Tłum uchodźców na Dworcu Centralnym, niektórzy śpią na podłodze. "Sytuacja jest bardzo trudna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Radziwiłł o Dworcu Centralnym: nie ma chaosu
Radziwiłł o Dworcu Centralnym: nie ma chaosuTVN24
wideo 2/6
Radziwiłł o Dworcu Centralnym: nie ma chaosuTVN24

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekonuje, że na Dworcu Centralnym i w punkcie informacyjnym dla uchodźców nie ma chaosu. - Faktem jest, że jest trudno wszystkim, a zwłaszcza uciekinierom z wojny. Ale to nie znaczy, że należy tutaj znaleźć kogoś, kto jest za to odpowiedzialny. Odpowiedzialny za to jest rosyjski agresor - zaznaczył. Zarządca obiektu zapowiedział w poniedziałek zmiany, które mają polepszyć sytuację osób uciekających przed wojną oraz wolontariuszy.

Osoby przybywające do Polski z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji niemal całkowicie opanowały zarówno halę główną, jak i górną kondygnację Dworca Centralnego. Pomiędzy nimi uwijają się wolontariusze, którzy wskazują drogę do toalet, oferują ciepłe napoje i posiłki. Na miejscu działają też punkty gastronomiczny i medyczny. Dodatkowo na górze funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone dla kobiet z dziećmi. Uchodźców jest tak dużo, że niektórzy z nich śpią na podłodze.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy w poniedziałek o trudnościach w niesieniu pomocy uchodźcom na Dworcu Centralnym. O problemach pisali między innymi miejscy aktywiści - wskazywali na przeszkody w dostępie do bezpłatnych toalet, prądu czy materiałów informacyjnych. Opisywali również, że potrzebna jest lepsza koordynacja działań i wsparcie wolontariuszy, którzy mieli napotykać na przeszkody ze strony zarządcy obiektu. Głos w sprawie zabrał też prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, stwierdzając w niedzielę w mediach społecznościowych: na Dworcu Centralnym od kilku dni trwa kryzys związany z brakiem sprawnie działającego punktu informacji i pomocy dla uchodźców.

Kilka godzin po naszej publikacji spółka PKP SA poinformowała o zamiarze wdrożenia zmian w funkcjonowaniu Dworca Centralnego, które mają polepszyć obsługę pasażerów przybywających z Ukrainy. Jednym z najważniejszych udogodnień ma być ustawienie obok dworca ogrzewanego namiotu KGHM, gdzie będą wydawane posiłki i napoje. Zarządca udostępni też miastu przestrzeń na postawienie dodatkowych przenośnych toalet przy dworcu i wyznaczy parking dla zaopatrzenia wolontariuszy.

W miejscu punktu szczepień przeciw COVID-10 w holu głównym ma powstać punkt ambulatoryjny, który skoncentruje wszelkie służby medyczne. Natomiast na antresoli dworca wyznaczona zostanie strefa odpoczynku dla osób dłużej oczekujących na dalszą podróż, zaś na pierwszym piętrze - strefy dla kobiet z dziećmi.

Kolejne zmiany to utworzenie zarządzanej przez służby wojewody strefy informacyjnej (przy filarach w holu głównym), w której będą: informacja ogólna, informatorzy PKP Intercity (rozkład jazdy pociągów), wolontariusze, tłumacze, operatorzy telefonii komórkowych (karty SIM).

Kolejarze zapowiedzieli też zwiększenie przepustowości bezpłatnego wi-fi na dworcu oraz udostępnienie informacji o sposobie logowania w różnych częściach dworca.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Wojewoda mazowiecki o Dworcu Centralnym

W poniedziałek na Dworcu Centralnym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca pomocy dla uchodźców z Ukrainy, w której wziął udział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. - Nie ma chaosu. Sytuacja jest bardzo trudna. Jest wyjątkowo duża liczba osób, które przybywają na Dworzec Centralny i inne dworce. Nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji. Stajemy wobec niej z pewną pokorą, ale i ogromnym zapałem, dzięki ludziom, którzy po prostu chcą po prostu robić różne rzeczy, udaje się bardzo dużo - przekonywał wojewoda, odnosząc się do doniesień o problemach w funkcjonowaniu punktu informacyjnego.

Jak dodał, rozmawiał w poniedziałek z uchodźcami i słyszał od nich, że są oni wdzięczni za okazaną pomoc i nie spodziewali się tak dobrego przyjęcia. - Naprawdę możemy być dumni, wszyscy razem, jak tu jesteśmy: i rząd, reprezentowany przeze mnie, i samorząd warszawski, i zarządcy obiektu, i wolontariusze spod wszystkich możliwych znaków. To niezwykła zupełnie sytuacja, którą mimo to udaje nam się zarządzać - mówił.

- Natomiast faktem jest, że jest trudno wszystkim, a zwłaszcza uciekinierom z wojny. Ale to nie znaczy, że należy tutaj znaleźć kogoś, kto jest odpowiedzialny za to. Odpowiedzialny za to jest rosyjski agresor. Powtarzajmy to cały czas, bo mam wrażenie, że od jakiegoś momentu zaczynamy się więcej wzajemnie oskarżać i ginie nam sprzed oczu ten, kto wywołał to straszliwe nieszczęście milionów osób. A my naprawdę dajemy radę - zaznaczył wojewoda.

Radziwiłł o pomocy dla uchodźców na Dworcu Centralnym

- Zajmujemy się nimi (uchodźcami - red.) od ponad 10 dni i wydaje się, że nie mając wcześniej doświadczenia w tego typu zjawiskach, to jest coś, co nas wszystkich zaskoczyło. Ale mobilizacja jest ogromna. Dzięki temu, że ta mobilizacja jest wielka, to dworce Wschodni, Centralny i Zachodni w Warszawie stały się takimi miejscami, w których wiele osób znajduje jakieś przynajmniej minimalne ukojenie, nadzieję na to, co będzie dalej - tłumaczył Radziwiłł.

Wojewoda wskazał, że wszyscy, którzy przyjeżdżają na Dworzec Centralny w Warszawie, otrzymują informację m.in. "o swoim statusie oraz o braku konieczności załatwiania formalności dla pobytu w Polsce". - Dowiadują się o możliwościach znalezienia zakwaterowania, możliwościach wyjazdu do innych miejsc, także za granicę. Ta informacja jest im udzielana - zaznaczył.

- Ci ludzie otrzymują również pomoc bezpośrednią. To znaczy wsparcie w zakresie możliwości napicia się czegoś ciepłego czy zjedzenia czegoś ciepłego, środków czystości. Otrzymują podstawową pomoc medyczną. Wszystkim osobom, które przyjeżdżają, służymy także pomocą w zakresie możliwości udania się gdzieś dalej - podał.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Na Mazowszu zatrzymało się już 20 tysięcy uchodźców

- Na Mazowszu w tej chwili dobijamy już do 20 tysięcy osób, które znalazły dach nad głową, przynajmniej tymczasowy. Jest tych osób tak dużo, że bardzo szybko wypełniły się domy otwarte przez warszawiaków. Wypełniają się mniejsze placówki, różnego rodzaju pensjonaty, hostele. I wreszcie wypełniają się również te większe powierzchnie. Hala Torwar, w której miejsce, nocleg, ale także żywienie odnajduje każdego dnia 500 osób - przekazał.

Ocenił, że ta fala jest tak duża, że "nie wystarczy miejsc bardziej komfortowych". - Dlatego przygotowaliśmy, jedno pod Warszawą w Nadarzynie, a drugie na warszawskim Żeraniu, ogromne hale targowe wyposażone w łóżka, pościel, koce, ale także punkty żywieniowe, punkty zabaw dla dzieci, opiekę psychologiczną - wszystko to, co jest potrzebne ludziom w takiej niezwykle trudnej sytuacji - zapewnił.

- Organizujemy również różnego rodzaju środki transportu. Sprzed Dworca Centralnego i innych dworców odjechało już mnóstwo autobusów, zarówno do wszystkich możliwych destynacji w samej Polsce, jak i za granicę. Nie jest tajemnicą, że sprzed Dworca Centralnego odjeżdżają busy do Berlina czy dalej - dodał.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Projekt Kino, czyli dotychczasowy operator znanego i lubianego wśród warszawiaków kina Luna oficjalnie zakończył działalność. Jego przedstawiciele przyznali, że nie podpisali nowej umowy na prowadzenie kina ze względu na zawarte w niej restrykcyjne zapisy. - Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji - poinformowali w oświadczeniu.

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę rano na warszawskiej Ochocie 90-letnia kobieta została zaatakowana przez 66-latka. Jak informuje policja, mężczyzna miał ją pobić i ranić ostrym narzędziem. Został zatrzymany. Seniorka trafiła do szpitala.

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spółka PKP S.A. wznowiła zawieszoną dekadę temu współpracę z deweloperem Ghelamco, w ramach której ma zostać przebudowany Dworzec Gdański. Oprócz nowego budynku dworca zaplanowano też cztery biurowce.

Wraca pomysł sprzed 10 lat. Będzie przebudowa Dworca Gdańskiego

Wraca pomysł sprzed 10 lat. Będzie przebudowa Dworca Gdańskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Warszawy na testy sprowadzono autobus elektryczny hiszpańskiego producenta Irizar. Czas pracy jego baterii wynosi nawet 16 godzin.

Wozi pasażerów po Krakowie. Teraz testują go w Warszawie

Wozi pasażerów po Krakowie. Teraz testują go w Warszawie

Źródło:
PAP

W niedzielę przez ulice stolicy przebiegli zawodnicy 46. Nationale Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Pierwsi biegacze przekroczyli linię mety krótko po godzinie 11. Wśród mężczyzn na królewskim dystansie triumfował Węgier Levente Szemerei, z kolei wśród kobiet - Ukrainka Olga Niżnik.

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Przystanki autobusowe w rejonie stacji kolejowej Warszawa Gocławek zostały połączone z peronem windami i schodami. Od poniedziałku, 30 września skorzystają z nich podróżni.

Winda i schody ułatwią przesiadki

Winda i schody ułatwią przesiadki

Źródło:
PAP

Policjanci z Piaseczna zatrzymali kierowcę, który jechał autem w złym stanie technicznym. Kierowcy nie przeszkadzała wybita szyba i czarny dym, który wydobywał się z pojazdu.

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie trwa świętowanie 10. urodzin. Z tej okazji przygotowano bogaty program, a w tym koncertów, autorskiego oprowadzania. Zaplanowano też noc filmową, debatę oraz warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

W poniedziałek były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego i ma usłyszeć zarzuty - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. Chodzi o wszczęte w marcu tego roku śledztwo w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie podejrzanego.

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 28 września, na Stadionie Narodowym odbędzie się impreza "Roztańczony PGE Narodowy". Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega przed utrudnieniami w ruchu na Saskiej Kępie i zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Impreza "Roztańczony Narodowy". Będą utrudnienia na Saskiej Kępie

Impreza "Roztańczony Narodowy". Będą utrudnienia na Saskiej Kępie

Źródło:
PAP

W okolicy Łomianek Wisła odsłoniła historyczną łódź. Natknęła się na nią grupa rowerzystów. Drewniane części starej konstrukcji wystawały z wody. - Widać było szkielet statku i wręgi oraz kute hufnale. Na pewno jest to bardzo stara łódź - opisał Robert Wyrostkiewicz, archeolog ze stowarzyszenia Pogotowie Archeologiczne.

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który ponad dwukrotnie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Został ukarany wysokim mandatem, stracił też prawo jazdy.

Minął policyjny radiowóz, zaczął się rozpędzać. Do domu wrócił bez prawa jazdy i z mandatem

Minął policyjny radiowóz, zaczął się rozpędzać. Do domu wrócił bez prawa jazdy i z mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próbę porwania 11-letniego chłopca w Ciechanowie udaremnił 16-latek, który spłoszył sprawcę - przyznaje policja. Jedna z radnych miejskich wystąpiła o nagrodę dla nastolatka. Wiadomo już, że chłopiec odbierze ją z rąk prezydenta Ciechanowa w poniedziałek.

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Źródło:
PAP

Chłopiec jadący rowerem został potrącony przez kierowcę w Legionowie. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rozpocznie się długo wyczekiwany remont mocno zużytego torowiska w alei Waszyngtona przy ulicy Międzynarodowej. Tramwaje nie będą kursowały pomiędzy rondem Waszyngtona a rondem Wiatraczna.

Po jednym pasie w obu kierunkach w alei Waszyngtona.  Szczegóły i harmonogram remontu.

Po jednym pasie w obu kierunkach w alei Waszyngtona.  Szczegóły i harmonogram remontu.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył sprawę aktora Piotra Zelta, który został oskarżony o to, że zniesławił i znieważył byłą rzeczniczkę Straży Granicznej we wpisie na Facebooku. Sprawa musi wrócić do pierwszej instancji.

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala po wypadku pod Sochaczewem. Zderzyły się tam trzy samochody: dwa osobowe i tir.

Wypadek pod Sochaczewem. Trzy auta rozbite, ranni kierowcy

Wypadek pod Sochaczewem. Trzy auta rozbite, ranni kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok przed inauguracją najważniejszego turnieju pianistycznego na świecie będzie można kupić bilety na wszystkie przesłuchania konkursowe. Bilety, tym razem, będą dostępne nie tylko online.

Zmiana zasad sprzedaży biletów na Konkurs Chopinowski

Zmiana zasad sprzedaży biletów na Konkurs Chopinowski

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji"

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji"

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl