Przygotuj się na:

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO - PRÓBY I UROCZYSTOŚCI

W środę odbędzie się próba generalna przed obchodami Święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego. W sobotę na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe. Będą utrudnienia w ruchu dla kierowców, a także pasażerów komunikacji miejskiej.

Sylwester na placu Bankowym bez sztucznych ogni. "Szykujemy wspaniałą zabawę z gwiazdami"

Najnowsze

Autor:
ab/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Stawiamy na dotarcie do jak największej liczby osób"TVN24
wideo 2/4
Konferencja przed imprezą sylwestrową

Impreza sylwestrowa organizowana przez urząd miasta i telewizję TVN przyciągnie na plac Bankowy wiele gwiazd. W tym roku nie będzie również pokazu sztucznych ogni. Na warszawiaków czekają jednak zmiany w ruchu.

Na futurystycznej scenie o wymiarach 40x24 metry zobaczymy i usłyszymy zespoły: Bajm, Perfect, Kombii, Blue Cafe i Pectus, a także Edytę Górniak, Aleksandrę Gintrowską, Sylwię Grzeszczak, Reni Jusis, Anię Karwan, Ewelinę Lisowską, Patrycję Markowską, Natalię Szroeder oraz Baranovskiego, Grzegorza Hyżego, Libera i Sławka Uniatowskiego.

- Gospodarzami sylwestrowego wieczoru będą: Gabi Drzewiecka, Patrycja Kazadi, Marcin Prokop, Filip Chajzer i Augustin Egurrola - a ten ostatni w dwóch rolach, bo jest także odpowiedzialny za choreografię – mówił w czwartek dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu TVN Tomasz Marszałł.

Na placu Bankowym, jak co roku, zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie wyposażona w podest dla osób na wózkach inwalidzkich.

"Poza tym osoby niewidome i słabo widzące będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji, a osoby niesłyszące będą miały zapewnione tłumaczenie na język migowy i pętlę indukcyjną. Teksty utworów zostaną wyświetlone na ekranie. W strefie będą obecni też przeszkoleni asystenci" - informują urzędnicy. Osoby niepełnosprawne będą mogły telefonicznie zamówić transport na plac Bankowy.

"Inne atrakcje"

Podobnie jak w roku ubiegłym, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że na imprezie nie będzie pokazu sztucznych ogni. - Mamy świadomość, że to symbol radości i zabawy, ale niestety mają one niedobry wpływ na ludzi, zwierzęta i środowisko. W związku z tym przygotowujemy inne atrakcje, które będą bazowały na bardzo nowoczesnej i współczesnej technice scenicznej – mówił Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska podkreśliła, że brak sztucznych ogni nie oznacza, iż sylwester będzie mniej efektowny. Zapraszając na placu Bankowy, zapewniła, że miasto przygotowało dla uczestników imprezy wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących.

- W tym roku, tak jak w ubiegłym, szykujemy wspaniałą zabawę z gwiazdami i doskonałą muzyką - mówiła wiceprezydent.

Zapewniła, że będzie też pawilon sylwestrowy, w którym m.in. będzie można zrobić specjalny makijaż i zdjęcie. - Podobny był już w roku ubiegłym i cieszył się dużym powodzeniem – oceniła Kaznowska. - Planujemy też przepiękną, wielką szklaną kulę, do której będzie można wejść i również wykonać zdjęcie - dodała. Oprócz tego wymieniła też gry i nagrody z miejskich gadżetów, a także ciepłą herbatę.

Objazdy na ulicach

"Na imprezę najwygodniej będzie można dojechać komunikacją miejską. Na trasy wyjedzie więcej autobusów nocnych, a niektóre linie tramwajowe i obie linie metra nie będą miały nocnej przerwy" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

31 grudnia od godziny 14 zamknięta zostanie aleja "Solidarności" na odcinku od Nowego Przejazdu do alei Jana Pawła II, a także ulica Marszałkowska i Andersa od Królewskiej do Nowolipki. Zmiany potrwają do około godziny 5. w Nowy Rok. W tym czasie zmienią się trasy linii tramwajowych: 4, 15, 20, 23, 26 i 35 oraz autobusowych: E-2, 107, 111, 157,160, 190, 222, 520, N11, N13, N16, N21, N41, N42, N61, N63, N66, N71 i N91

Dodatkowo od godziny 22 do około godziny 2. nieczynna będzie stacja metra Ratusz Arsenał. 

Dodatkowe autobusy

Zamiast tramwajów na ulice ruszy zastępcza linia autobusowa Z90: DW.WILEŃSKI – most Śląsko-Dąbrowski – al. "Solidarności" – Kapucyńska – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Królewska – Grzybowska – al. Jana Pawła II – al. "Solidarności" – OKOPOWA oraz tramwajowa 73: ŻERAŃ FSO – Jagiellońska – Ratuszowa – Targowa – 11 Listopada – Stalowa – CZYNSZOWA.

"Po północy, powrót do domu ułatwi Warszawski Transport Publiczny. Autobusy linii 507 i 522 oraz tramwaje linii: 2, 3, 4, 9, 23 i 33 będą jeździły przez całą noc. Nocnej przerwy nie będzie również w metrze. Pociągi podziemnej kolei linii M1 i M2 od ok. godz. 20.00 w sylwestra do ok. godz. 1.30 w Nowy Rok będą jeździły co ok. 3 min., do ok. godz. 3.00 co ok. 10 min., a następnie do godz. 5.00 co ok. 15 min. Autobusy linii nocnych: N13, N24, N25, N33, N35, N37, N42, N43, N44 i N64 do godz. 3.00 będą jeździły częściej" - podaje stołeczny ratusz.

Z kolei po zakończeniu imprezy, czyli około godziny 1. na miasto wyjadą dodatkowe autobusy linii: 105 w kierunku Woli i Bemowa na przystanek Metro Świętokrzyska, 269 w kierunku Bródna i 527 w kierunku Grodziska na przystanek Metro Trocka, 507 w kierunku Gocławia, 517 w kierunku Ursusa i 522 w kierunku Wilanowa na przystanki Centrum, a także tramwaje: 3 w kierunku Bródna, 23 w kierunku Bemowa i 33 w kierunku Młocin. Pojawią się także dodatkowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej w kierunkach: Otwock, Pruszków, Legionowo Piaski i Sulejówek Miłosna.

Zmiany w komunikacji w SylwestraWarszawski Transport Publiczny
Komunikacja miejska w SylwestraWarszawski Transport Publiczny

Zmiany na placu

W związku z pracami, od 6 grudnia do 5 stycznia niedostępne są miejsca postojowe na placu Bankowym. Równocześnie z ruchu wyłączona jest jezdnia wzdłuż budynku, łącząca plac z ulicą Elektoralną.

"Także do 5 stycznia zamknięta dla ruchu będzie jezdnia po południowej stronie pl. Bankowego (pomiędzy Marszałkowską a Elektoralną) wraz z wlotami ulic Elektoralnej i Przechodniej. Nie będzie można skręcić z Marszałkowskiej lub placu Bankowego w Elektoralną lub wyjechać z Przechodniej na Marszałkowską. Na Elektoralnej (od Orlej do Przechodniej) obowiązuje ruch dwukierunkowy. Utrzymany będzie dojazd do parkingów podziemnych pod budynkami pl. Bankowy 1 i Marszałkowska 115" - informuje urząd miasta.

Ponadto, od 16 grudnia do 2 stycznia wprowadzony został zakaz parkowania na ulicy Senatorskiej za skrzyżowaniem z Marszałkowską i na Elektoralnej od Orlej do Przechodniej.

Zamknięte ulice

Jak podaje stołeczny ratusz, od piątku, 27 grudnia do czwartku, 2 stycznia zamknięte dla ruchu będą ulice: Elektoralna do budynku nr 2 i Przechodnia od budynku nr 115.

Z kolei od wtorku, 31 grudnia od godz. 14. do środy, 1 stycznia do godz. 6., zamknięte dla ruchu i wyłączone z parkowania będą: plac Bankowy, Marszałkowska na odcinku od Królewskiej (możliwy wyjazd z pl. Żelaznej Bramy w kierunku ul. Królewskiej) do placu Bankowego, aleja. "Solidarności" na odcinku od ulicy Grodzkiej do alei Jana Pawła II, Andersa na odcinku od ulicy Nowolipki do placu Bankowego (nie będzie można skręcić w lewo z ulicy Stawki w ulicę Andersa) oraz Senatorska na odcinku od ulicy Bielańskiej do placu Bankowego.

Dodatkowo od niedzieli, 31 grudnia od godziny 18. do poniedziałku, 1 stycznia do godziny 4. będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się na ulicach: Aleje Jerozolimskie (jezdnia w kierunku centrum) od Żelaznej do Chałubińskiego i Okopowa (jezdnia w stronę Żoliborza) od Dzielnej do Anielewicza.

Objazdy wyłączonego z ruchu placu i przyległych ulic poprowadzone zostaną aleją Jana Pawła II lub Wisłostradą.

Scena na placu BankowymMiasto Stołeczne Warszawa/Facebook

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Autor:ab/ran

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Stołeczne Warszawa/Facebook