Akcja została zainicjowana przez kilka osób. W jej ramach opublikowana została lista nieodpłatnie udostępnionych toalet przez różne lokale. - Tu możesz skorzystać z toalety - to prosty komunikat w sprawie, która wciąż pozostaje bolączką wielu mieszkańców Śródmieścia - tłumaczy ideę burmistrz Dzielnicy Śródmieście.
Urząd Dzielnicy Śródmieście, wspólnie z Fundacją "Na miejscu" i influenserką znaną jako Mądra Babcia, zainicjowali akcję #załatwtonamieście. W ramach niej opublikowana została lista toalet dostępnych na terenie dzielnicy, m.in. w oddziałach Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście, urzędach, oddziałach Domu Kultury Śródmieście. To kilkadziesiąt lokalizacji, można je sprawdzić na stronie akcji, która będzie uzupełniana również o kolejne miejsca. Toalety udostępnione są nieodpłatnie i bez pytań. Każde miejsce, które dołączyło do kampanii, będzie miało na drzwiach naklejkę "Tutaj możesz skorzystać z toalety" oraz plakat informacyjny wewnątrz lokalu. Do końca listopada naklejki i plakaty umieszczone zostaną we wszystkich tych miejscach.
Do przyłączenia się do akcji będą zachęcani również śródmiejscy najemcy lokali usługowych. Jak wskazuje dzielnica w komunikacie, w zamian za udostępnienie toalety mieszkańcom najemcy mogą liczyć na zniżkę w stawce czynszu. Fundacja "Na miejscu" będzie z kolei wspierać właścicieli lokali, którzy zdecydują się udostępnić swoje toalety.
Brak dostępu do toalety wyklucza
- "Tu możesz skorzystać z toalety" - to prosty komunikat w sprawie, która wciąż pozostaje bolączką wielu mieszkańców Śródmieścia. Brak informacji, gdzie znajdują się takie miejsca, może być powodem ograniczania aktywności przez osoby starsze, rodziców z dziećmi czy przez kobiety w ciąży. Dlatego chcemy to zmienić. Pokazać, że takie toalety są dla nich otwarte i dostępne. Zachęcić do wychodzenia z mieszkań i korzystania z bogatej oferty kulturalnej, jaką dla nich przygotowaliśmy – przekazuje Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.
Jak wskazuje dzielnica w komunikacie, osoby, które wiedzą, że na drodze do sklepu, parku czy kina nie znajdą toalety – ograniczają wyjścia, trzymają się blisko miejsca zamieszkania lub po prostu rezygnują z aktywnego trybu życia. Problem w szczególności dotyczy seniorów, kobiet w ciąży, małych dzieci czy osób z kłopotami zdrowotnymi. Te osoby nie są jednak jedyne. "Kto z nas nie poczuł będąc w mieście nagłej potrzeby? Kto z nas nie przechodził w takiej sytuacji koło kawiarni, w której na pewno była toaleta, ale krępował się zapytać o kluczyk, o kod dostępu lub pozwolenie aby z niej skorzystać?" - zastanawia się Urząd Dzielnicy Śródmieście w komunikacie.
Akcja rozpoczyna się w Śródmieściu
Dzielnica Śródmieście jest dzielnicą Warszawy, skupiającą wszystkie grupy społeczne, najczęściej doświadczające tego problemu. Niemal 40 procent mieszkańców Śródmieścia to seniorzy. Codziennie na terenie tej dzielnicy przebywa kilkanaście tysięcy turystów. Ze względu na dużą ilość parków, ogrodów i terenów zielonych oraz dobrze skomunikowany transport publiczny, jest miejscem często wybieranym na spacery i spotkania. W dzielnicy jest też wiele kin, teatrów, muzeów i innych instytucji kultury, przyciągających mieszkańców całej metropolii warszawskiej.
Celem Fundacji "Na miejscu" i Dzielnicy Śródmieście nie jest jednak tylko udostępnienie i informowanie o miejscach z nieodpłatną toaletą. W wybranych z nich Urząd Dzielnicy pilotażowo zamontował tzw. różowe skrzyneczki międzypokoleniowe, w których znajdują się środki higieny osobistej.
Przeczytaj także: Podpaski i tampony w każdej szkole. Okresowa Koalicja chce je zagwarantować ustawą
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście