Najnowsze

Zmarł reżyser i aktor Tadeusz Bradecki. Grał w filmach Zanussiego

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
PAP

W wieku 67 lat zmarł reżyser teatralny Tadeusz Bradecki, przez wiele lat związany z krakowskim Starym Teatrem, a także warszawskim Teatrem Narodowym. O śmierci artysty poinformował Teatr Śląski, gdzie Bradecki pełnił funkcję dyrektora artystycznego.

Tadeusz Bradecki urodził się w 1955 roku, był absolwentem krakowskiej PWST, siedem lat później otrzymał tamże tytuł reżysera dramatu. Odbył staż we wrocławskim Teatrze Laboratorium, a następnie staż aktorski u Petera Brooka.

"Od początku swej działalności związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 roku jako pedagog związał się z PWST w Krakowie. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy"- przekazał we wpisie na Facebooku Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.

Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera

Jak podkreślono, za dyrekcji Tadeusza Bradeckiego w Teatrze Śląskim prezentowano między innymi gościnnie "spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier".

Przypomniano, że na katowickiej scenie Teatru Śląskiego Bradecki wyreżyserował "Polterabend" (2008) według tekstu S.Mutza oraz dwa tytuły Szekspira: "Poskromienie złośnicy" (2009) i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (2010). Jego ostatnim przedstawieniem w Teatrze Śląskim była "Sztuka" Yasminy Rezy na Scenie w Malarni (2017), która do teraz jest w repertuarze.

"Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą" - czytamy w komunikacie Teatru Śląskiego.

Jako aktor grał u Zanussiego i Konwickiego

Reżyser ponad stu przestawień w teatrach polskich i zagranicznych (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Jako aktor wystąpił w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego i Tadeusza Konwickiego. Bradecki był również autorem dramatów takich jak "Wzorzec dowodów metafizycznych", "Nokturn" i "Saragossa".

W niedzielę informowaliśmy o śmierci aktorki Barbary Krafftówny:

Nie żyje Barbara Krafftówna
Nie żyje Barbara KrafftównaTVN24

Autor:dg/r

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości