Krucza zmieni się w zielony pasaż. Drogowcy szukają projektanta

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej (wideo archiwalne)

Drogowcy szukają pracowni, która przygotuje projekt wykonawczy metamorfozy Kruczej. Śródmiejska ulica ma zmienić się w szeroki pasaż otoczony zielenią. Ruch kołowy będzie uspokojony i przeniesiony na jednopasmowe jezdnie po bokach deptaku.

Podstawą do wytyczenia kierunku przebudowy Kruczej są analizy ruchu wykonane na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej. Eksperci sprawdzili, jak w godzinach szczytu kształtuje się natężenie ruchu w tym rejonie. Pozwoliło to określić, jaki wariant zmian będzie najlepszym rozwiązaniem. Według wyników przytaczanych przez ratusz, nadanie drodze śródmiejskiego charakteru nie wpłynie na płynność ruchu. "Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ulica Krucza stała się deptakiem pośrodku z jezdniami ulokowanymi po jego bokach" - czytamy w komunikacie.   

Szczegółowy wygląd ulicy zostanie określony w projekcie wykonawczym. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie takiego dokumentu. Zainteresowani mają czas na składanie ofert do 9 sierpnia. Zwycięzca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Urzędnicy szacują, że przebudowa powinna ruszyć w 2023 roku. 

Przetarg ma cztery części. Oznacza to, że oprócz projektanta Kruczej, wybrane zostaną także pracownie, które przygotują projekty wykonawcze przebudowy ulic: Okrzei (na całej długości), Chodeckiej (na odcinku między ulicami Balkonową a Matki Teresy z Kalkuty) oraz drogi dla rowerów w alei Solidarności (między al. Jana Pawła II a ul. Leszno). 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krucza przejdzie wkrótce metamorfozę ZDM

Krucza "ma ogromny potencjał"

Dziś Krucza jest szeroką arterią - miejscami ma cztery lub pięć pasów ruchu, choć nie pełni ważnej roli komunikacyjnej. Zaprojektowano ją w latach 50. z zamysłem, by była główną osią socrealistycznej dzielnicy centralnej. Z obserwacji drogowców wynika, że obecnie znaczną część Kruczej kierowcy wykorzystują do skośnego parkowania w zatokach i na chodnikach. "Taka szerokość miejsca do poruszania się aut staje się dziś zbędna w obliczu zakończonej przebudowy placu Pięciu Rogów, która w jego najbliższym sąsiedztwie ruch całkowicie zmieni, a w nieco dalszym - zmniejszy" - zaznaczono w komunikacie.

Drogowcy zmierzają do tego, by nadać ulicy śródmiejski charakter. Planują, że środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. "Ruch samochodów zostanie uspokojony, auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki" - zapowiadają.

Krucza przejdzie wkrótce metamorfozę ZDM

- Obecna Krucza ma ogromny potencjał. Mogłoby się tam wiele wydarzyć. Jednak w tej chwili jej dominującą funkcją jest komunikacja. A szkoda, bo to ulica o bardzo ładnym przekroju, są szerokie chodniki, które dają wiele możliwości - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w ratuszu.

Zwróciła uwagę, że same chodniki nie wystarczą. - Musimy szukać bardziej kameralnej skali, aby usługi takie jak gastronomia mogły się rozwinąć. Stąd też pomysł na Kruczą, aby wprowadzić tam dużo nowej zieleni w nieco innym przekroju, niż jest to w innych miejscach w Warszawie. Chcielibyśmy, aby ta zieleń szła osiowo, a chodniki pozostały do użytku tych funkcji, które mieszczą się w pierzejach budynków. To dla nas eksperyment, ale mam nadzieję, że spodoba się on warszawiakom - wyjaśniła.

Po metamorfozie Krucza ma być przestrzenią "przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii". W ramach przebudowy powstaną brakujące przejścia dla pieszych (od wielu lat apelowali o nie mieszkańcy Śródmieścia), infrastruktura rowerowa i zieleń.

Krucza przejdzie wkrótce metamorfozę ZDM

Nowe Centrum Warszawy  

Przebudowa Kruczej jest elementem Nowego Centrum Warszawy, czyli planu przemiany centralnej części stolicy, obiecywanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

We wtorek do użytku oddany został odmieniony plac Pięciu Rogów, czyli skrzyżowanie ulic: Chmielnej, Zgoda, Brackiej i Szpitalnej.

W planach jest przebudowa Zgody i Złotej, Marszałkowskiej od placu Konstytucji do placu Bankowego, a także okolic placu Trzech Krzyży. Trwa również budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kulturyi Nauki. Ratusz zamierza przebudować również Aleje Jerozolimskie, podczas gdy kolejarze będą w ciągu najbliższych lat remontować tunel średnicowy.  

Dotychczas udało się przebudować ronda Czterdziestolatka i Dmowskiego, gdzie powstały naziemne przejścia dla pieszych.

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia