Stołeczny ratusz przypomina, że miejska loteria PIT rozpoczęła się w styczniu i trwała do końca maja. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło wskazać Warszawę jako miejsce zamieszkania w deklaracji podatkowej za rok 2022. "Finalnie w loterii wpłynęło niemal 36,5 tysiąca zgłoszeń. Aż 4 tysiące osób zadeklarowało, że rozlicza się w Warszawie po raz pierwszy" - podsumowuje stołeczny ratusz.
Liczba 4 tysiące wydaje się niewielka w skali dwumilionowego miasta. Jednak każda osoba rozliczająca się z fiskusem w Warszawie, przekazuje do budżetu średnio 4,25 tysiąca złotych. A to oznacza w sumie 17 milionów złotych rocznie.
Na co można wydać 17 milionów złotych?
Urzędnicy podają przykłady tego, co można zrobić w mieście za 17 milionów złotych. "To niemal równowartość kwoty, jaką stołeczni radni zdecydowali się przyznać na wniosek prezydenta na programy wsparcia dla warszawskich uczniów i przedszkolaków. Z funduszy tych dofinansowane zostaną m.in. wyjścia do kina czy muzeum oraz udział w wydarzeniach kulturalnych" - wyliczono w komunikacie.
Co jeszcze można sfinansować za taką kwotę? Ratusz wymienia żłobek, albo trzy parki linearne Suwak, dwukrotną modernizację Marszałkowskiej od placu Bankowego do Królewskiej lub bezpłatne zajęcia dla 10 tysięcy ciężarnych kobiet na okres trzech lat.
Loteria PIT w Warszawie została zorganizowana po raz pierwszy. Główną nagrodą jest samochód hybrydowy. Ale są też inne nagrody: zegarki i rowery. Zwycięzcy będą znani w lipcu.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock