Przekazanie działki przybliża rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą duże zmiany

Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskało prawa do użytkowania działki przy ulicy Towarowej. Jak zaznacza stołeczny ratusz, to kolejny krok w kierunku realizacji planowanej od kilku lat modernizacji i rozbudowy placówki. Na wizualizacjach widać, jak dużą metamorfozę przejdzie nie tylko samo muzeum, ale i teren wokół.

Na początku listopada stołeczny ratusz poinformował o przekazaniu Muzeum Powstania Warszawskiego działki przy ulicy Towarowej. 26 października umowę w imieniu prezydenta Warszawy podpisało Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa. To już kolejne porozumienie, które przybliża placówkę do rozpoczęcia rozbudowy. W 2019 r. MPW nabyło prawo użytkowania na okres 30 lat nieruchomości u zbiegu Przyokopowej i Grzybowskiej.

Jak przypominają urzędnicy, rozbudowa zakłada powstanie nowych funkcjonalnych budynków oraz zagospodarowanie terenu wokół kompleksu. Dzięki niej teren placówki zostanie otwarty na ul. Towarową, gdzie zostanie zlokalizowane nowe wejście do muzeum. W nowym pawilonie, oprócz strefy wejściowej, ma się znaleźć sala mogąca pomieścić do 300 osób, a także zejście do kondygnacji podziemnej, stanowiącej łącznik z istniejącym budynkiem.

Zwycięski projekt

Modernizację i rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano na podstawie koncepcji architektonicznej przygotowanej przez Nizio Design International Mirosław Nizio. Przed trzema laty pracownia zwyciężyła w zorganizowanym przez miasto konkursie architektonicznym.

Jury konkursowe argumentowało wówczas, że "praca ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe". Jak podano, "nowa strefa wejściowa została zaproponowana w pracy w sposób poprawny funkcjonalnie i czytelny w kontekście kompozycji urbanistycznej". "Autorzy pracy zaproponowali hol wejściowy dostępny z poziomu galerii o odpowiedniej skali z obszerną strefą wejściową przed i za bramkami kontrolnymi. Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku" - uzasadniono.

Kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem konkursu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o planach rozbudowy. Jak zapowiadał wówczas Jan Ołdakowski, dyrektor MPW, placówka chce otworzyć się na ulicę Towarową. - Pojawią się budynek lub budynki, które pozwolą inaczej wejść do muzeum. Powstaną zatoki, żeby autobusy i taksówki mogły się zatrzymać i wysadzać wycieczki. Chcemy też, aby ciągiem zielonym można było przejść z pobliskiej stacji metra (Rondo Daszyńskiego - red.) do muzeum - zapowiadał Ołdakowski.

"Zrozumieliśmy,, że musimy zareagować na zmiany"
Źródło: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Czytaj także: