"Z ogromnym żalem zawiadamiamy o śmierci Zbyszka Siemiaszki, genialnego fotografa Warszawy i wieloletniego współpracownika tygodnika Stolica. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako Mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze" – poinformowała redakcja miesięcznika "Stolica".
- Informację o śmierci Zbyszka Siemaszki otrzymaliśmy od jego rodziny, z którą blisko współpracowaliśmy. Zadzwonił do nas jego wnuk - mówi Paweł Ciemniewski z redakcji miesięcznika.
Śmierć artysty potwierdził także Bartłomiej Kuczyński z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które publikuje zbiór zdjęć fotografa. - Otrzymaliśmy informację o jego śmierci od rodziny. Zbyszko Siemaszko w ostatnich latach ciężko chorował - mówi tvnwarszawa.pl Kuczyński.
Zbyszko Siemaszko zmarł w Zalesiu Górnym w wieku 89 lat.
Wychowany w rodzinie fotografów
Urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie. Wychował się w rodzinie fotografów. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny w centrum Wilna, w swoim atelier Leonard Siemaszko wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego.
W czasie wojny Siemaszko wstąpił - wraz z braćmi i ojcem - w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Swojak". Dokumentował codzienne życie partyzantów.
Reporter Warszawy
Zbyszko Siemaszko znany jest przede wszystkim z fotografii architektury oraz dokumentacji codziennego życia mieszkańców stolicy. Początkowo prowadził pracownie fotograficzne w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacji Architektury Monumentalnej w Warszawie.
Następnie przez wiele lat był fotoreporterem tygodnika "Stolica" (1953-69), dla którego wykonał słynne reportaże z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), koncertu Marleny Dietrich (1964), z zalanej ulewnymi deszczami ulicy Puławskiej (1968), a także z obchodów pierwszomajowych, centralnych dożynek czy procesji Bożego Ciała w Warszawie.
WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ WARSZAWY NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO
"Eleganckie widoki"
W ubiegłym roku nakładem Narodowego Archiwum Cyfrowego ukazał się album "Warszawa Siemaszki", na który złożyło się ok. dwieście zdjęć fotoreportera z lat 50., 60. i 70. Prezentują przede wszystkim to, co Siemaszkę interesowało najbardziej, czyli architekturę i ludzi."Tym, z czego słynie Zbyszko Siemaszko, są pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej już Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej. Znajdziemy tu zdjęcia z placem Zamkowym jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności" - informowało Narodowe Archiwum Cyfrowe.
SIEMASZKO FOTOGRAFOWAŁ NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ŻYCIA WARSZAWY:
ZOBACZ INNE ZDJĘCIA:
ran,PAP