"Zagrożenie po awarii może trwać około miesiąca"

Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Zagrożenie po awarii kolektora oczyszczalni ścieków "Czajka" może trwać około miesiąca - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i zalecił wdrożenie działań kryzysowych podmiotom wykorzystującym wiślane ujęcia. Wzmożone monitorowanie bezpieczeństwa wody zalecił też mazowiecki sanepid.

O awarii systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły w środę. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski przekazał, że od rana ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają wprost do Wisły.

260 tysiące metrów sześciennych na dobę

Ze względu na awarię kolektorów GIOŚ zwrócił się do "wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy".

Zgodnie z informacji sztabu kryzysowego, w którym wzięli udział między innymi przedstawiciele Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Wisły dostaje się około trzech metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły 260 tysiącami metrów sześciennych ścieków - poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie GIOŚ.

"Sztab kryzysowy poinformował Mazowieckich Inspektorów, że zagrożenie może występować około miesiąca" - przekazał GIOŚ.

Inspektorat ostrzegł także użytkowników wody w Wiśle - kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i nawadniania upraw - o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody.

"Unikaj kąpieli i sportów wodnych"

Wraz z jednostkami podległymi na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i na Pomorzu GIOŚ prowadzi monitoring jakości wody od Warszawy do ujścia Wisły poprzez wprowadzanie dodatkowych punktów pomiaru "w miejscach newralgicznych".

"Będziemy stale informować o wynikach pomiarów, podając te dane do wiadomości publicznej. Na bieżąco przydatność wody do picia z ujęć zasilanych z Wisły monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Inspektorzy Ochrony Środowiska w obliczu poważnej awarii prześledzą postępowanie w sprawie ustalenia jej przyczyn i będą monitorować działania w celu usunięcia zagrożenia" - zapewnił.

W komunikacie rozesłanym SMS-em przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa czytamy: "Główny Inspektor Sanitarny apeluje: unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki".

‼️Uwaga Alert RCB‼️ W powiatach: warszawski zachodni, legionowski i nowodworski - Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki. pic.twitter.com/Y9NyMwyiWs— RCB (@RCB_RP) August 28, 2019

Kiedy ścieki dotrą do innych miast?

Z obliczeń urzędników ratusza wynika, że woda z nieczystościami w ciągu najbliższych 50 godzin dotrze do Płocka.

Z kolei Wody Polskie zamieściły na swoim profilu na Facebooku analizę Centrum Operacyjnego Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w której prognozują tempo przemieszczania się ścieków. Od momentu zrzutu, dotrą one: do Wyszogrodu po 45 godz.; do Płocka po 84 godz.; do Włocławka po 125 godz.; do Torunia po 142 godz.; do Tczewa po 224 godz.

Wzmożone kontrole sanepidu

W związku z zaistniałą sytuacją mazowiecki sanepid zlecił w środę powiatowym inspektorom sanitarnym wzmożone monitorowanie bezpieczeństwa wody przeznaczonej między innymi do spożycia.

- Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zlecił powiatowym inspektorom sanitarnym podjęcie stosownych działań mających na celu monitorowanie bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia, jak również jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - w Powiecie Warszawskim Zachodnim, w Legionowie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Płocku, w Płońsku, w Sochaczewie - poinformowała rzecznik prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak.

Narożniak wyjaśniła, że inspektorzy z powiatów leżących nad Wisłą na północ od Warszawy pozostają w bezpośrednim kontakcie z przedsiębiorstwami wodociągowymi w tych powiatach. - Monitorujemy sytuację i obserwujemy, jak będzie się ona rozwijała - powiedziała.

Podkreśliła, że "ujęcia wody pitnej dla Warszawy są bezpieczne i pod stałym wzmożonym nadzorem sanitarnym Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie".

Ratusz o awarii kolektorów w "Czajce"

Ratusz o awarii kolektorów w "Czajce"

Źródło: TVN24
"Chcę zaprzeczyć wszelkim insytunacjom"
"Chcę zaprzeczyć wszelkim insytunacjom"
Teraz oglądasz
Prezes MPWiK o awarii pierwszego kolektora
Prezes MPWiK o awarii pierwszego kolektora
Teraz oglądasz
W środę doszło do awarii drugiego kolektora
W środę doszło do awarii drugiego kolektora
Teraz oglądasz
Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Teraz oglądasz
Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Teraz oglądasz
Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Nieczystości wpływają do Wisły po awarii kolektora
Teraz oglądasz

Ratusz o awarii kolektorów w "Czajce"

Miejsca poboru wody i zrzutu ścieków na Wiśle
Miejsca poboru wody i zrzutu ścieków na Wiśle
Źródło: "Fakty" TVN

PAP/kk/b

Czytaj także: