędnicy.

Mimo, że ruch w porannym szczycie odbywał się, jak na tak ogromne utrudnienia, w miarę płynnie, lista zarzutów i uwag mieszkańców do nowej organizacji ruchu jest długa.

Korki na Jagiellońskiej

Z punktu widzenia kierowców w porannym i popołudniowym szczycie newralgicznym punktem są położone blisko siebie skrzyżowania Jagiellońskiej, Kłopotowskiego i Okrzei. - Niech (urzędnicy) przejdą się pod kino Praha i zobaczą co narobili na tych skrzyżowaniach! Mega korek, bo zapomnieli ustawić sygnalizację świetlną i dostosować ją do nowych realiów - denerwuje się Ram.

- Przy Kinie Praha istna masakra! Autobusy na wstecznym, nie mogą łamać się w zakrętach - dodaje zainteresowany.

O ile w porannym szczycie sytuacja w tym miejscu była ciężka, to w popołudniowym wręcz dramatyczna (przeczytaj relację reportera tvnwarszawa.pl Macina Guli).

I na Ząbkowskiej

Kolejne miejsce, na które zwracają szczególną uwagę nasi internauci to ul. Ząbkowska. - Proszę się przyjrzeć wszystkim cyklom świateł na ul. Ząbkowskiej. Po południu korek był ogromny, co było do przewidzenia, ale częściowo samochody piętrzyły się np: na światłach Ząbkowska/Targowa. Cykl jest bardzo krótki natomiast od strony placu Wileńskiego nic nie jedzie a światła palą się znacznie dłużej - zwraca uwagę Luk80.

- Trzy pasy Okrzei i trzy pasy Targowej od Grochowskiej mają się zmieścić praktycznie na jednym pasie starej Radzymińskiej, no to się nie uda - dodaje Marek.

Z kolei według Śledzia, wąskie gardło to przejazd kolejowy na Naczelnikowskiej łaczący z Generalską i Radzymińską. - Wystarczyłoby odpowiednio wcześniej postawić tablice dzielące sznur samochodów na stający w korku do przejazdu kolejowego i na te, które powinny płynnie przejechać do Naczelnikowskiej i Księcia Ziemowita - proponuje internauta.

Spacer do przystanku

Problemem pasażerów komunikacji miejskiej są głównie ogromne tłumy, które w godzinach szczytu ciężko zmieścić do autobusów i tramwajów.

- Dlaczego autobusy np.: 190 i 160 jeżdżą co 6-10 minut. Ludzie nie mieszczą się do autobusów. Powinno być ich więcej, powinny jeździć co 2-3 minuty. Póki co jest jak w Misiu i PRL-u - twierdzi Prażanka.

Internautów denerwuje także brak prostych rozwiązań, które mogłyby usprawnić ruch. - Problem jest z ludźmi wysiadającymi z pociągu na "Wileniaku" i chcącymi dostać się do autobusu. Dlaczego nikt nie pomyślał, by zrobić przystanek autobusowy na wysokości Centrum Handlowe Wileńska (w stronę centrum) - zwraca uwagę Johny.

"Bo nie ma tylu autobusów"

Mieszkańców Szmulek zdenerwowało wycofanie od poniedziałku linii Z1, którą mogli szybko dojechać spod Dworca Wschodniego do pl. Bankowego.

- Linia ta miała zastapić zlikwidowaną linię tramwajową nr 20, ale pod pozorem zamknięcia placu Wileńskiego zostala podstępnie zlikwidowana mimo, ze nie przywrócono tramwaju na tej trasie. Tym sposobem nie ma żadnego połączenia bezpośredniego pomiędzy Dworcem Wschodnim a placem Bankowym - skarży się Ewa.

- Nie każdy potrzebuje do centrum dojechać, gdzie SKM i KM jeżdżą! Co z ludźmi, którzy na Wolę do pracy dojechać? pyta Z1.

- Analizujemy sytuację. Jeden dzień to za mało, żeby stwierdzić, czy dane rozwiązania są dobre, czy wymagają korekty - odpowiada Andrzej Skwarek, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Jeślki chodzi o linię Z1, to musięliśmy ją zdjąć, żeby uruchomić często kursującą linię 226, która kursuje z ronda Wiatraczna na pl. Bankowy. Na obsługę Z1 nie starcza nam już wozów - dodaje.

Pociągi mogłyby ominąć Wileński?

Internauci zwracają również uwagę na sytuację pasażerów dojeżdżających do Dworca Wileńskiego pociągiem. Według nich możnaby poprawić sytuację puszczając więcej składów od razu do centrum (można przejechać pociągiem z Zielonki przez Rembertów, ale wtedy pociąg omija Ząbki i Dworzec Wileński).

- Nie jestem w stanie zrozumieć czemu trwa taki dziwny opór ze strony kolejarzy przed zintensyfikowaniem ruchu na trasie Zielonka - Rembertów - Śródmieście? Wystarczy popatrzeć rano, gdzie biegną przysłowiowe "Jeziorany" po przybyciu pociągu na dworzec Wileński - zauważa internauta Bat.

mjc

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP