Krucza zmieni się w zielony pasaż. Drogowcy szukają projektanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej (wideo archiwalne)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Drogowcy szukają pracowni, która przygotuje projekt wykonawczy metamorfozy Kruczej. Śródmiejska ulica ma zmienić się w szeroki pasaż otoczony zielenią. Ruch kołowy będzie uspokojony i przeniesiony na jednopasmowe jezdnie po bokach deptaku.

Podstawą do wytyczenia kierunku przebudowy Kruczej są analizy ruchu wykonane na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej. Eksperci sprawdzili, jak w godzinach szczytu kształtuje się natężenie ruchu w tym rejonie. Pozwoliło to określić, jaki wariant zmian będzie najlepszym rozwiązaniem. Według wyników przytaczanych przez ratusz, nadanie drodze śródmiejskiego charakteru nie wpłynie na płynność ruchu. "Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ulica Krucza stała się deptakiem pośrodku z jezdniami ulokowanymi po jego bokach" - czytamy w komunikacie.   

Szczegółowy wygląd ulicy zostanie określony w projekcie wykonawczym. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie takiego dokumentu. Zainteresowani mają czas na składanie ofert do 9 sierpnia. Zwycięzca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Urzędnicy szacują, że przebudowa powinna ruszyć w 2023 roku. 

Przetarg ma cztery części. Oznacza to, że oprócz projektanta Kruczej, wybrane zostaną także pracownie, które przygotują projekty wykonawcze przebudowy ulic: Okrzei (na całej długości), Chodeckiej (na odcinku między ulicami Balkonową a Matki Teresy z Kalkuty) oraz drogi dla rowerów w alei Solidarności (między al. Jana Pawła II a ul. Leszno). 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krucza przejdzie wkrótce metamorfozę ZDM

Krucza "ma ogromny potencjał"

Dziś Krucza jest szeroką arterią - miejscami ma cztery lub pięć pasów ruchu, choć nie pełni ważnej roli komunikacyjnej. Zaprojektowano ją w latach 50. z zamysłem, by była główną osią socrealistycznej dzielnicy centralnej. Z obserwacji drogowców wynika, że obecnie znaczną część Kruczej kierowcy wykorzystują do skośnego parkowania w zatokach i na chodnikach. "Taka szerokość miejsca do poruszania się aut staje się dziś zbędna w obliczu zakończonej przebudowy placu Pięciu Rogów, która w jego najbliższym sąsiedztwie ruch całkowicie zmieni, a w nieco dalszym - zmniejszy" - zaznaczono w komunikacie.

Drogowcy zmierzają do tego, by nadać ulicy śródmiejski charakter. Planują, że środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. "Ruch samochodów zostanie uspokojony, auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki" - zapowiadają.

Krucza przejdzie wkrótce metamorfozę ZDM

- Obecna Krucza ma ogromny potencjał. Mogłoby się tam wiele wydarzyć. Jednak w tej chwili jej dominującą funkcją jest komunikacja. A szkoda, bo to ulica o bardzo ładnym przekroju, są szerokie chodniki, które dają wiele możliwości - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w ratuszu.

Zwróciła uwagę, że same chodniki nie wystarczą. - Musimy szukać bardziej kameralnej skali, aby usługi takie jak gastronomia mogły się rozwinąć. Stąd też pomysł na Kruczą, aby wprowadzić tam dużo nowej zieleni w nieco innym przekroju, niż jest to w innych miejscach w Warszawie. Chcielibyśmy, aby ta zieleń szła osiowo, a chodniki pozostały do użytku tych funkcji, które mieszczą się w pierzejach budynków. To dla nas eksperyment, ale mam nadzieję, że spodoba się on warszawiakom - wyjaśniła.

Po metamorfozie Krucza ma być przestrzenią "przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii". W ramach przebudowy powstaną brakujące przejścia dla pieszych (od wielu lat apelowali o nie mieszkańcy Śródmieścia), infrastruktura rowerowa i zieleń.

Krucza przejdzie wkrótce metamorfozę ZDM

Nowe Centrum Warszawy  

Przebudowa Kruczej jest elementem Nowego Centrum Warszawy, czyli planu przemiany centralnej części stolicy, obiecywanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

We wtorek do użytku oddany został odmieniony plac Pięciu Rogów, czyli skrzyżowanie ulic: Chmielnej, Zgoda, Brackiej i Szpitalnej.

W planach jest przebudowa Zgody i Złotej, Marszałkowskiej od placu Konstytucji do placu Bankowego, a także okolic placu Trzech Krzyży. Trwa również budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kulturyi Nauki. Ratusz zamierza przebudować również Aleje Jerozolimskie, podczas gdy kolejarze będą w ciągu najbliższych lat remontować tunel średnicowy.  

Dotychczas udało się przebudować ronda Czterdziestolatka i Dmowskiego, gdzie powstały naziemne przejścia dla pieszych.

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl