Białe miasteczko zmienia formułę. Przenosi się do sieci

Źródło:
PAP. tvnwarszawa.pl, tvn24.pl
Ptok: podjęliśmy decyzję o zmianie formuły Białego Miasteczka
Ptok: podjęliśmy decyzję o zmianie formuły Białego MiasteczkaTVN24
wideo 2/2
Ptok: podjęliśmy decyzję o zmianie formuły Białego MiasteczkaTVN24

Namioty medyków mogą wkrótce zniknąć z Alej Ujazdowskich. Przedstawiciele białego miasteczka poinformowali w środę o "zmianie formuły" protestu. - Przenosimy główną aktywność do sieci - przekazała w środę przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Zastrzegła jednak, że miasteczko pozostanie "symbolicznie".

- Podjęliśmy decyzję o zmianie formuły białego miasteczka. Przenosimy główną aktywność do sieci, będziemy tam udzielać porad. Białe miasteczko zostaje symbolicznie - powiedziała na środowej konferencji prasowej Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Przypomniała też, że ich postulaty nie dotyczą wyłącznie płac, ale zmiany organizacji systemu ochrony zdrowia. Wyjaśniła, że taka decyzja jest spowodowana między innymi sygnałami, które płyną od przedstawicieli ochrony zdrowia, a dotyczą tego, że pojawiają się coraz częściej problemy "ze spinaniem grafików" w placówkach medycznych: - Decyzją wojewodów przenoszone są osoby do szpitali tymczasowych. Okrawa się personel, który jest w oddziałach szpitalnych, w których leczymy pacjentów na inne schorzenia niż covid.

Białe miasteczko, jak dodała, tylko symbolicznie zostanie tam, gdzie jest teraz (naprzeciw Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), a protestujący przenoszą aktywność do sieci. - Nadal będzie zgłoszone zgromadzenie. Wirtualnie będziemy udzielać porad pacjentom, przeprowadzać filmy instruktażowe - zapowiedziała Ptok. Przekazała też, że krąg osób, z którymi komitet będzie współpracować, poszerzy się o pacjentów: - Powinniśmy scalić nasze działania i przez czas pandemii wypracować stanowiska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czwarta fala przytłacza

- Czwarta fala pandemii przytłoczyła pacjentów i medyków. Stoimy przez coraz cięższymi wyznaniami i pacjenci cierpią na tym najbardziej - nie mogą dostać się do specjalistów innych dziedzin niż covid, brakuje personelu również w szpitalach covidowych. Koleżanki pielęgniarki przekazują nam informacje, że w wielu jednostkach na dyżurach OIOM-ach, gdzie są najciężej chorzy, zamiast sześciu pielęgniarek na 12 pacjentów, są dwie-trzy pielęgniarki. Ginekolodzy zajmują się 90-latkami z zapaleniami płuc, co nie jest do końca w ich kompetencjach, ale brakuje medyków - mówił z kolei wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak.

Zaznaczył, że z tych powodów "odpowiedzialność nakazuje im zmienić formę protestu": - W związku z tym, że rząd nie podejmuje żadnych działań, które mają ograniczyć czwartą falę i nie pomaga medykom walczyć z pandemią, my zobowiązujemy się, że zrobimy wszystko, żeby ratować jak najwięcej Polaków. My, medycy i niemedycy, wszyscy pracownicy ochrony zdrowia.

Decyzję medyków o zawieszeniu działalności białego miasteczka skomentował na środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Chciałem podziękować za tę odpowiedzialną decyzję, bo teraz priorytety są inne i wiadomo, że trzeba skupić się na obronie życia i zdrowia ludzkiego. Niemniej jednak chcę powiedzieć, że porozumienie, które zawarliśmy niedawno w ramach zespołu trójstronnego, ono w dużym stopniu uwzględniało postulaty, o których dyskutowaliśmy z komitetem protestującym, więc część tego porozumienia jest bardzo wyraźnym ukłonem w stronę komitetu i na pewno ten gest w postaci zawieszenia działalności białego miasteczka, bardzo doceniam i deklaruję swoją otwartość na rozmowy - powiedział Niedzielski.

Osiem postulatów

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało Białe Miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 roku. Jest tam do dziś. Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia zgłaszał osiem postulatów. Obejmują one między innymi podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu z Trójstronnym Zespołem ds. Ochrony Zdrowia na początku listopada poinformował, że zostało osiągnięte porozumienie między przedstawicielami zawodów medycznych a pracodawcami. W spotkaniu nie uczestniczyli jednak przedstawiciele komitetu protestacyjnego z białego miasteczka. Krystyna Ptok nazwała je potem w TVN24 "nieporozumieniem" i zaznaczyła, że zostało zawarte z ograniczonym przedstawicielstwem zawodów medycznych. - To jest tak, jakby minister Niedzielski sam ze sobą podpisał ponownie porozumienie - oceniła.

- To porozumienie po raz kolejny jest podpisywane z ograniczonym przedstawicielstwem pracowników medycznych. Komitet protestacyjno-strajkowy składa się z wszystkich związków zawodowych branży ochrony zdrowia Forum Związków Zawodowych, a to jest największa branża medyczna. Takiej branży nie posiada ani Solidarność, ani OPZZ - wyjaśniała.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: PAP. tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

W Markach pod Warszawą doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Jedno z nich zostało zepchnięte na przejście dla pieszych i wpadło na pieszego i rowerzystę. Jak podawała policja, jeden z kierowców uciekł pieszo z miejsca zdarzenia. Jednak jeszcze tego samego dnia stawił się na policji.

Rowerzysta i pieszy ranni. Kierujący porsche zgłosił się na komisariat kilka godzin po wypadku

Rowerzysta i pieszy ranni. Kierujący porsche zgłosił się na komisariat kilka godzin po wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie szkoły podstawowej w podwarszawskim Otwocku odnaleziono niewybuch. Odkryto go podczas prac ziemnych na boisku. 355 osób - uczniów i nauczycieli - zostało ewakuowanych. Na miejsce wezwano saperów.

Ze szkoły ewakuowano ponad 350 osób. Saperzy wywieźli wojenny niewybuch

Ze szkoły ewakuowano ponad 350 osób. Saperzy wywieźli wojenny niewybuch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że przy wejściu do budynku Dworca Centralnego leży pijany mężczyzna. "Patrol, który przybył na miejsce stwierdził, że zlecenie jest o wiele bardziej dramatyczne" - relacjonuje straż miejska. Mężczyzna nie oddychał.

Leżał obok dworca, nie oddychał. Dramatyczna akcja ratunkowa

Leżał obok dworca, nie oddychał. Dramatyczna akcja ratunkowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejście łączące galerię północną Dworca Centralnego z Varso Tower zostało otwarte. Tunel został zamknięty w 2017 roku w związku z budową wieżowca. Przeszkodą w jego przywróceniu długo pozostawał brak porozumienia inwestora z kolejarzami.

Z Dworca Centralnego prosto do wieżowca. Podziemne przejście otwarte

Z Dworca Centralnego prosto do wieżowca. Podziemne przejście otwarte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło na początku września na warszawskim bazarze "Olimpia". Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący Pragę Północ strażnicy miejscy zauważyli leżącego przy ogrodzeniu szkoły mężczyznę. "Nie reagował na bodźce, a z ust ciekła mu krew. Patrol natychmiast przystąpił do udzielania pomocy" - relacjonuje interwencję warszawska straż miejska.

Leżał przy szkole, usta miał pełne krwi, nie reagował

Leżał przy szkole, usta miał pełne krwi, nie reagował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

66-letni mężczyzna, który w niedzielę pobił i ranił nożem 90-latkę, usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa i trafił na trzy miesiące do aresztu - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba.

"Przewrócił 90-latkę na chodnik, uderzał ją po ciele i zadawał liczne ciosy nożem"

"Przewrócił 90-latkę na chodnik, uderzał ją po ciele i zadawał liczne ciosy nożem"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Służby zatrzymały siedmiu kolejnych członków gangu, którzy mieli uczestniczyć w procederze prania pieniędzy i wystawiania pustych faktur. Prokuratura wylicza, że chodzi o 22 tysiące faktur na kwotę blisko pół miliarda złotych. Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało już 80 osób.

Wystawiali puste faktury. "Ich wartość szacuje się na blisko 500 milionów złotych"

Wystawiali puste faktury. "Ich wartość szacuje się na blisko 500 milionów złotych"

Źródło:
PAP

27-latek jeździł sportowym porsche po Piasecznie. Gdy zobaczył policjantów, zamienił fotel kierującego na siedzenie pasażera. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Szybka zmiana miejsc nie uchroniła go przed konsekwencjami.

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Źródło:
PAP

Na moście Poniatowskiego jest ich sześć. Niebawem się to zmieni. Dwa fotoradary mają zniknąć do końca roku. Takie jest zalecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Źródło:
PAP

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Do konkursu na "Ulubioną Księgarnię Warszawy" trafiło 26 wyjątkowych miejsc. To księgarnie, kluboksięgarnie i antykwariaty. Oddany głos może realnie wesprzeć te miejsca. - Tytuł to nagroda pieniężna - zapewnia wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Ulubione księgarnie i antykwariaty. Już można głosować

Ulubione księgarnie i antykwariaty. Już można głosować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż Graniczna zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu w jednej z miejscowości pod Sierpcem (Mazowieckie).

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Źródło:
PAP

W Skaryszewie zaginął 55-latek. Na poszukiwania mężczyzny ruszyli policjanci z psem, który w sąsiednim powiecie w polnych zaroślach odnalazł zaginionego mężczyznę.

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął się demontaż napisu "Marriott" ze szczytu wieżowca, w którym przez 35 lat działał hotel tej sieci. Umowa pomiędzy amerykańskim operatorem Marriott International a administratorem budynku została zerwana. Działalność hotelarska będzie tam kontynuowana, ale już pod innym szyldem.

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę, który na jednej z ulic w Płocku znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Ten nie zatrzymał się jednak do kontroli i rozpoczął ucieczkę. Zakończył ją niedługo później, uderzając w budynek i latarnię.

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W gminie Olszewo-Borki koło Ostrołęki 34-letni kierujący quadem uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Z obrażeniami trafił do szpitala. Zwierzę nie przeżyło.

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl