Więźniowie pomogą w razie klęski żywiołowej

Areszt Śledczy w Białołęce
Areszt Śledczy w Białołęce
Źródło: Archiwym TVN
Skazani z więzienia na Białołęce mają nieodpłatnie pomagać w pracach przy zapobieganiu klęskom żywiołowym i usuwaniu ich skutków. Taki jest efekt porozumienia, które we wtorek zostało zawarte między władzami dzielnicy i Zakładem Karnym.

- Skazani na własne oczy będą mogli się przekonać, ile dobrego wynikać będzie z ich pracy. Ilu poszkodowanych dzięki nim będzie mogło wrócić do swoich domów, do normalnego życia - powiedział Zbigniew Białek, dyrektor białołęckiego Zakładu Karnego. - Takie doświadczenia bardzo pozytywnie wpływają na skazanych, ułatwiając im powrót do życia w społeczeństwie - zaznaczył.

Rozwijanie postaw społecznych

Na mocy zawartego z władzami Białołęki porozumienia, skazani będą zajmować się między innymi usuwaniem szkód po klęskach żywiołowych i porządkowaniem terenów objętych kataklizmem. Cel takich działań, jak podkreślają pracownicy Służby Więziennej, jest jeden - rozwijanie chęci niesienia pomocy, współpracy i innych "pożądanych postaw społecznych".

Władze dzielnicy z kolei mają zyskać możliwość korzystania z pomocy licznej grupy osób, która w sytuacjach kryzysowych jest bardzo cenna. - W związku z tym, że skazani przebywają na terenie Białołęki, na miejsce zdarzenia mogą dotrzeć bardzo szybko - podkreślają pracownicy dzielnicowego urzędu.

- Dzisiejsze porozumienie i świadomość, że na wypadek kryzysowej sytuacji otrzymamy sprawną, bezinteresowną pomoc znacząco zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Bardzo dziękujemy za tę inicjatywę - podkreśliła Ilona Soja- Kozłowska, burmistrz Białołęki.

Porozumienie dzielnicy z Zakładem Karnym
Porozumienie dzielnicy z Zakładem Karnym
Źródło: UD Białołęka

Władze dzielnicy przypominają też, że zawarta we wtorek umowa jest kontynuacją współpracy między urzędem i Zakładem Karnym. Skazani (na mocy wcześniej zawartych porozumień) pomagają już między innymi przy organizacji Białołęckiego Biegu Wolności. Uczestniczą w nim też jako zawodnicy.

Nosili barierki po miesięcznicy

O bezpłatnych pracach mających na celu zaktywizowanie więźniów pisaliśmy też przy okazji ostatniej miesięcznicy smoleńskiej. Wówczas aresztanci byli angażowani do rozstawiania i zabierania barierek, które od kilku miesięcy są stawiane na Krakowskim Przedmieściu w celu ochrony uczestników zgromadzenia.

Prace, jak informował rzecznik Komendy Stołecznej Policji, były efektem porozumienia zawartego między Służbą Więzienną, a policją.

- Chodzi o aktywizację zawodową osadzonych w warunkach wolnościowych poprzez nauczenie ich nowych umiejętności, zapewnienie współpracy w zespole, kształtowania poczucia odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Taka forma aktywności zawodowej osób skazanych jest doskonałym sposobem ich readaptacji społecznej - wyjaśniał wówczas Sylwester Marczak, rzecznik komendy stołecznej.

Barierki na Krakowskim Przedmieściu

Źródło: TVN24
Sprzątanie barierek po miesięcznicy
Sprzątanie barierek po miesięcznicy
Teraz oglądasz
Na Krakowskim Przedmieściu ustawiono barierki
Na Krakowskim Przedmieściu ustawiono barierki
Teraz oglądasz
Barierki przed Zamkiem Królewskim
Barierki przed Zamkiem Królewskim
Teraz oglądasz

Barierki na Krakowskim Przedmieściu

kw

Czytaj także: