Na parterze kawa i rowery, wyżej pomoc dzieciom i integracja mieszkańców. Pierwsza taka kamienica

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia"

W odbudowanej kamienicy przy Markowskiej na Pradze Północ powstanie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Jak informują urzędnicy, będzie to kolejne miejsce w dzielnicy, w którym dzieci i młodzież, ale także dorośli będą mogli spędzać czas i uczyć się. Zajęcia poprowadzą organizacje pozarządowe.

- Już niedługo w ręce mieszkańców Pragi Północ oddamy wspaniałe miejsce, które będzie służyć zarówno najmłodszym, jak i starszym warszawiakom - Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Będzie to miejsce spotkań dla wielu pokoleń, przestrzeń edukacyjna i rekreacyjna, ale też otwarta na działania organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że spotkamy się tam już we wrześniu - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Jak tłumaczą w komunikacie urzędnicy, podstawowym celem "Synergii" jest aktywizacja mieszkańców okolicy oraz sąsiedzka integracja. Do ich dyspozycji będzie prawie 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. W nowym obiekcie będzie można skorzystać nieodpłatnie z sali konferencyjnej i sprzętu komputerowego. Młodzież i dorośli, poszukujący pracy lub zagrożeni wykluczeniem, będą mieli możliwość skorzystania z porad prawnych, psychologicznych i zawodowych.

Na parterze rzemieślnicy i klubokawiarnia, wyżej funkcje społeczne

Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia" zajmie w sumie pięć kondygnacji. Na parterze powstaną dwa lokale komercyjne oraz dwa rzemieślnicze. Jak podkreślają urzędnicy, "o najem lokali na preferencyjnych warunkach będą mogli ubiegać się w konkursie lokalni rzemieślnicy". Tutaj też znajdzie się miejsce dla klubokawiarni oraz dostępnego dla wszystkich warsztatu napraw wyposażonego w elektronarzędzia i narzędzia ręczne, pozwalające na naprawę rowerów, pracę w drewnie, działania twórcze w metalu czy drobne naprawy.

"Na pierwszym piętrze powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej. Będą tam realizowane działania zaproponowane przez mieszkańców na rzecz ich integracji oraz aktywizacji społeczno-zawodowej. Mieszkańcy będą jednocześnie uczestnikami i inicjatorami zajęć, odbiorcami i organizatorami działań. Operator miejsca zostanie wyłoniony w otwartym konkursie ofert. W ramach MAL-u będzie też funkcjonować miejsce spotkań dla rodzin z dziećmi, punkt wsparcia cyfrowego i punkty poradnictwa" - wyjaśnia stołeczny ratusz. Na pierwszym piętrze będzie też stołówka z posiłkami w przystępnej cenie.

Na drugim piętrze zaplanowano placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a na trzecim ogólnodostępną salę konferencyjną wyposażoną w podest, ekran, rzutnik i nagłośnienie. Sala będzie przystosowana do zajęć i warsztatów. Obok będzie też przestrzeń do zajęć sportowych.

Czwarte piętro to już przestrzeń do nauki oraz harcówka. Natomiast ostatnia kondygnacja będzie przeznaczona dla organizacji pozarządowych zaangażowanych w tworzenie programu "Synergii"

Pod nadzorem konserwatora zabytków odtworzyli kamienicę

Inwestycja jest realizowana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta na podstawie umowy z wykonawcą ZAB-BUD i pod nadzorem Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Od września 2018 roku wszystkie prace prowadzone były pod kontrolą stołecznego konserwatora zabytków. Budynek został rozebrany i zbudowany od nowa.

"Kamienica przy ul. Markowskiej 16 jest odtwarzana z najwyższą dbałością o jej pierwotny kształt i wygląd zewnętrzny. Dokładane są starania o zachowanie niezmienionej bryły historycznego budynku, jego elewacji oraz dachu. Szkielet budynku został wykonany w technologii żelbetowej, ściany działowe oraz wypełniające z cegły, natomiast więźba dachowa została rozebrana i odtworzona w tej samej konstrukcji co historyczna" - informował stołeczny konserwator.

Kamienica przy ulicy Markowskiej 16UM Warszawa

Czytaj też: Jedzenie, książki, ubrania, narzędzia. Coraz więcej projektów na WawaShare

Jadłodzielnia na Żoliborzu
Jadłodzielnia na ŻoliborzuTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl