Stołeczny ratusz poinformował, że nowa ortofotomapa obejmuje obszar o łącznej powierzchni około 550 km kw. To cały obszar miasta, wraz z jego obrzeżami. Do przygotowania mapy wykorzystano 27 657 pojedynczych zdjęć lotniczych. Wykonano je z pokładu samolotu Partenavia P-68, który leciał nad Warszawą na wysokości ok. 1600 metrów – ze średnią prędkością około 220 km/h. Fotografie wykonano 13 kwietnia oraz 9, 10 i 11 maja 2022 roku.
Urzędnicy wskazują, że to najdokładniejsza cyfrowa mapa stolicy. "Parametry wykonania zdjęć zostały dobrane w taki sposób, aby pojedynczy piksel ortofotomapy odpowiadał zaledwie 5 cm w terenie" - wyjaśniono w komunikacie.
Cenne źródło informacji
Do czego potrzebna jest tak dokładna ortofotomapa? "Po komputerowym przetworzeniu i opracowaniu ortofotomapy są cennym źródłem informacji wykorzystywanym zwłaszcza w celach: przyrodniczych (np. charakter terenów zielonych i rodzaj gatunków drzew), komunikacyjnych (gęstość siatki komunikacyjnej i układ dróg), turystycznych (lokalizacje zabytków), urbanistycznych (zagęszczenie i rodzaj zabudowy), bezpieczeństwa (np. obszar terenów zalewowych rzek i stan wałów przeciwpowodziowych), a także określenia własności gruntów" - wskazuje ratusz.
Z map lotniczych mogą korzystać nie tylko pracownicy urzędu miasta, ale też mieszkańcy. Nowa mapa została udostępniona 10 maja na stronie internetowej: mapa.um.warszawa.pl. Ratusz szacuje, że z serwisu korzysta około pół miliona unikalnych użytkowników rocznie.
A tak wygląda fotoplan wykonany na podstawie zdjęć Warszawy z 2018 roku:
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa