Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

"Chętnych do pomocy jest tak dużo, że policja kieruje ruchem"

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zbiórka darów w Wawerskim Centrum Kultury
Zbiórka darów w Wawerskim Centrum KulturyArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plZbiórka darów w Wawerskim Centrum Kultury

Zbiórka dla Ukrainy - gdzie można zanieść rzeczy w Warszawie? W niedzielę w 28 lokalizacjach Warszawy prowadzona była zbiórka niezbędnych artykułów dla mieszkańców objętej wojną Ukrainy. W zbiórkach uczestniczyło wielu mieszkańców miasta. Teraz zebrane z dzielnic dary są przewożone do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Stąd wyruszą do potrzebujących. Zbiórki były organizowane nie tylko przez samorząd, część inicjatywy była oddolna.

Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz był w Wawerskim Centrum Kultury, gdzie organizowana jest jedna ze zbiórek. - Chętnych do pomocy jest tak dużo, że policja i straż miejska kierują ruchem. Organizatorzy przez megafon informują, gdzie i jakie produkty należy odkładać. Podjeżdżają samochody dostawcze, które są pakowane i załadowane ruszają na granicę. Produkty są segregowane i pakowane wewnątrz budynku - relacjonował po godzinie 12 Węgrzynowicz.

Zbiórki okazały się ogromnym sukcesem. Za dary i za "odruch serca i solidarności" z sąsiadami ze wschodu dziękował w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Naprawdę państwo się zachowują w sposób niesamowity - podkreślił podczas niedzielnego briefingu prasowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Zaznaczył, że Polacy pokazali wielką solidarność i wielkie serce. - Cała Polska zdaje dzisiaj egzamin z dojrzałości. Warszawa staje na wysokości zadania, widać ten nieprawdopodobny odruch solidarności, chęć pomocy. Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że Ukraińcy biją się również za nasze bezpieczeństwo, dlatego ten sygnał jest tak niesłychanie istotny - podkreślił Trzaskowski.

Teraz zebrane na terenie stołecznych dzielnic dary są przewożone w jedno miejsce. Jak ustalił nasz reporter Mateusz Szmelter, głównym punktem zbornym jest siedziba MPWiK na Koszykowej. - Około stu pracowników MPWiK z pomocą wolontariuszy zbiera dary przywożone z całej Warszawy. W kolejnym etapie zebrane artykuły zostaną załadowane na tiry i zawiezione do potrzebujących - powiedział Szmelter.

"Na bezpośrednią prośbę naszych przyjaciół z Kijowa, miasta partnerskiego Miasto Stołeczne Warszawa, organizujemy błyskawiczną zbiórkę niezbędnych artykułów. Zbiórki odbędą się w niedzielę 27 lutego w godzinach 7-13 w 28 lokalizacjach w stolicy" - napisał w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zbiórki pomocy dla Ukraińców - lista adresów

Zbiórki były prowadzone w następujących lokalizacjach na terenie wszystkich dzielnic:

- OSiR Śródmieście, ul. Polna 7A, - Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a, - Centrum Kultury i Aktywności, Targówek ul. Siarczana 6, - Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11, - Arthouse Kołowa, ul. Kołowa 18, - Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1, - Dom Kultury "Praga", Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13, - OSiR Mokotów, ul. Niegocińska 2, - OSiR Mokotów (boisko Orlik), ul. Chełmska 23, - Urząd Dzielnicy Mokotów, ul. Rakowiecka 25/27, - Dom Parafialny ojców Jezuitów, ul. Rakowiecka 61, - Klasztor ojców Dominikanów (sala św. Dominika), ul. Dominikańska 2, - Centrum kultury Łowicka, ul. Łowicka 21, - Szkoła Podstawowa nr 103, ul. Jeziorna 5/9, - Zespół Szkół nr 27, ul. Rzymowskiego 38, - Multimedialna Biblioteka dla Dzieci, ul. Tyniecka 40a, - Urząd Dzielnicy Włochy, Al. Krakowska 257, - Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8, - Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70, - Wolskie Centrum Kultury, ul. Obozowa 85, - LVI LO im. Rotmistrza W. Pileckiego, ul. Dzieci Warszawy 42, - Miejsce Aktywności Lokalnej Włochy, ul. Rejonowa 6/8, - Urząd Dzielnicy Rembertów, al. Gen Antoniego Chruściela "Montera" 26, - Centrum Kultury Wilanów, ul. Kolegiacka 3, - Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, - Białołęcki Ośrodek Sportu, u. Światowida 56, - SP nr 256, ul. Głębocka 66, - Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61.

W Urzędzie Dzielnicy Białołęka zbiórka była prowadzona już w sobotę. Liczba artykułów, które przynieśli mieszkańcy, spowodowała, że urząd musiał wstrzymać niedzielną zbiórkę. "Wasza hojność przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Teraz musimy uporządkować, posegregować i popakować dary. Dlatego jeśli ktoś ma czas to zapraszamy do urzędu do pomocy" - napisał na Facebooku białołęcki urząd. We wpisie podkreślono, że dwa pozostałe punkty zbiórek na Białołęce działają normalnie i można tam przynosić dary.

Pomoc dla Ukrainy - lista potrzebnych artykułów

Rafał Trzaskowski przekazał, że zbierane są przede wszystkim: artykuły higieniczne tj.: chusteczki, ręczniki papierowe czy pieluchy, a także spożywcze - jedzenie z długim terminem ważności, jedzenie w puszkach, zupki czy inne dania instant, mleko w proszku, wreszcie wodę w małych butelkach. Zaapelował również, aby nie przynosić produktów do punktów informacyjnych zlokalizowanych na dworcach Wschodnim oraz Zachodnim.

Jak dowiedział się Węgrzynowicz, zbiórki darów organizują również strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. - Takie zbiórki organizowane są praktycznie na terenie całego województwa - mówił.

Oddolne inicjatywy mieszkańców

W pomoc obywatelom Ukrainy angażują się również mieszkańcy Warszawy w ramach oddolnych inicjatyw. Wczoraj późnym wieczorem z ulicy Zielnej 37 wyruszył transport z pomocą humanitarną współorganizowaną przez firmę Luktrans. Z jej przedstawicielem rozmawiał reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

- Wspólnie ze znajomymi z Ukrainy zorganizowaliśmy jedzenie, leki, pampersy, środki ochrony osobistej. Załadowaliśmy dary do trzech karetek i siedmiu busów, dostarczyliśmy je do miejscowości Młyny (tam znajduje się jeden z punktów recepcyjnych - red.) oraz do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec - powiedział organizator zbiórki. Dodał, że z Zielnej 37 codziennie około 23 wyjeżdżają samochody bezpośrednio do Ukrainy oraz na granicę. Potrzebne produkty można przynosić codziennie do godziny 18.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości