TVN Warszawa | Ulice

W piątek miejską komunikacją za darmo. "Dobry uczynek dla przyszłości planety"

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zarząd Transportu MiejskiegoW piątek pojedziemy komunikacją miejską za darmo

W piątek komunikacja miejska będzie bezpłatna. W ten sposób władze stolicy chcą okazać solidarność z uczestnikami Warszawskiego Wielkiego Marszu Klimatycznego i zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

- Zdecydowałem, że 27 września, w dzień Warszawskiego Wielkiego Marszu Klimatycznego przejazd komunikacją miejską w stolicy będzie bezpłatny - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Każdy z nas wybierając transport publiczny robi dobry uczynek dla przyszłości naszej planety i dla zdrowia naszych dzieci – zaznaczył.

Zgodnie z jego zarządzeniem w piątek przejazdy środkami Warszawskiego Transportu Publicznego w I i II strefie biletowej będą bezpłatne. Za darmo mieszkańcy skorzystają też z parkingów Parkuj i Jedź.

"Darmowe przejazdy nie będą obowiązywały w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, także w obszarze Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD" - zastrzega ratusz.

Więcej "czystych" pojazdów komunikacji

Warszawa aktywnie działa dla klimatu - podkreślają w komunikacie urzędnicy. "Strategia stolicy składa się z czterech głównych elementów, które zakładają inwestycje w odnawialne źródła energii, zieleń miejską oraz transport publiczny, a także walkę o czyste powietrze" - czytamy.

Według ratusza, obecnie 50 procent pasażerów w stolicy jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajami, metrem, pociągami SKM czy autobusami elektrycznymi. "Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60 procent, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej" - zapowiada.

"Zróbmy dobry klimat!"

W piątek o godzinie 16 rozpocznie się Warszawski Wielki Marsz Klimatyczny, pod hasłem "Zróbmy dobry klimat!".

Uczestnicy zgromadzenia zbiorą się na placu Defilad, a następnie przejdą trasą: Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie, Krucza, Hoża, Marszałkowska, plac Zbawiciela, Mokotowska, Piękna, Aleje Ujazdowskie, Matejki i zakończą marsz na Wiejskiej przed Sejm RP.

Tak na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy otwarcie nowych stacji metra na Pradze Północ i Targówku:

Metro dotarło na Targówek. Pierwszy pociąg odjechał z pasażerami

Pierwszy pociąg odjechał z pasażerami ze stacji Trocka
Pierwszy pociąg odjechał z pasażerami ze stacji TrockaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Transportu Miejskiego

Pozostałe wiadomości