Wojewoda odbiera Warszawie nadzór nad zabytkami

Kontrowersje wokół kompetencji konserwatora
Źródło: TVN24

Wojewoda mazowiecki wypowiedział porozumienie między wojewódzkim i stołecznym konserwatorem zabytków. Decyzja wejdzie w życie po trzech miesiącach. Od tego momentu wojewódzki konserwator będzie sprawował nadzór nad warszawskimi zabytkami, jak również nad Krakowskim Przedmieściem - podkreśla stołeczny ratusz.

O wypowiedzeniu porozumienia poinformowała PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. - To wypowiedzenie zostało złożone wczoraj. Oczywiście, wypowiedzenie porozumienia będzie procesem - powiedziała.

Jak przypomniała, dotyczyło powierzenia m. st. Warszawa prowadzenia niektórych spraw z zakresu "właściwości wojewody mazowieckiego". - Ochrona zabytków to właśnie właściwość wojewody, porozumienie zakładało możliwość wypowiedzenia, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, który upłynie 31 października - dodała Filipowicz.

Porozumienie podpisał Lech Kaczyński

Zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb potwierdziła informację o wypowiedzeniu.

- Wczoraj późnym popołudniem rzeczywiście takie oświadczenie wojewody mazowieckiego o wypowiedzeniu porozumienia do nas trafiło. Przypomnę, że porozumienie obowiązywało od 2003 r., potem było zmieniane w 2005 r., było podpisane przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego - powiedziała.

- Jeśli sytuacja się nie zmieni, od początku listopada to wojewódzki konserwator zabytków będzie wydawał decyzje dotyczące obiektów objętych ochroną konserwatorską, będzie wydawał zalecenia, będzie wydawał zgody na wycinkę drzew na terenach objętych ochroną konserwatorską - dodała Kłąb.

Dopytywana, czy po wypowiedzeniu porozumienia, to wojewódzki, a nie stołeczny konserwator będzie sprawował nadzór nad Krakowskim Przedmieściem, odpowiedziała: "tak". Kłąb powiedziała, że porozumienie mówiło o tym, iż w odniesieniu do terenów leżących na terenie m.st. Warszawy zadania wojewódzkiego konserwatora przejął stołeczny.

Sprawa pomników

Prawdopodobnie zerwanie porozumienia spowoduje powrót tematu pomników smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Oznacza bowiem, że zgodę lub jej odmowę na ich postawienie będzie wydawał wojewódzki konserwator zabytków, a nie jak do tej pory - stołeczny. Ten pierwszy podlega wojewodzie mazowieckiemu, a więc pośrednio rządowi.

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

"Nie kończy się nasza praca"

Wypowiedzenie porozumienia skomentował w mediach społecznościowych stołeczny konserwator Michał Krasucki. Wyjaśnił, że za 3 miesiące na terenie całego miasta wszelkich uzgodnień będzie dokonywał już Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. "I dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak też tych ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Dodatkowo Mazowiecki Konserwator przejmuje też kompetencje do prowadzenia kontroli. W ten sposób wracamy do stanu sprzed 2003 r., kiedy w Polsce funkcjonowali wyłącznie wojewódzcy konserwatorzy" - napisał Krasucki.

Zdaniem stołecznego konserwatora przez 15 lat zmieniły się wyzwania, jakie stoją przed konserwatorem w Warszawie. "Napór inwestycyjny i ilość spraw są nieporównywalne z tym, co było przed 2003 r. W tej chwili Stołeczny Konserwator tylko w ciągu roku wydaje prawie 5000 decyzji, ok. 1000 postanowień (uzgodnienia w zakresie obiektów ewidencyjnych) i wydaje 2000 zaleceń. To dużo więcej niż na całym Mazowszu razem wziętym. Nierzadko są to sprawy trudne i wymagające dokładnych, rzetelnych analiz" - napisał Michał Krasucki.

"Wraz z końcem porozumienia nie kończy się nasza praca. W tej chwili już w innej roli, ale nadal będziemy służyć miastu, jego mieszkańcom, a przede wszystkim zabytkom. Teraz nawet jeszcze mocniej!" - dodał.

Budowę pomników smoleńskich koordynuje Jacek Sasin:

Pomniki smoleńskie

Źródło: TVN24
Sasin: sąd konkursowy jest 12-osobowy
Sasin: sąd konkursowy jest 12-osobowy
Teraz oglądasz
Jacek Sasin o konkursie na pomniki
Jacek Sasin o konkursie na pomniki
Teraz oglądasz
Jacek Sasin o zgodach i kosztach
Jacek Sasin o zgodach i kosztach
Teraz oglądasz
Jacek Sasin o konkursie
Jacek Sasin o konkursie
Teraz oglądasz

Pomniki smoleńskie

Główne zdjęcie: Jacek_Kadaj / Shutterstock.com

PAP/mś

Czytaj także: