Warszawiaków pomysły na smog: mech go zje, a wieża oczyści

Wieża antysmogowa (zdj. ilustracyjne)studioroosegaarde.net

Stacje pomiarowe, mech "zjadający" zanieczyszczenia czy wieża antysmogowa. Mieszkańcy mają swoje pomysły na zwalczanie szkodliwego pyłu w powietrzu i próbują przeforsować je w kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego.

Zgłaszanie projektów do budżetu na 2018 rok trwa od 1 grudnia do 23 stycznia. Do tej pory zgłoszono już trzy wnioski, które bezpośrednio dotyczą smogu: we Włochach, Mokotowie i Białołęce.

Mech, który zje smog

"Oddychajmy czystszym powietrzem w Warszawie!" – apeluje pani Sylwia, pomysłodawczyni wniosku pod hasłem "Mech zjadający smog".

"Projekt zakłada powstanie mebla miejskiego, na którym rośnie specjalna odmiana mchu pochłaniająca spaliny. Jedna instalacja z mchu neutralizuje tyle samo smogu co 275 drzew. Cała konstrukcja wyposażona jest w czujniki kontrolujące rozrost kolonii mchu, system nawadniania i panele słoneczne" – wyjaśnia w opisie projektu.

Specjalny "smogowy mech" miałby zostać zasadzony u zbiegu ulic Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej. Służyłby wszystkim mieszkańcom, bez względu na wiek i płeć. W końcu wszyscy chcieliby oddychać powietrzem "świeżym" nie tylko z nazwy.

Koszt projektu – według autorki – to 120 tys. zł.

Urządzenia do pomiaru powietrza

Kolejny pomysł to urządzenie do badania i pomiaru stanu jakości powietrza. Miałoby zostać zamontowane na ścianie budynku urzędu dzielnicy Włochy.

Stacja – według autora – powinna być wykonana z solidnej konstrukcji umożliwiającej pracę w środowiskach w temperaturach od -20 do 50 st. C. Musi zapisywać wyniki "w chmurze" umożliwiającej zdalne raportowanie o przekroczonych stężeniach.

"System miałby na celu zapewnić rzetelną ocenę stanu jakości powietrza i wymuszać działania mające na celu osiąganie wymaganych standardów, które będą wpływać na poprawę warunków życia mieszkańców. Dzięki systemowi będzie można opracowywać strategie walki ze smogiem w dzielnicy na najbliższe lata" – przekonuje pan Robert, projektodawca. Koszt takiej stacji ocenia na 75 tys. zł.

Smogowa wieża w Białołęce

Trzeci pomysł to specjalna wieża smogowa, której zbudowanie proponuje w Białołęce radny Filip Pelc. Jej najważniejsza funkcja to oczyszczanie powietrza.

- Urządzenie ma zasysać brudne powietrze, przefiltrowywać je i wypuszczać już oczyszczone. Podobne rozwiązanie zastosowano na przykład w Rotterdamie czy w Pekinie. U nas chciałbym, aby stanęło przed urzędem dzielnicy w Białołęce - mówi nam Pelc.

Wieża, która stanęła w Pekinie ma jeszcze jedną nietypową cechę. Oprócz oczyszczania powietrza, pozyskuje surowiec do tworzenia... biżuterii. Zanieczyszczenia są sprasowywane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki niemu tworzą się niewielkie kostki, które potem można wykorzystać jako jubilerski kamień.

Projektodawca koszt wieży oszacował wstępnie na 250 tys. złotych.

Urzędnicy mówili "nie"

Pomysły na stacje pomiarowe pojawiały się już w budżecie partycypacyjnym w poprzednich latach. Autorzy przekonywali, że takie urządzenia na bieżąco informowałyby mieszkańców o jakości powietrza w mieście i przede wszystkim – podnosiły świadomość społeczną dotyczącą tego problemu.

Urzędnicy jednak odrzucali takie pomysły na etapie weryfikacji twierdząc, że monitorowanie powietrza to zadanie władz centralnych, a nie samorządowych.

Weryfikacja tegorocznych wniosków potrwa od 24 stycznia do 8 maja. Dopiero wtedy okaże się, czy nowe pomysły mieszkańców na walkę ze smogiem zostaną poddane pod głosowanie.

Jak walczyć ze smogiem? Zobacz naszą sondę sprzed roku:

Warszawiaków sposoby na smog
Warszawiaków sposoby na smogMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: studioroosegaarde.net

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl