"Jestem pod wielkim wrażeniem, jak wiele państwo robią". Unijna komisarz zapowiada pomoc finansową

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o kryzysie uchodźczym
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o kryzysie uchodźczym TVN24
wideo 2/2
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o kryzysie uchodźczym TVN24

Przebywająca z wizytą w Polsce unijna komisarz Elisa Ferreira zapewniała, że w ciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja o przekazaniu Polsce około 560 milionów euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Przed namiotem WOŚP przy Dworcu Wschodnim w Warszawie udział w konferencji wzięli Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform, Younous Omarjee, europoseł i przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego oraz prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

"Podejmują najważniejsze decyzje w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o rozdział funduszy"

Prezydent stolicy docenił, że "tak ważne osoby dla procesu pomagania Polsce i pomagania samorządom w tej bardzo trudnej sytuacji" przybyły do Polski. - To są ludzie, którzy podejmują najważniejsze decyzje w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o rozdział funduszy - ocenił przyjazd unijnej komisarz i europosła.

Jak podkreślił Trzaskowski, kryzys uchodźczy w Polsce trwa. - Nasi goście chcieli zobaczyć, jak sobie z tym problemem radzimy i oczywiście są tu po to, żeby nam pomóc - powiedział i dodał, że wcześniej byli na granicy.

- Oczywiście wszyscy zastanawiamy się, co dalej - mówił prezydent. Zauważył, że konflikt w Ukrainie eskaluje. - Możemy się niestety spodziewać kolejnej fali uchodźców i dlatego musimy być do tego gotowi. Ja przez cały czas apeluję do naszych gości, żeby pomogli nam wywrzeć presję na rząd, na instytucje europejskie, żeby powstała strategia radzenia sobie z kryzysem uchodźczym - zapewniał dalej Trzaskowski.

- Dlatego, że żaden rząd i samorząd z tym problemem sam sobie nie poradzi - ocenił Trzaskowski. Podkreślił, że samorządy liczą na pomoc unijnych i światowych organizacji, ich bezpośrednie wsparcie. Powtórzył, że oczekuje, że wsparcie będzie docierać nie tylko za pośrednictwem rządu, ale także bezpośrednio do samorządów i organizacji pozarządowych, które są "na pierwszej linii". - Mam nadzieję, że będziemy mogli liczyć na pomoc i solidarność europejską - podsumował Trzaskowski, doceniając, że komisarz i europoseł dotarli na granicę i do Warszawy.

"Próbowałam na miejscu zrozumieć, co dokładnie się dzieje"

Unijna komisarz Elisa Ferreira ­podziękowała wszystkim tym, którzy działają w obliczu kryzysu. - Widzę tutaj wielkie serce Polski. Jestem pod wielkim wrażeniem, jak wiele państwo robią, aby pomagać uchodźcom - powiedziała.

Podkreśliła też znaczenie pieniędzy z unijnego Funduszu Spójności dla Polski. - Polska jest w tej chwili największym beneficjentem tego funduszu. Właśnie będziemy podejmować decyzję w trudnej sytuacji kolejnego kryzysu - dodała. Jak zauważyła, wcześniejszy był związany z pandemią COVID-19. - Próbowałam na miejscu zrozumieć, co dokładnie się dzieje i jakiego typu działania są potrzebne, co możemy zrobić, aby pomóc wszystkim osobom, które działają tutaj, na miejscu - deklarowała.

Komisarz mówiła, że dziś lub jutro podejmowana będzie decyzja dotycząca przekazania około 560 milionów euro. - Będą przeznaczone na dostarczanie żywności czy dachu nad głową uchodźcom - podała Ferreira.

Jerzy Owsiak apelował o przekazywanie pieniędzy samorządom

Prezes WOŚP Jerzy Owsiak mówił z kolei, że pieniądze, które są potrzebne, powinny mieć jeden kierunek. - To są obywatele, organizacje pozarządowe, samorządy, które natychmiast ruszyły z sensowną pomocą. System niestety po raz kolejny zawiódł. Tak, jak był COVID-19, to organizacje pozarządowe, to obywatele natychmiast zaczęli szyć maseczki. A to system musi być na to przygotowany - przypomniał.

Zaapelował, żeby przekazać Unii Europejskiej, że teraz "to właśnie ludzie, obywatele, nie czekając nawet minuty, natychmiast ruszyli z kubkiem gorącej herbaty". Dodał, że oprócz hali, która powstała przy Dworcu Wschodnim, fundacja WOŚP kupiła za trzy miliony euro sprzęt medyczny dla 10 miast w Ukrainie. Wymienił, że chodzi m.in. o ultrasonografy, pulsoksymetry, aparaty rentgenowskie czy kardiomonitory. - Jeżeli chcecie pomóc jako Unia Europejska, pomagajcie samorządom, pomagajcie tym ludziom, którzy na granicy stoją w kolejkach - mówił, zwracając się bezpośrednio do unijnej komisarz. Zapewniał, że samorządy dobrze rozdysponują otrzymane fundusze. - To w Polakach jest, lubimy pomagać - dodał.

"Nie obawiam się o to, że Polska zostanie pozbawiona funduszy"

W trakcie wtorkowej wizyty na przejściu granicznym w Korczowej komisarz Ferreira i przewodniczący Omarjee spotkali się z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą oraz wojewodą podkarpacką Ewą Leniart.

- Bardzo ważne, z punktu widzenia Komisji Europejskiej, jest to, żeby możliwie jak najszybciej dostarczyć środki finansowe - deklarowała Ferreira. Podkreśliła, że celem jest wsparcie osób, "które przyjmują uchodźców pod swój dach i refundacja kosztów pomocy, jaką ponoszą". - Jako Komisja Europejska i Parlament Europejski pracujemy nad zmianą przepisów, po to, aby ułatwić procedury wypłat i aby pieniądze były jak najszybciej dostarczone do rodzin ukraińskich, osób pomagających i do organizacji pozarządowych - podkreśliła. Dodała, że "trwają prace nad tym, aby ta pomoc była gwarantowana od dnia wybuchu wojny w Ukrainie, czyli od 24 lutego i aby te koszty można było refakturować, począwszy od tej daty".

- Nie obawiam się o to, że Polska zostanie pozbawiona funduszy, nie widzę tu żadnego problemu. Teraz pracujemy z rządem nad tym, aby te pieniądze dotarły do potrzebujących osób i na tym się skupiamy. Jestem przekonana, że ten proces zostanie szybko uruchomiony, zwłaszcza w sytuacji, z którą przyszło nam się zmierzyć - przekazała.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl