Warszawski radny PiS-u skazany na 3 lata więzienia. Może stracić mandat

Najnowsze

tvnwarszawa.plMaciej Wąsik został skazany na 3 lata więzienia

Były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a obecnie radny sejmiku mazowieckiego Maciej Wąsik został skazany przez warszawski sąd na 3 lata więzienia, za nadużycia przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej" w 2007 roku. Jeśli wyrok się uprawomocni, straci mandat radnego.

W uzasadnieniu sąd rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia stwierdził, że brak było podstaw do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa. Wyrok nie jest prawomocny.

Wąsik jest dziś radnym sejmiku mazowieckiego z ramienia PiS. W zeszłej kadencji samorządu był przewodniczącym klubu PiS w radzie Warszawy. Jeśli wyrok się uprawomocni, polityk będzie musiał pożegnać się z mandatem.

Na 3 lata więzienia i zakaz zajmowania stanowisk publicznych skazany został też były szef CBA Mariusz Kamiński. Zdaniem sądu, on również przekroczył uprawnienia szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r.

"Afera gruntowa"

Proces dotyczył operacji CBA w sprawie tzw. afery gruntowej. Biuro zakończyło ją wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za odrolnienie w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa gruntu na Mazurach. Prasa pisała wówczas, że łapówka miała być przeznaczona właśnie dla Andrzeja Leppera, który miał zostać ostrzeżony o akcji (on sam twierdził, że była to prowokacja CBA). Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

"Afera gruntowa" doprowadziła do dymisji z rządu Leppera, rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów, które wygrała PO, a także do oskarżenia o płatną protekcję Ryby i K. (nieprawomocnie skazanych w ubiegłym roku za ten czyn na - odpowiednio - 2,5 roku więzienia oraz grzywnę).

PAP/ep/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl