Kilka tysięcy wolontariuszy rozdaje papierowe żonkile. 450 tysięcy w sześciu miastach

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP
Akcja Żonkile w Warszawie
Akcja Żonkile w WarszawieTVN24
wideo 2/5
Akcja Żonkile w WarszawieTVN24

Dziś przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Obchody odbywają się pod hasłem "Nie bądź obojętny". Temu szczególnemu dniu towarzyszy także akcja Żonkile. W tym roku w zaangażowało się w nią kilka tysięcy wolontariuszy. W Warszawie papierowe kwiaty niedaleko ratusza rozdawał Rafał Trzaskowski, a na "patelni" reporter TVN24 Radomir Witt.

Ruszyła 11. edycja akcji Żonkile, organizowana w tym roku w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Jak co roku inicjatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Organizatorzy chcą rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów.

Akcję Żonkile organizatorzy dedykują cywilom - około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i w podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. To właśnie sytuacja cywilów w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które muzeum chce poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania.

ZOBACZ: "Wokół nas morze ognia". Przejmujący prolog filmowy.

Prolog do wystawy "Wokół nas morze ognia"
Prolog do wystawy "Wokół nas Morze Ognia" MHŻP POLIN

"To jest jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta"

Do akcji przyłączył się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który niedaleko ratusza, sam wręczał przechodniom papierowe żonkile. - Chcemy, żeby wiedza o powstaniu w getcie, zwłaszcza w 80. rocznicę była jak najszersza. To jest jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta - powiedział Trzaskowski.

Z inicjatywy prezydenta Warszawy z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania Muzeum POLIN wyprodukowało 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które są rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. - Włączam się w tego typu inicjatywy i bardzo się cieszę, że udało nam się doprowadzić do tego, że nie jest to tylko akcja warszawska, ale także światowa - dodał Trzaskowski

Akcja Żonkil na warszawskich ulicachTVN24

W akcję zaangażowało się wiele znanych osób. Honorową Ambasadorką została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach muzeum stworzyło poruszającą animację dla uczniów i uczennic. Trailer można obejrzeć na kanale muzeum na YouTube. Akcję wspierają także: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski czy Bartosz Gelner.

Papierowe żonkile na "patelni"

W stolicy wolontariuszy z papierowymi żonkilami można spotkać także m. in. na "patelni", przy stacji metra Centrum. W wolontariat zaangażował się Radomir Witt, reporter TVN24. Na antenie powiedział, że jest to miejsce szczególne. - To tu krzyżują się drogi mieszkańców i mieszkanek Warszawy - podkreślił Witt. Dodał także, że to miejsce, w którym symbolika powstania w getcie warszawskim jest obecna dookoła. Jest tam też mural przypominający o tym wydarzeniu. 

Radomir Witt, reporter TVN24 rozmawiał z jedną z z wolontariuszekTVN24

- O tych wydarzeniach będą przypominać także wolontariusze i wolontariuszki. Jest to ponad trzy tysiące osób - zaznaczył reporter.

Rozmawiał także z Natalią, wolontariuszką, zaangażowaną w akcję Żonkile od trzech lat. - Historia getta warszawskiego jest dla mnie ważna i chciałam kultywować pamięć o tych ludziach, którzy zginęli i tych którzy przeżyli i są żywymi świadkami historii, która działa się w Warszawie - powiedziała wolontariuszka na antenie TVN24. - Z roku na rok jest coraz większa świadomość. Coraz więcej ludzi wie, co ta akcja upamiętnia - dodała Natalia.

Baner na warszawskiej "patelni"TVN24

ZOBACZ: Papierowe żonkile na ulicach sześciu polskich miast.

Do akcji "Żonkile" zgłosiło się 3700 wolontariuszy
Do akcji "Żonkile" zgłosiło się 3700 wolontariuszy TVN24

"Pamięć jest nam potrzebna"

O powstaniu w getcie warszawskim i akcji Żonkile opowiadała na antenie TVN24 Marta Dziewulska z Muzeum POLIN. Zwróciła uwagą na hasło tegorocznych obchodów pn. "Nie bądź obojętny".

"Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest ważna"
"Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest ważna"TVN24

- Te słowa przyświecają nam w tym roku. Są motywem przewodnim całego programu. Ale mam nadzieję, że one dla nas wszystkich staną się taką przestrogą i obowiązkiem, wezwaniem do pewnej postawy na przyszłość. Ta pamięć jest nam potrzebna - powiedziała. Zaznaczyła, że niestety wojna nadal wraca i trwa w najróżniejszych zakątkach świata. - Pamiętajmy o tych tragicznych wydarzeniach nawet, jeśli ta pamięć jest trudna, po to by to się nigdy nie powtórzyło. Edukacja o różnorodności jest nas w stanie być może uratować w przyszłości - zaznaczyła.

Dziewulska przybliżyła także akcję Żonkile. Zaznaczyła, że świadomość o powstaniu w getcie warszawskim jest coraz większa, także symbolika żonkili jest lepiej znana społeczeństwu. Opowiedziała również o ofercie edukacyjnej.

- Ponad 7600 instytucji w całej Polsce: instytucji kultury, bibliotek i szkół zgłosiło się do akcji Żonkile. Instytucje te skorzystają z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez muzeum POLIN - zaznaczyła. - Powstał animowany film, na podstawie Książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem", są również opowiadania, czytane przez znakomitych aktorów oraz karty pracy. Ułatwiamy więc nauczycielom rozmawianie o pamięci i o powstaniu w getcie warszawskim - powiedziała na antenie TVN24.

Program dla dzieci przygotowany przez muzeum POLIN
Program dla dzieci przygotowany przez muzeum POLINTVN24

Marta Dziewulska zaznaczyła, że powstanie w getcie warszawskim jest trudnym tematem do przedstawienia dzieciom, dlatego materiały, przygotowane przez muzeum POLIN nie mówią wprost o tym co się wydarzyło 80 lat temu. Opowiadają o tym jak pięknie jest się różnić, jak różnorodność, jest dla nas wartością. Jak to jest, że ktoś nagle z naszego życia znika i z jakimi emocjami dziecko może się zmierzyć. To są bardzo uniwersalne treści, przygotowane dla dzieci w każdym wieku - uzupełniła.

Papierowe kwiaty trafią do różnych miast

W tym roku pierwszy raz w historii tej akcji wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

W Izraelu zostanie rozdanych z kolei ponad 40 000 papierowych żonkili, które trafią m.in. do szkół w całym kraju oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie "Remembering Together". Dzięki współpracy z ELNET Polska żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.

PRZECZYTAJ: Z Krasnosielca do Hollywood. Bracia Warner dołączyli do galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN.

Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner
Galerii "Dziedzictwo" uzupełniona została o życiorysy braci Warner
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN
Historia braci Warner w galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl