"Zielona ściana" przy Wawelskiej. Ma być ciszej i czyściej

Inicjatywa mieszkańców w sprawie "zielonej ściany"
Inicjatywa mieszkańców w sprawie "zielonej ściany"
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plInicjatywa mieszkańców w sprawie "zielonej ściany"

Jak się odgrodzić od hałaśliwej ulicy? Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie stworzenia "zielonej ściany" na Ochocie, która ma być barierą dla hałasu i zanieczyszczeń spowodowanych przez ruch samochodowy na ulicy Wawelskiej.

"Zielona ściana" to bariera stworzona z roślin (drzew i krzewów), która ma odgrodzić mieszkańców reprezentacyjnego fragmentu Starej Ochoty: Kolonii Staszica i Kolonii Lubeckiego od uciążliwego hałasu i zanieczyszczeń spowodowanych sąsiedztwem bardzo ruchliwej ulicy Wawelskiej. Zielony szpaler zaplanowano wzdłuż ulicy Wawelskiej( po stronie północnej) na odcinku od Grójeckiej do al. Niepodległości.

- Pomysł zrodził się z inicjatywy mieszkańców. Nie przeszedł jako projekt w budżecie partycypacyjnym, ale inicjatywa była dla nas na tyle cena, że postanowiliśmy ją zrealizować - mówi tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy. Jak podkreśla, konsultacje z mieszkańcami w sprawie określania charakteru "zielonej ściany" pozwolą zachować "walor społeczny" przedsięwzięcia. - To od mieszkańców będzie zależało, czy poza roślinami ściana będzie składać się z dodatkowych elementów małej infrastruktury kojarzonych z czystością i ekologią np. koszy na śmieci - precyzuje Jóźwiak.

Wykład, spacer, prezentacje

W ramach konsultacji odbył się już wykład dr. Jacka Borowskiego, profesora SGGW na temat doboru najlepszych drzew w przestrzeni miejskiej.

Kolejnymi etapami konsultacji będą trzy spotkania z mieszkańcami, na których zostaną zaprezentowane wstępne koncepcje "zielonej ściany" przygotowane przez Katedrę Sztuki Krajobrazu SGGW. Prezentacja będzie miała charakter otwartych rekomendacji i rozwiązań, które mogą stanowić podstawę do omawiania możliwości realizacji projektu.

18 listopada, godz. 18.00, aula VII LO im. Juliusza Słowackiego, ul. Wawelska 46

21 listopada, godz. 12:00–14.00, Klubokawiarna Kolonia, róg ul. Łęczyckiej i Ładysława z Gielniowa 30 listopada, godz. 18:00, Teatr Ochoty, ul Reja 9 – spotkanie podsumowujące konsultacje Prezentacja wspólnie wypracowanej na poprzednich spotkaniach koncepcji i założeń projektowych "zielonej ściany"– 16 grudnia 2015 r. (środa), godz. 18:00, sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 23, ul. Wawelska 48 (wejście od ul Reja 1)

Pozostałe wiadomości