Zapłacą grosze. Ratusz obniży opłaty dla przedsiębiorców

Ogródki gastronomiczne na Nowym Świecie
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm
Źródło: TVN24
Właściciele kiosków i pawilonów zamkniętych z powodu pandemii zapłacą jeden grosz dziennie za metr kwadratowy zajmowanego pasa drogowego. Taka stawka będzie obowiązywała, dopóki nie zostaną zniesione antycovidowe obostrzenia. Na przyszły rok miasto przygotowuje też rabat dla restauratorów i prowadzących stragany.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Groszowa stawka za zajęcie pasa drogowego będzie dotyczyła przedsiębiorców, którzy w wyniku rządowych ograniczeń nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej. Jeden grosz to dzienny koszt zajmowania jednego metra kwadratowego miejskiej przestrzeni. Uregulowania w tej sprawie zostaną wprowadzone w zarządzeniu prezydenta stolicy.

- To bardzo ważne zwłaszcza dla właścicieli kiosków i pawilonów prowadzących drobną sprzedaż detaliczną w pasie drogowym, których obiekty, mimo zakazu prowadzenia działalności, będą zajmować przestrzeń publiczną - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym ratusza.

Ratusz zapowiada też proporcjonalny zwrot pobranych wcześniej opłat. Zarząd Dróg Miejskich wydał w 2020 roku 560 decyzji dotyczących takich pawilonów, kiosków i straganów. "Dodatkowo zarządzamy 11 przejściami podziemnymi, w których wynajmowane są obiekty handlowe. Ulga dotyczy więc dużej liczby warszawskich przedsiębiorców" - czytamy na stronie drogowców.

Urzędnicy tłumaczą, że obecnie przedsiębiorcy płacą za rzeczywiste zajęcie pasa drogowego. A to oznacza, że jeżeli są w stanie usunąć stoliki i krzesła w kawiarnianym ogródku albo nie będą przez pewien czas rozstawiali straganu z kwiatami i zniczami, nie będą ponosił opłat. Zasadę tę nie jest łatwo zastosować wobec osób prowadzących działalność w kioskach i pawilonach, bo w trakcie tymczasowego zamknięcia biznesów nie mają one możliwości szybkiego "sprzątnięcia" obiektów zajmujących pas drogowy, by uniknąć ponoszenia opłat. Stąd pomysł wprowadzenia dla nich groszowej stawki za metr kwadratowy.

Przedłużony rabat

W planach jest też przedłużenie obowiązującego w tym roku rabatu za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów i prowadzących stragany. Prezydent złoży projekt uchwały w tej sprawie, a decyzję podejmą wkrótce warszawscy radni.

- Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy w największym stopniu są dotknięci ograniczeniem kontaktów społecznych i mobilności. Oznacza to, że za zezwolenie na ustawienie ogródka kawiarnianego wciąż będzie się płacić o 75 procent mniej niż standardowo. Z kolei zezwolenia na organizację targowisk, pawilony handlowe, kioski, szyldy i markizy, słupy ogłoszeniowe oraz gabloty informacyjne i reklamowe pozostałyby z rabatem w wysokości 50 procent - wyjaśnia Trzaskowski w komunikacie ratusza.

Obniżona stawka miałaby obowiązywać przez cały rok 2021. Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że w maju stawki za zajęcie pasa drogowego obniżono o połowę. "Już wtedy planowano, że ta tymczasowa zmiana potrwa do końca roku. W czerwcu zdecydowano o kolejnej obniżce dla restauratorów - do 75 procent. Dzięki tej uldze w ciągu sezonu - trudniejszego niż zwykle - płacili za zajęcie pasa drogowego czterokrotnie mniej" - informują drogowcy.

Urzędnicy liczą na to, że rozszerzenie tej ulgi na przyszły rok pomoże przedsiębiorcom w częściowym ograniczeniu kosztów po zakończeniu lockdownu. W 2020 roku ZDM wydał w sumie 492 decyzje na ustawienie ogródka przy restauracji lub kawiarni dla 415 podmiotów. "To bardzo duża grupa przeważnie drobnych przedsiębiorców. Jak łatwo z tego wywnioskować, są w tym gronie na przykład duże sieci kawiarniane, ale w zdecydowanej większości małe restauracyjki z dwoma stolikami, dla których obniżenie opłaty w przyszłym roku będzie dużą ulgą" - przekonuje ZDM.

Ogródki gastronomiczne na Nowym Świecie
Ogródki gastronomiczne na Nowym Świecie
Źródło: Shutterstock
Czytaj także: