Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA W FERIE

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz ferii zimowych komunikacja będzie funkcjonowała inaczej. Kursowanie niektórych linii autobusowych i tramwajowych zostanie zawieszone. Pierwsze zmiany wchodzą w życie już w ten weekend.

Wojewoda apeluje do ratusza w sprawie uchwały śmieciowej. "Potrzebny jest mechanizm chroniący ubogich"

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
TVN24Nowe stawki za odbiór śmieci

W związku z licznymi głosami ze strony spółdzielni mieszkaniowych wzywających do uchylenia uchwały śmieciowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do prezydenta Warszawy o przyjęcie mechanizmu prawnego chroniącego "mieszkańców wrażliwych".

W połowie października Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Radni zdecydowali m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od poziomu zużycia wody. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej. Mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według stawki 12,73 zł za metr sześcienny zużytej wody miesięcznie. Ratusz przyjął, że jedna osoba zużywa średnio 2,5 metra sześciennego wody w ciągu miesiąca. To oznacza, że miesięczna opłata wyniesie około 32 złote za gospodarstwo jednoosobowe i 160 złotych za pięcioosobowe. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 r.

Spółdzielnie: to sprzeczne z konstytucją

Jak przekazał zespół prasowy wojewody mazowieckiego, w związku z tymi zmianami do urzędu wpłynęły liczne wystąpienia mieszkańców Warszawy, a także spółdzielni i zarządów wspólnot mieszkaniowych w sprawie zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W połowie listopada warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe we wnioskach skierowanych do wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wniosły o stwierdzenie nieważności zaskarżonych uchwał, zarzucając im m.in. naruszenie konstytucji. "Uzależnienie wysokości opłaty za odbiór odpadów jedynie od zużycia wody jest nieadekwatne do ilości faktycznie wytworzonych odpadów" - podkreśliły spółdzielnie. Ich zdaniem, brak ustalenia maksymalnej wysokości opłaty za odbiór odpadów jest sprzeczny z konstytucją w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2013 r.

Apel wojewody

W odpowiedzi na te głosy wojewoda zaapelował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o przyjęcie mechanizmu prawnego chroniącego "mieszkańców wrażliwych". "W pismach, skierowanych do wojewody wyrażono silne zaniepokojenie zaskakującym i znacznym wzrostem cen, wskazując przy tym na wątpliwości odnoszące się do zgodności powyższych aktów z prawem" - przekazano.

W piśmie skierowanym do prezydenta Trzaskowskiego wojewoda pyta także, czy w najbliższym czasie planowane jest przekazanie pod obrady rady miasta "projektu aktu przygotowanego w oparciu o art. 6k ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach". Przepis ten dotyczy zwolnienia w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Zauważono przy tym, że z uwagi na zakres spraw uregulowanych w uchwałach, nadzór nad nimi sprawowany jest przez Regionalną Izbę Obrachunkową. "Dlatego wojewoda zwrócił się również z prośbą do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie o przedstawienie stanowiska w sprawie powyższych uchwał" - przekazał zespół prasowy wojewody.

Program osłonowy dla rodzin

Aby zmiana nie uderzyła w większe rodziny, które zapłacą więcej, miasto zapowiedziało wprowadzenie programu osłonowego. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy spełniają kryterium dochodowe w wysokości 1848 zł netto na osobę, urząd będzie dopłacać 30 złotych do każdej osoby powyżej gospodarstwa czteroosobowego (zaokrąglona wartość przemnożonej wartości 12,73 zł razy 2,5 metra sześciennego).

Autor:dg/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24