Lewe faktury i milionowe straty państwa. Uderzenie w grupę z Wólki Kosowskiej

Akcja CBŚP (zdjęcie ilustracyjne)
Akcja CBŚP (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: archiwum TVN24
Faktury na ponad sto milionów złotych, nielegalny handel towarami z Azji, przejęte luksusowe samochody. Centralne Biuro Śledcze Policji uderzyło w grupę, którą podejrzewa o "działalność przestępczą o charakterze podatkowym". Prokuratura postawiła już zarzuty pięciu osobom. Sąd aresztował je tymczasowo.

Śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Warszawie, prowadzą wspólnie CBŚP oraz podlaski oddział Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy ono zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o działalność przestępczą o charakterze podatkowym. Jak wynika z materiałów, grupa działała w latach 2013-2017 w Wólce Kosowskiej (gdzie znajduje się azjatyckie centrum handlowe), a także w województwach: śląskim i lubuskim oraz w innych państwach UE.

Faktury na 105 milionów złotych

Proceder polegał na wystawianiu faktur poświadczających nieprawdę i unikanie opłat celnych. "Na papierze" importowane z krajów azjatyckich odzież, obuwie, tkaniny oraz sprzęt AGD opuszczały terytorium kraju, ale w rzeczywistości pozostawały w Polsce, gdzie były sprzedawane.

"Dotychczas ustalono, że kwota, na którą wystawiono faktury to co najmniej 105 milionów złotych, a straty Skarbu Państwa są milionowe. Śledczy obecnie weryfikują materiał dowodowy i ustalają dokładną kwotę uszczupleń podatkowych budżetu państwa w wyniku działalności tej grupy" - poinformowało w komunikacie biuro prasowe CBŚP.

W związku z tą sprawę zatrzymano sześć osób. Przeszukano ich miejsca zamieszkania i zabezpieczono do dalszej analizy dokumentację oraz sprzęt elektroniczny. Przejęto także mienie podejrzanych, w tym luksusowe samochody o wartości około 450 tysięcy złotych.

Zatrzymania, zarzuty, areszty

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie jedna z osób zatrzymanych usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a czterem innym zarzucono udział w tej grupie. Dwóm osobom prokurator przedstawił zarzuty tzw. "zbrodni fakturowej", za co grozi nawet 25 lat więzienia. Pozostałe zarzuty dotyczyły poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw karnoskarbowych. Pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych.

CBŚP przypomina, że pierwsze działania w tej sprawie przeprowadzono pod koniec 2019 roku, kiedy to zatrzymano siedem osób. Cztery zostały wtedy tymczasowo aresztowane, a śledczy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, mienie podejrzanych na kwotę blisko 4,5 miliona złotych.

O podobnej akcji policji i celników informowaliśmy w maju:

2021_05_13 Białystok kryminalny video (480p NET)
Grupa przestępcza rozbita
Źródło: CBŚP
Czytaj także: