Najnowsze

Warszawa w hołdzie bohaterom: sprawdź plan wydarzeń

Najnowsze


68 lat temu, o godz. 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Odziały Armii Krajowej zaatakowały wojska okupanta we wszystkich dzielnicach stolicy. Tak rozpoczęło się jedno z najtragiczniejszch wydarzeń w historii Polski.

Oddać hołd 1 sierpnia w Warszawie można na różne sposoby: modląc się, składając kwiaty, śpiewając piosenki powstańcze, czy po prostu zatrzymując się na chwilę o godz. 17:00. Najbliższe dni upłyną pod znakiem wspominania i czczenia pamięci o tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność.

Miasto staje o 17:00

Najbardziej wzruszającą chwilą obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest Godzina "W"- 17: 00. Jedyny taki moment w ciągu roku, kiedy stolica Polski na moment się zatrzymuje w czasie komunikacyjnego szczytu. Kierowcy wysiadają z aut, tramwaje i autobusy stają, słychać klaksony i syreny - warszawiacy w milczeniu oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

W tym roku w Godzinę "W" syreny zawyją w 44 miastach Mazowsza.

Zacznie się na Mokotowie

Ale obchody rocznicy 1 sierpnia 1944 zaczną się w Warszawie już rano.

O godz. 10:00 w Parku im Generała Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944". Po złożeniu kwiatów, jak co roku, odbędzie się "Marsz Mokotowa". Przejście warszawiaków ul. Puławską do ul. Dworkowej.

Dwie godziny później - o 12:00 - przed Grobem Nieznanego Żołnierza ruszy uroczysta zmiana posterunku honorowego. Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego będą uroczyście złożone wieńce.

Hołd oddany będzie też o 13:00 pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota".

Na godz. 14:00 przewidziano uroczystości przy ul. Wiejskiej, o 16:00 zaś na Powązkach Wojskowych zostaną złożone kwiaty przy grobie generała Antoniego Chruściela "Montera".

Rozpoczęcie Powstania Warszawskiego w "Godzinę W" tradycyjnie upamiętni oddanie hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby pod pomnikiem nie doszło w tym roku do żadnych zakłóceń. Zwrócił się do osób, które wykorzystują rocznicę wybuchu powstania do demonstrowania swoich poglądów politycznych i wykrzykiwania ideologicznych haseł.

Tuż po Godzinie "W" na rogu Chmielnej i Nowego Światu muzycy grup Czessband organizują wspólne muzykowanie. Usłyszymy piosenki powstańcze i warszawskie. Muzycy namawiają przechodniów do wspólnego muzykowania. Z pewnością zabrzmi "Pałacyk Michla", do którego powstał już teledysk.

Dalsze obchody zaplanowano na 19:00, przy pomniku "Polegli Niepokonani 1939 – 1945". Modlitwa ekumeniczna odbędzie się na Cmentarzu Powstańców na Woli.

CZYTAJ TEŻ: TU NIE ZAPARKUJESZ

Spotkajmy się w Muzeum Powstania

O 20:30 na placu Piłsudskiego wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Koncert nazywa się "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki". Wstęp jest oczywiście darmowy.

Tradycyjnie już o godz. 21.00 zostanie rozpalony ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie przy ul. Bartyckiej. Ogień będzie się palić do 2 października (data końca Powstania).

O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika. Sztuka opowiada o grupie młodych ludzi żyjących raz w czasach współczesnych, raz w okresie Powstania Warszawskiego. Bohaterowie wcielają się w role zarówno powstańców, jak i ich dzisiejszych rówieśników. Wstęp jest biletowany.

Zryw narodowy

1 sierpnia 1944 roku do walki w Warszawie ruszyło ok. 40-50 tys. powstańców. Był to największy zryw zbrojny podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Tych, którzy przetrwali, czyli ok. 500 tys., wypędzono z miasta.

Warszawa została niemal całkowicie zburzona.

ZOBACZ PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY POWSTANIA W KOLEJNYCH DNIACH

Czytaj też na tvn24.pl

band/ec

Pozostałe wiadomości