Jeszcze w tym półroczu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Wesołej. Na prace budowlane przewidziano nieco ponad dwa lata po podpisaniu umowy.
Dobre wieści dla mieszkańców Wesołej, którzy tkwią w korkach przy próbie przejechania magistrali kolejowej, przekazał w środę wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Mamy porozumienie z kolejarzami na tunel w Wesołej. Będziemy ogłaszali przetarg na tę inwestycję - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami.
Przetarg w drugim kwartale
O konieczności budowy tunelu pod torami w ciągu ulicy 1 Praskiego Pułku mówi się od wielu lat. Pierwsze ruchy w kierunku tej inwestycji pojawiły się już w 2016 roku. Wtedy podjęto decyzję, że miasto i kolejarze podzielą się kosztami. Ale załatwianie kolejnych formalności mocno się przeciągało. Konieczne było m.in. powtórzenie oceny wpływu na środowisko. Proces przygotowań do budowy komplikowała także pandemia COVID-19.
Rzecznik prasowy PKP PLK Karol Jakubowski potwierdził nam, że miasto przygotowało projekt porozumienia z kolejarzami na rozbudowę drogi powiatowej w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku wraz z budową tunelu. - Aktualnie po stronie PLK SA trwa proces pozyskiwania koniecznych zgód korporacyjnych - zastrzegł przedstawiciel rządowej spółki.
Wskazał również, że ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy robót budowlanych planowane jest na drugi kwartał tego roku. - Według wstępnych założeń realizacja robót ma zająć około 26 miesięcy od dnia podpisania umowy - wyjaśnił Jakubowski.
Postępowanie przetargowe będzie prowadzone przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
Co z wiaduktem w Rembertowie?
Bezkolizyjnej przeprawy przez torowisko pilnie potrzebuje również sąsiedni Rembertów. W tej dzielnicy trwają przygotowania do budowy wiaduktu w ciągu ulicy Chełmżyńskiej. W maju ogłoszono przetarg, a we wrześniu otwarto koperty. Zgłosiło się 10 firm, które złożyły oferty w przedziale od 68,5 do 87,2 miliona złotych. Do tej pory jednak przetarg nie został sfinalizowany, bo - jak wyjaśnił wiceprezydent Olszewski - sprawa jest w sądzie. - Jedna z firm biorących udział w postępowaniu odwołała się do sądu od rozstrzygnięcia Krajowej Izb Odwoławczej - wyjaśnił Olszewski.
Jak zapowiadał we wrześniu stołeczny ratusz, inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Tak jak w przypadku tunelu w Wesołej, miasto podzieli się kosztami z PLK.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: SZRM