Kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Zalewskiego na początku tego tygodnia rozpoczęło redagowanie haseł Wikipedii, związanych z zarządzaniem projektami i technologią informacyjną.
Będą pracować w kilku zespołach merytorycznych przez najbliższe trzy, cztery miesiące.
"Wikipedia wygrała"
- Choć dla naukowców korzystanie z Wikipedii jest obciachem, a dydaktycy zabraniają swoim uczniom posługiwania się nią, to praktycznie każde wyszukiwanie informacji właśnie tam się rozpoczyn - przyznaje dr Zalewski.
- Taka akcja nie miała precedensu - powiedział PAP Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, odpowiadającego za serwis Wikipedia w naszym kraju. W jego opinii, jest to dowód na to, że polscy naukowcy zaczynają akceptować Wikipedię jako źródło informacji.
- Wikipedia wygrała i w przyszłości będzie gromadzić wiedzę coraz bardziej ekspercką, choć jako projekt wolontariacki nigdy jej w pełni nie zastąpi - ocenia socjolog i medioznawca prof. Kazimierz Krzysztofk ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Każdy może coś dopisać
Każdy użytkownik internetu może zostać autorem hasła w Wikipedii. Może także uzupełniać hasła już istniejące.
- Nie wymagamy, aby informacje dodawały wyłącznie uznane w świecie nauki osoby, lecz kładziemy nacisk na podawanie źródeł informacji - mówił Zienowicz. - W encyklopedii drukowanej jest na odwrót: tworzonych przez autorytety haseł nie można zweryfikować, ponieważ ich autorzy nie podają źródła informacji.
Z polską Wikipedią współpracuje ok. 7 tys. osób, 300 z nich to osoby tworzące hasła od lat. Wśród stałych współpracowników ok. 4-5 proc. stanowią pracownicy naukowi.
Robią sobie żarty
Zdarzają się dowcipy lub celowe błędy. Wikipedia usunęła je i zabezpieczyła się przed nowymi błędami, wprowadzając kontrolę edycji haseł dokonanych przez autorów niezalogowanych.
Polskie zasoby Wikipedii, liczące 765 tys. haseł, należą do najobszerniejszych na świecie. Większe są tylko bazy w angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej. W języku polskim dziennie dodawanych jest od kilku do kilkuset nowych haseł.
W 2011 roku Wikipedia obchodzi 10 rocznicę powstania.
Magdalena Cedro(PAP)/mz
Źródło zdjęcia głównego: | presstelegram.com, Reuters