- W poniedziałek, po otrzymaniu pozytywnej opinii ekspertów, został zatwierdzony projekt techniczny zabezpieczenia odcinka tunelu Wisłostrady. Dzisiaj ruszyły główne prace zabezpieczające – mówi Paweł Siedlecki, rzecznik Metra Warszawskiego.
Chodzi o zapełnianie leju odpowiednią mieszanką, która będzie wlewana przez sieć otworów z góry. - Dzisiaj zostanie tam wlane 50 m. sześc. tej mieszanki. W kolejnych pięciu dniach będzie wpompowywane po 100 metrów sześciennych na dobę - wyjaśnia Siedlecki. - Następnie będzie kilkudniowa przerwa. Będzie to czas na związanie mieszanki i obserwację procesu. Później cykl wpompowywania i oczekiwania będzie powtarzany - dodaje.
"Prowadzimy testy"
Wykonawca prac na budowie II linii metra na razie nie potwierdził, że prace ruszyły już dziś i ogranicza się do lakonicznej informacji. - Prowadzimy testy na terenie stacji dotyczące zalania - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP.
Według wykonawcy spod tunelu ubyło ok. 6,5 tys. metrów sześciennych wody i ziemi. Badania obszaru pod tunelem pokazały, że pusta przestrzeń pod płytą tunelu Wisłostrady ma ok. 60 m długości i jest wypełniona wodą do ok. 2 metrów od spodu płyty.
Prace mogą potrwać od dwóch do czterech miesięcy. Z powodu awarii zamknięty jest tunel Wisłostrady, a kierowcy jeżdżą objazdami.
Natrafili na ciek wodny
W nocy z 13 na 14 sierpnia podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.
ran/par
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl