W odbudowanej kamienicy przy Markowskiej na Pradze Północ powstanie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Jak informują urzędnicy, będzie to kolejne miejsce w dzielnicy, w którym dzieci i młodzież, ale także dorośli będą mogli spędzać czas i uczyć się. Zajęcia poprowadzą organizacje pozarządowe.
- Już niedługo w ręce mieszkańców Pragi Północ oddamy wspaniałe miejsce, które będzie służyć zarówno najmłodszym, jak i starszym warszawiakom - Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Będzie to miejsce spotkań dla wielu pokoleń, przestrzeń edukacyjna i rekreacyjna, ale też otwarta na działania organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że spotkamy się tam już we wrześniu - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Jak tłumaczą w komunikacie urzędnicy, podstawowym celem "Synergii" jest aktywizacja mieszkańców okolicy oraz sąsiedzka integracja. Do ich dyspozycji będzie prawie 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. W nowym obiekcie będzie można skorzystać nieodpłatnie z sali konferencyjnej i sprzętu komputerowego. Młodzież i dorośli, poszukujący pracy lub zagrożeni wykluczeniem, będą mieli możliwość skorzystania z porad prawnych, psychologicznych i zawodowych.
Na parterze rzemieślnicy i klubokawiarnia, wyżej funkcje społeczne
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia" zajmie w sumie pięć kondygnacji. Na parterze powstaną dwa lokale komercyjne oraz dwa rzemieślnicze. Jak podkreślają urzędnicy, "o najem lokali na preferencyjnych warunkach będą mogli ubiegać się w konkursie lokalni rzemieślnicy". Tutaj też znajdzie się miejsce dla klubokawiarni oraz dostępnego dla wszystkich warsztatu napraw wyposażonego w elektronarzędzia i narzędzia ręczne, pozwalające na naprawę rowerów, pracę w drewnie, działania twórcze w metalu czy drobne naprawy.
"Na pierwszym piętrze powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej. Będą tam realizowane działania zaproponowane przez mieszkańców na rzecz ich integracji oraz aktywizacji społeczno-zawodowej. Mieszkańcy będą jednocześnie uczestnikami i inicjatorami zajęć, odbiorcami i organizatorami działań. Operator miejsca zostanie wyłoniony w otwartym konkursie ofert. W ramach MAL-u będzie też funkcjonować miejsce spotkań dla rodzin z dziećmi, punkt wsparcia cyfrowego i punkty poradnictwa" - wyjaśnia stołeczny ratusz. Na pierwszym piętrze będzie też stołówka z posiłkami w przystępnej cenie.
Na drugim piętrze zaplanowano placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a na trzecim ogólnodostępną salę konferencyjną wyposażoną w podest, ekran, rzutnik i nagłośnienie. Sala będzie przystosowana do zajęć i warsztatów. Obok będzie też przestrzeń do zajęć sportowych.
Czwarte piętro to już przestrzeń do nauki oraz harcówka. Natomiast ostatnia kondygnacja będzie przeznaczona dla organizacji pozarządowych zaangażowanych w tworzenie programu "Synergii"
Pod nadzorem konserwatora zabytków odtworzyli kamienicę
Inwestycja jest realizowana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta na podstawie umowy z wykonawcą ZAB-BUD i pod nadzorem Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Od września 2018 roku wszystkie prace prowadzone były pod kontrolą stołecznego konserwatora zabytków. Budynek został rozebrany i zbudowany od nowa.
"Kamienica przy ul. Markowskiej 16 jest odtwarzana z najwyższą dbałością o jej pierwotny kształt i wygląd zewnętrzny. Dokładane są starania o zachowanie niezmienionej bryły historycznego budynku, jego elewacji oraz dachu. Szkielet budynku został wykonany w technologii żelbetowej, ściany działowe oraz wypełniające z cegły, natomiast więźba dachowa została rozebrana i odtworzona w tej samej konstrukcji co historyczna" - informował stołeczny konserwator.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa