Wykonawca: otwarcie Łazienkowskiego planujemy w nocy z wtorku na środę

Most Łazienkowski w oku drona
Most Łazienkowski w oku drona
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plMost Łazienkowski w oku drona

We wtorek na moście Łazienkowskim prowadzone będą odbiory nadzoru budowlanego. - Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, planujemy otwarcie mostu dla ruchu w nocy z wtorku na środę - zapowiada wykonawca prac.

Czy w nocy z wtorku na środę przejedziemy odbudowanym Łazienkowskim? Pytamy przedstawiciela wykonawcy.

- Takie są plany. Musimy jednak pamiętać, że jutro będą odbiory nadzoru budowlanego. Może się okazać, że będzie on miał jeszcze jakieś uwagi, zastrzeżenia, które trzeba będzie zrealizować - zaznacza Mateusz Gdowski, rzecznik wykonawcy Porr Infrastructure.

Potwierdzają się tym samym nasze nieoficjalne. W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że nadzór budowlany pojawi się na przeprawie 27 października. Przewidywaliśmy, że most zostanie otwarty dzień później, 28 października.

- Pewną datę otwarcia mostu będziemy mogli podać jutro po południu, po zakończeniu odbiorów - zapowiada Gdowski.

Próby obciążeniowe za nami

W zeszłym tygodniu na moście Łazienkowskim trwały próby obciążeniowe. Przyglądali się im nasi reporterzy. Próby śledziliśmy także z drona.

- Po próbach obciążeniowych będą kontynuowane prace przy oznakowaniu poziomym i pionowym, dokańczana będzie także budowa barierek i oświetlenia - powiedziała w czwartek Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Wracają autobusy

Otwarcie mostu dla ruchu nie oznacza jednak, że remont przeprawy zostanie zakończony. Do 30 września 2016 roku będą prowadzone m.in. prace związane z zabezpieczaniem konstrukcji stalowych i betonowych przed korozją, naprawą elementów betonowych, montażem rurociągów.

Naprawiany jest także łącznik pomiędzy konstrukcją mostu a estakadą zjazdową w kierunku Puław, którego zły stan -według ratusza - wyszedł na jaw podczas rozbiórki betonowych elementów.

Jak zapowiada urząd miasta, po otwarciu mostu dla ruchu autobusy linii 138, 141, 143, 151, 182, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 wrócą na swoje stałe trasy linie. Natomiast E-1 pozostanie na dotychczasowej trasie - nadal będzie dowozić mieszkańców Gocławia do stacji metra Stadion Narodowy.

Na razie bez przystanków

Pasażerowie nie będą mogli korzystać z przystanków na moście. Będą one nieczynne, ponieważ schody do nich prowadzące trzeba było rozebrać. Zostaną odbudowane w nowej lokalizacji, ale dopiero w przyszłym roku. Nieco zmieni się ich lokalizacja. "Muszą zostać przesunięte, aby w przyszłości była techniczna możliwość dostawienia do nich wind" - wyjaśnia ratusz.

W przyszłym roku rozpocznie się także budowa kładki dla rowerzystów. Kładka będzie podwieszona do stalowej konstrukcji mostu (nowa konstrukcja jest do tego przystosowana) pod chodnikami, po obu stronach mostu.

Schemat ruchu na mościeUM Warszawa

Most się spalił

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Ogień był gaszony przez 12 godzin. Temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Po ekspertyzach władze Warszawy podjęły decyzję o odbudowie całej stalowej części przeprawy, z poprzedniej zostały tylko betonowe podpory. Wyłączenie mostu z ruchu spowodowało duże utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.

jk/b

Pozostałe wiadomości