Spośród 1183 zgłoszonych projektów - 1065 dzielnicowych oraz 118 ogólnomiejskich - 325 zostało wybranych w głosowaniu. 13 z nich to projekty ogólnomiejskie, a 312 z dzielnic stolicy. Prawie połowa wszystkich wybranych pomysłów dotyczy ochrony środowiska - 146 wybranych zgłoszeń do budżetu obywatelskiego.
To m.in. 21 projektów ze Śródmieścia, np. Jadłodzielnię z budżetem prawie 120 tysięcy złotych popartą 1157 głosami, 17 z Pragi Południe - np. projekt Bajkowa Praga-Południe - bezpłatne spektakle teatralne dla dzieci z budżetem 25 tysięcy złotych i poparciem 1471 osób, czy 20 w Ursusie, gdzie jednym z wybranych jest zakup koła garncarskiego dla Pracowni Ceramicznej Domu Kultury "Kolorowa" z budżetem 6 tysięcy złotych i poparciem 513 głosów.
W projektach ogólnomiejskich, które zostały wybrane w głosowaniu, znalazły się m.in. 500+ drzew dla Warszawy z budżetem prawie dwóch milionów złotych i wsparciem 27,5 tysiąca osób, doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych w miejskich szpitalach na kwotę trzech milionów złotych poparty przez 26,9 tysiąca osób, czy "Nie jesteś sam - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Teraz dla całego miasta!" - na ponad półtora miliona złotych i poparciem 22,6 tysiąca głosujących.
Przeczytaj także: Falstart z wynikami budżetu obywatelskiego. Miały być ogłoszone na gali >>>
Łącznie udział w głosowaniu wzięło 85 048 osób. Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie głosowały 63 osoby na 1000 mieszkańców. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Rembertów i Białołęka (56 głosujących na 1000 mieszkańców), a tuż za podium uplasował się Wawer (55 głosujących na 1000 mieszkańców). Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną, z czego ponad 25 proc. wszystkich głosujących przez internet, zagłosowało ostatniego dnia głosowania. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Jak co roku, zagłosowało więcej kobiet (63 proc.) niż mężczyzn (37 proc.).
Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie https://bo.um.warszawa.pl
100 milionów złotych do wydania
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy - przypomina urząd miasta na stronach internetowych poświęconych budżetowi.
W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa - przekonują organizatorzy.
"To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie. Środki finansowe na realizację pomysłów mieszkańców pochodzą z budżetu miasta. Nie są to więc dodatkowe pieniądze, tylko część pieniędzy miejskich przeznaczona do rozdysponowania bezpośrednio przez warszawiaków" - zaznaczono.
Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała, że corocznie na budżet obywatelski będzie przeznaczane 0,5 proc. wydatków Warszawy zawartych w ostatnim sprawozdaniu finansowym. W 2024 roku będzie to ponad 100 milionów złotych.
Projekty, które będą realizowane w 2024 roku, były zgłaszane od 1 grudnia 2022 do 25 stycznia 2023 roku. Później oceniano je, a głosowanie trwało od 15 do 30 czerwca. W czwartek zaprezentowano wyniki głosowania.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa/Ewelina Lach