Kilka tysięcy wolontariuszy rozdaje papierowe żonkile. 450 tysięcy w sześciu miastach

zonkil_06
Akcja Żonkile w Warszawie
Źródło: TVN24
Dziś przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Obchody odbywają się pod hasłem "Nie bądź obojętny". Temu szczególnemu dniu towarzyszy także akcja Żonkile. W tym roku w zaangażowało się w nią kilka tysięcy wolontariuszy. W Warszawie papierowe kwiaty niedaleko ratusza rozdawał Rafał Trzaskowski, a na "patelni" reporter TVN24 Radomir Witt.

Ruszyła 11. edycja akcji Żonkile, organizowana w tym roku w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Jak co roku inicjatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Organizatorzy chcą rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów.

Akcję Żonkile organizatorzy dedykują cywilom - około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i w podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. To właśnie sytuacja cywilów w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które muzeum chce poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania.

ZOBACZ: "Wokół nas morze ognia". Przejmujący prolog filmowy.

SPEC PROLOG POLIN 1804
Prolog do wystawy "Wokół nas Morze Ognia"
Źródło: MHŻP POLIN

"To jest jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta"

Do akcji przyłączył się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który niedaleko ratusza, sam wręczał przechodniom papierowe żonkile. - Chcemy, żeby wiedza o powstaniu w getcie, zwłaszcza w 80. rocznicę była jak najszersza. To jest jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta - powiedział Trzaskowski.

Z inicjatywy prezydenta Warszawy z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania Muzeum POLIN wyprodukowało 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które są rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. - Włączam się w tego typu inicjatywy i bardzo się cieszę, że udało nam się doprowadzić do tego, że nie jest to tylko akcja warszawska, ale także światowa - dodał Trzaskowski

Akcja Żonkil na warszawskich ulicach
Akcja Żonkil na warszawskich ulicach
Źródło: TVN24

W akcję zaangażowało się wiele znanych osób. Honorową Ambasadorką została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach muzeum stworzyło poruszającą animację dla uczniów i uczennic. Trailer można obejrzeć na kanale muzeum na YouTube. Akcję wspierają także: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski czy Bartosz Gelner.

Papierowe żonkile na "patelni"

W stolicy wolontariuszy z papierowymi żonkilami można spotkać także m. in. na "patelni", przy stacji metra Centrum. W wolontariat zaangażował się Radomir Witt, reporter TVN24. Na antenie powiedział, że jest to miejsce szczególne. - To tu krzyżują się drogi mieszkańców i mieszkanek Warszawy - podkreślił Witt. Dodał także, że to miejsce, w którym symbolika powstania w getcie warszawskim jest obecna dookoła. Jest tam też mural przypominający o tym wydarzeniu. 

Radomir Witt, reporter TVN24 rozmawiał z jedną z z wolontariuszek
Radomir Witt, reporter TVN24 rozmawiał z jedną z z wolontariuszek
Źródło: TVN24

- O tych wydarzeniach będą przypominać także wolontariusze i wolontariuszki. Jest to ponad trzy tysiące osób - zaznaczył reporter.

Rozmawiał także z Natalią, wolontariuszką, zaangażowaną w akcję Żonkile od trzech lat. - Historia getta warszawskiego jest dla mnie ważna i chciałam kultywować pamięć o tych ludziach, którzy zginęli i tych którzy przeżyli i są żywymi świadkami historii, która działa się w Warszawie - powiedziała wolontariuszka na antenie TVN24. - Z roku na rok jest coraz większa świadomość. Coraz więcej ludzi wie, co ta akcja upamiętnia - dodała Natalia.

Baner na warszawskiej "patelni"
Baner na warszawskiej "patelni"
Źródło: TVN24

ZOBACZ: Papierowe żonkile na ulicach sześciu polskich miast.

zonkile3
Do akcji "Żonkile" zgłosiło się 3700 wolontariuszy
Źródło: TVN24

"Pamięć jest nam potrzebna"

O powstaniu w getcie warszawskim i akcji Żonkile opowiadała na antenie TVN24 Marta Dziewulska z Muzeum POLIN. Zwróciła uwagą na hasło tegorocznych obchodów pn. "Nie bądź obojętny".

TVN24 Clean_20230419084930(15576)_aac
"Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest ważna"
Źródło: TVN24

- Te słowa przyświecają nam w tym roku. Są motywem przewodnim całego programu. Ale mam nadzieję, że one dla nas wszystkich staną się taką przestrogą i obowiązkiem, wezwaniem do pewnej postawy na przyszłość. Ta pamięć jest nam potrzebna - powiedziała. Zaznaczyła, że niestety wojna nadal wraca i trwa w najróżniejszych zakątkach świata. - Pamiętajmy o tych tragicznych wydarzeniach nawet, jeśli ta pamięć jest trudna, po to by to się nigdy nie powtórzyło. Edukacja o różnorodności jest nas w stanie być może uratować w przyszłości - zaznaczyła.

Dziewulska przybliżyła także akcję Żonkile. Zaznaczyła, że świadomość o powstaniu w getcie warszawskim jest coraz większa, także symbolika żonkili jest lepiej znana społeczeństwu. Opowiedziała również o ofercie edukacyjnej.

- Ponad 7600 instytucji w całej Polsce: instytucji kultury, bibliotek i szkół zgłosiło się do akcji Żonkile. Instytucje te skorzystają z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez muzeum POLIN - zaznaczyła. - Powstał animowany film, na podstawie Książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem", są również opowiadania, czytane przez znakomitych aktorów oraz karty pracy. Ułatwiamy więc nauczycielom rozmawianie o pamięci i o powstaniu w getcie warszawskim - powiedziała na antenie TVN24.

TVN24 Clean_20230419084449(17592)_aac
Program dla dzieci przygotowany przez muzeum POLIN
Źródło: TVN24

Marta Dziewulska zaznaczyła, że powstanie w getcie warszawskim jest trudnym tematem do przedstawienia dzieciom, dlatego materiały, przygotowane przez muzeum POLIN nie mówią wprost o tym co się wydarzyło 80 lat temu. Opowiadają o tym jak pięknie jest się różnić, jak różnorodność, jest dla nas wartością. Jak to jest, że ktoś nagle z naszego życia znika i z jakimi emocjami dziecko może się zmierzyć. To są bardzo uniwersalne treści, przygotowane dla dzieci w każdym wieku - uzupełniła.

Papierowe kwiaty trafią do różnych miast

W tym roku pierwszy raz w historii tej akcji wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

W Izraelu zostanie rozdanych z kolei ponad 40 000 papierowych żonkili, które trafią m.in. do szkół w całym kraju oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie "Remembering Together". Dzięki współpracy z ELNET Polska żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.

PRZECZYTAJ: Z Krasnosielca do Hollywood. Bracia Warner dołączyli do galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN.

warszawa 1
Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner
warszawa 2
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Czytaj także: