Jak przekazał w komunikacie stołeczny ratusz, zielonym rozchodnikiem pokryty zostanie około 1200-metrowy odcinek torowiska. Pierwszy to fragment torów pomiędzy placem Zawiszy a Żelazną, drugi - między rondem ONZ a Dworcem Centralnym. "Na torach będzie rosło osiem gatunków rozchodnika i dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, to będzie zmieniał się jej kolor. Zostanie posadzona na podłożu do uprawy roślin, pod którym znajdzie się warstwa do magazynowania wody" - informuje ratusz.
Aby zasadzić rozchodnik, torowisko musi być wcześniej do tego odpowiednio przygotowane. Ekipy techniczne zajmą się ich regulacją, oczyszczeniem tłucznia i zabezpieczeniem ich żywicą. Prace zaplanowano na godziny nocne, zatem ruch tramwajowy nie będzie wstrzymywany.
Na oferty tramwajarze czekają do 22 sierpnia. Termin przeprowadzenia będzie zależał od pogody. Ale z dotychczasowych doświadczeń wynika, że sadzenie musi być prowadzone, gdy jest chłodniej.
Rozchodnik nie potrzebuje podlewania
Ratusz informuje, że w całym mieście jest już 27 kilometrów zielonych torowisk. Tory zazieleniane są głównie w trakcie prowadzonych remontów. Rezygnują z trawy, która wymaga częstego podlewania. "Rozchodnik początkowo eksperymentalnie został posadzony na ul. Obozowej, a teraz dzięki temu, że nie potrzebuje podlewania trafia na inne ulice. To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i braku wody w Polsce. Tory, które teraz zostaną zazielenione będą pierwszymi w stolicy, które nie przejdą pełnej wymiany na osadzane w konstrukcji betonowej. To pozwala obniżać koszty zazieleniania istniejących torów" - podkreślają urzędnicy.
Zielone będą również budowane i planowane w najbliższym czasie torowiska, czyli w ciągu ulic Kasprzaka, Gagarina oraz na trasie do Wilanowa. Ponadto przy nowych torach tramwajarze zaplanowali posadzenie wysokich, wyrośniętych drzew. Te pojawią się również na przystankach.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa