"Wszyscy mogą spełniać swoje marzenia właśnie w Warszawie"

[object Object]
Przemówienie Rafała TrzaskowskiegoTVN24
wideo 2/7

Rafał Trzaskowski został w czwartek, na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Warszawy, zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Mówił ogólnie o planach, zapowiedział zmiany w strukturze urzędu, obiecał także współpracę z opozycją i zbliżanie ratusza do mieszkańców.

- Dokładnie miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków tutaj, na tej sali, zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta - powiedział Trzaskowski po zaprzysiężeniu.

"Obiecałem Warszawę dla wszystkich"

Przypomniał, że do październikowych wyborów szedł z zapowiedzią "mądrej kontynuacji, ale również zmiany i nowej jakości w zarządzaniu Warszawą". - Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych; miasto, w którym każda dzielnica jest sobie równa i każda dzielnica jest miejscem, w którym dobrze się mieszka; miejscem, które jest bezpieczne, otwarte na swoich mieszkańców - mówił nowy prezydent stolicy.

Zwrócił przy tym uwagę, że jego plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona mieszkańców. - I to naprawdę zobowiązuje. Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że to zobowiązanie będę realizował dzień po dniu - zadeklarował. Dodał, że program ten będzie realizował także dla tych, którzy nie oddali na niego głosu 21 października.

Hasło "Warszawa dla wszystkich" traktuję wyjątkowo poważnie – mówił Trzaskowski. Zaznaczył, że ostatnie 12 lat to sukces w kontekście zmian. - Chciałbym podziękować serdecznie pani prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent zmieniła miasto, wszyscy warszawiacy i warszawianki to widzą i będą to pamiętać - podkreślał Trzaskowski.

"Był czas obietnic"

Stwierdził, że współpraca z Radą Warszawy będzie dla niego absolutnym priorytetem. Nie krył zadowolenia, że Koalicja Obywatelska ma większość w radzie miasta.

W poniedziałek nowy prezydent ma przedstawić plan realizacji obietnic.

- Nie będę musiał się posiłkować moim ulubionym cytatem z prezydenta Stefana Starzyńskiego, który kiedyś powiedział: "potracili głowy, żadnych instrukcji nie otrzymałem, musimy działać we własnym zakresie" – powiedział Trzaskowski.

Zapowiedział, że będzie również współpracował z opozycją. - Był czas obietnic, jest czas realizacji. Był czas dyskusji i sporów, w tej chwili jest czas wspólnej pracy dla dobra warszawianek i warszawiaków - dodał.

Trzaskowski chce w poniedziałek przedstawić harmonogram realizacji priorytetów. Nowy prezydent zapewnił, że warszawiakom należy się lepsza edukacja dzieci. – Skorzystają na tym wszyscy rodzice, którym łatwiej będzie pogodzić opiekę nad dziećmi z karierą zawodową – przekonywał Trzaskowski.

Plany dla Warszawy

Obiecał wzmocnienie opieki społecznej i wsparcie dla seniorów, w tym bohaterów, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. – Będę starał się pogodzić punkt widzenia kierowców, rowerzystów, pieszych. Na końcu większość z nas jest pieszymi, rowerzystami, czasem korzysta z komunikacji miejskiej, a czasem z samochodu – argumentował.

Obiecał też lepszy dostęp dla młodych mieszkańców do mieszkań i pomóc w starcie na rynku o pracy. Mówił też o inwestowaniu w instytucje kultury, która jest mu bliska. Chce też zapewnić wyższy standard służby zdrowia. – Rozbudujemy finansowanie in vitro i wzmocnimy programy szczepień - mówił.

Zapowiedział też inwestowanie w obszar sportu. Trzaskowski chce rozwijać również cyfryzację urzędu miasta, a także zmieniać jakość dialogu z mieszkańcami. – Chcemy, by prezydent i jego współpracownicy byli jak najbliżej mieszkańców – dodał.

- Smog jest ogromnym zagrożeniem, dlatego będziemy go zwalczać – przekonywał Trzaskowski. – Z tym wiąże się przygotowanie naszego miasta do nadchodzącej rewolucji technologicznej. Chcę, żeby Warszawa stała się jednym z europejskich liderów, jeżeli chodzi o inteligentne technologie transportowe, ale również odnawialne źródła energii – zaznaczył.

- Zmienię struktury, które funkcjonują w mieście, w ramach zarządu miasta stworzę nowe, które będą obejmowały całościowo obszary aktywności warszawiaków i warszawianek. Zaproszę do współpracy przedstawicieli ruchów miejskich, miejskich aktywistów i ekspertów – wyliczał między innymi Trzaskowski.

"Oczekiwania będziemy się starali spełnić"

Zaznaczył, że w piątek przedstawi "grono swoich najbliższych współpracowników" oraz powie "o zasadach współpracy w samym ratuszu i między ratuszem a dzielnicami, natomiast w poniedziałek zaprezentuję najważniejsze priorytety programowe i jak one będę realizowane w ciągu najbliższych miesięcy".

Pod koniec stwierdził, że stolica jest miejscem wyjątkowym dla wszystkich. – Ludzie, którzy tutaj szukają szczęścia, miejsca do życia, swojego nowego domu – wszyscy mogą spełniać swoje marzenia właśnie w Warszawie, bo Warszawa jest miastem otwartym, przyjaznym. Zawsze takim miastem była, takim miastem pozostanie. Myślę sobie, że w toku kampanii wyborczej to było najważniejsze – konsekwencja w mówieniu, że Warszawa naprawdę jest dla wszystkich.

Jego zdaniem stolica to historyczne miejsce dla Polaków rozsianych po całym świecie. Dodał, że to symbol naszej dumy. – Oczekiwania będziemy się starali spełnić. Przygotowując się do wystąpienia byłem na dwudziestym piętrze i popatrzyłem się na Warszawę z lotu ptaka. To był taki moment, kiedy zdałem sobie z ogromu odpowiedzialności, patrząc rano na moje ukochane miasto. Zdałem sobie sprawę z odpowiedzialności, która spoczywa na moich barkach – wyznał Trzaskowski.

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Nowy prezydent stolicy urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2004 r. obronił doktorat. Poseł na Sejm RP VIII kadencji i wiceprzewodniczący Komisji ds. UE, Wiceprzewodniczący EPP. W rządzie Ewy Kopacz wiceminister Spraw Zagranicznych ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej.

W latach 2009-2013 poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek Komisji Konstytucyjnej. Brał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Trzaskowski wykłada również w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 roku), wykładał też w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Przez wiele lat analityk w Centrum Europejskim – Natolin. Rafał Trzaskowski jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Główne zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

[object Object]
Trzaskowski o współpracownikach i SkrzeTVN24
wideo 2/2

ran,PAP/mś

Pozostałe wiadomości

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Trwa akcja służb, działania skupiają się na ograniczeniu rozprzestrzeniania się gazu. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci oraz strażacy z Warszawy i okolic biorą udział w akcji ratowniczej w miejscowościach, które ucierpiały wskutek powodzi. Serca i portfele otworzyli też warszawiacy.

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas kontroli drogowej warszawscy policjanci zatrzymali 56-latka. Mężczyzna, jadąc ulicą Puławską, przekroczył prędkość. W systemach policyjnych widniał jako osoba poszukiwana przez prokuraturę w Gratzu do odbycia ponad 12 lat więzienia za oszustwa "na wnuczka". Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymany to "król mafii wnuczkowej" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss".

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl