Oszczędności i cięcia w budżecie. Rodzice zapłacą więcej za udział dzieci w akcji "Zima w Mieście"

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Shutterstock"Zima w Mieście" będzie droższa

Stołeczny ratusz poinformował, że ze względu na konieczność wprowadzania oszczędności i cięć w budżecie, wzrosną opłaty dla uczestników miejskiej akcji "Zima w Mieście". Dzienna opłata wzrośnie o 30 złotych.

Jak zaznaczył w środowym komunikacie stołeczny ratusz, mimo poważnych problemów finansowych Warszawa zdecydowała, aby w 2022 r. kontynuować akcję "Zima w Mieście". "Dotychczas miasto przeznaczało na "Zimę w Mieście" ponad 10 mln zł rocznie (z czego same koszty za opieki nad uczniem to 88 zł za dzień). Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta spowodowanej 'Polskim Ładem', w przyszłym roku rodzice zapłacą więcej za udział dzieci w akcji" - podano.

"Zima w Mieście" - będzie drożej

W 2022 roku za opiekę nad dzieckiem i wyżywienie podczas miejskich zimowisk rodzice zapłacą dziennie 50 złotych, w ubiegłym było to 20 złotych. Jak wylicza ratusz, na kwotę składają się koszty opieki - 35 złotych dziennie oraz 15 złotych dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek). W ubiegłym roku opłaty za udział w akcji wynosiły 10 zł dziennie za wyżywienie oraz 10 zł za dzień opieki.

"Warszawa wprowadza powyższe stawki na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta" - zaznaczył ratusz, dodając, że podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją. "Ajenci, którzy obsługują akcję, nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasowe stawki" - wyjaśnił ratusz.

Z opłat za udział w zimowiskach nadal zwolnione będą dzieci i młodzież z rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

Z powodu pandemii COVID-19 przyszłoroczna akcja "Zima w Mieście" będzie organizowana w reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi przepisami prawa. Warszawa czeka na wytyczne do organizacji półkolonii opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ratusz ogranicza wydatki

Jak zaznaczył w komunikacie ratusz, w ostatnich latach "Warszawa znacznie zwiększyła nakłady na oświatę". Przekazano, że wydatki bieżące na edukację wynoszą obecnie 5 mld zł. "Rządowa subwencja oświatowa (w tym roku ponad 2,4 mln zł) nie wystarcza nawet na płace i pochodne dla pracowników oświaty – tylko w 2021 roku Warszawa musiała dopłacić do nich 1 mld zł" - przekazał ratusz.

Urzędnicy alarmują, że ze względu na rządowy program "Polski Ład", wzrost cen energii, gazu, usług, a także zapowiadanych przez resort edukacji zmian w wynagrodzeniach nauczycieli, w przyszłorocznym budżecie przeznaczonym na miejską oświatę zabraknie około 248 mln zł. W związku z tym ratusz zamierza zawiesić program "Warszawa w Klasie. Klasa z Warszawą", czyli dofinansowanie dla szkół na zakup dla uczniów biletów do kin, teatrów i innych instytucji, ograniczyć wydatki na remonty placówek oświatowych, a także skrócić w niektórych przedszkolach i świetlicach godziny pracy do godz. 17.

Jak wyliczał we wrześniu stołeczny ratusz w wyniku wprowadzenia rządowego programu "Polski Ład" z budżetu miasta ubędzie w skali roku 1,7 miliarda zł:

Polski Ład i rządowy algorytm
Polski Ład i rządowy algorytmTVN24

Autor:dg/gp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości