Wielki i zapomniany Zobacz zdjęcia Marína

Zawody balonowe. Madryt, 1913 © Marín. Fundación Pablo Iglesias
Zawody balonowe. Madryt, 1913 © Marín. Fundación Pablo Iglesias
Źródło: | AGIP/EastNews
Jeszcze tylko przez tydzień można oglądać fotografie Luísa Ramóna Marína w Instytucie Cervantesa. Wystawa prezentuje ponad 60 zdjęć jednego z najważniejszych fotoreporterów XX wieku, przez lata niesłusznie zapomnianego.

W ścisłym centrum Warszawy dobiega właśnie końca jedna z ciekawszych wystaw fotograficznych ostatnich miesięcy "Marín. Fotografie z lat 1908-1940".

Wojna, sport, kultura, technika

Luís Ramón Marín zaczął publikować swe zdjęcia w prasie w 1908 roku. Był profesjonalistą na miarę swej epoki, człowiekiem, który zrewolucjonizował fotografię prasową. Przez 30 lat publikował ponad tysiąc zdjęć rocznie w dzienniku "Informaciones" i innych czasopismach.

Na swoich pracach utrwalił oblężony Madryt i hiszpańską wojnę domową, ale fotografował także codzienne pijatyki w tawernach, efektowne walki bokserskie i zawody motocyklowe. Początek XX wieku to także czas wielkiej fascynacji lataniem, dlatego na zdjęciach można podziwiać m.in. zawody balonowe, zeppeliny i wiatrakowiec (coś pomiędzy helikopterem a samolotem) nad Madrytem. Dowodem zainteresowania technologią jest także genialne zdjęcie kilku mężczyzn na słupie telefonicznym przy drodze Saragossa-Barcelona. Jest seksowny portret wybitnej tancerki Josephine Baker w garderobie. Nie zabrakło ironicznych autoportretów z wąsem.

Dzieło odeszło w zapomnienie

Kres kariery Marina zbiegł się z końcem wojny. Przed śmiercią, w 1944 roku, fotograf uporządkował i spisał swoje prace. Było to w sumie 18 tysięcy negatywów. Wdowa po fotoreporterze ukryła je w skrytce za ścianą, obawiając się represji politycznych. Gdyby nie to Marin byłby dziś z pewnością wymieniany jednym tchem z Henrim Cartier-Bressonem czy Robertem Capą.

Dopiero, kiedy córka wybitnego fotografa, Lucía przekazała archiwum Fundacji Pablo Iglesiasa, zajęto się ich odrestaurowaniem, digitalizacją, a wreszcie popularyzacją.

bako/par

"Marín. Fotografie z lat 1908-1940"Instytu Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22Do 10 marca 2011, pn-pt. 10-20, sb. 10-13wstęp wolny

Mapy dostarcza Targeo.pl

Czytaj także: