Najnowsze

Bez pokazywania twarzy, bez muzyki. "Nieme szaty królowej" przed Pałacem Kultury i Nauki

Najnowsze

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nieme szaty królowej"
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl"Nieme szaty królowej"

Performance przed Pałacem Kultury i Nauki. Jak informują organizatorzy, w ten sposób chcą wyrazić bunt przeciwko zamachowi na wolność.

O godzinie 17.30 przed Pałacem Kultury i Nauki zebrało się kilkadziesiąt kobiet. Wszystkie były ubrane w białe szaty, miały wianki na głowach. Nie widzieliśmy ich twarzy, niemożliwe było, aby rozpoznać ich tożsamość.

Wydarzeniu nie towarzyszyła muzyka ani werbalny opis. Uczestniczki nazwały je "Nieme szaty królowej".

"W ten sposób kobiety z różnych zawodów i grup społecznych wyrażają swój bunt przeciwko zamachowi na ich wolność i uprzedmiotowieniu przez polski rząd, jednocześnie żądając respektowania pełnych praw człowieka" – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Trzeci tydzień manifestacji

Masowe protesty w całej Polsce trwają od 22 października i są wyrazem sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

"Nieme szaty królowej"TVN24

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości