Już po raz szósty stolica wzięła udział w akcji "Godzina dla Ziemi", organizowanej przez WWF. O 20.30 zgasło oświetlenie wielu ważnych budynków.
Światło gaszone jest w każdej strefie czasowej o godz. 20.30. W Polsce do kampanii przyłączyło się 62 miast (to rekord - podało WWF), a na świecie kilka tysięcy.
PKiN, Narodowy, Belweder...
W Warszawie w "egipskich ciemnościach" pogrążył się m.in. Pałac Kultury i Nauki, na którego wyższych kondygnacjach, ze względów bezpieczeństwa, świeciło się tylko kilka niewielkich czerwonych lamp.
Wyłączono także iluminację, na co dzień rozświetlonego biało-czerwonymi barwami, Stadionu Narodowego.
W ciemnościach utonęły Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta i Uniwersytet Warszawski.
Na 60 minut zgasły również kolorowe podświetlenia stołecznych mostów.
Światła wygaszono w i na budynkach rządowych - m.in. w Kancelarii Premiera, Pałacu Prezydenckim, w Belwederze, w ministerstwach finansów, środowiska czy transportu.
Rekordowy wynik
Małgorzata Kosowska z WWF Polska powiedziała, że akcja "Godzina dla Ziemi" cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.
- W zeszłym roku o godzinie "zero" zarejestrowanych było na naszej stronie 32 tys. osób. W tym roku było to ok. 62 tys. Prawdopodobnie jest to też rekord na skalę światową. Z tego co wiem, to więcej osób zarejestrowało się tylko w Rosji. To pokazuje, że coraz więcej osób chce się przyłączyć do tego symbolicznego gestu - dodała.
Organizatorzy akcji chcą zachęcić do drobnych gestów na rzecz naszej planety, np. wyłączania światła, gdy wychodzimy z pokoju czy wyjmowanie ładowarki z kontaktu, gdy przestaniemy ładować telefon.
CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI NA TVNMETEO.PL.
Opera w Sidney razem z Big Benem
W tym roku w akcji "Godzina dla Ziemi" wzięło udział kilka tysięcy metropolii i miast w 150 państwach.
"Zgasło" wiele charakterystycznych budowli jak Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, Big Ben w Londynie, Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur, Brama Brandenburska Berlinie czy Wieża Eiffla w Paryżu.
PAP, mz