Kontrola poselska w warszawskim pogotowiu: na 573 ratowników zaledwie sześciu jest zatrudnionych na etat

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protest ratowników medycznych, do chorych jeżdżą strażacy
Protest ratowników medycznych, do chorych jeżdżą strażacyTVN24
wideo 2/5
Protest ratowników medycznych, do chorych jeżdżą strażacyTVN24

Posłowie Lewicy zorganizowali we wtorek konferencję poświęconą sytuacji w stołecznym pogotowiu. Z przeprowadzanej kontroli wynika, że pracuje tam ponad 570 ratowników, z czego tylko sześciu jest zatrudnionych na etat. Reszta ma umowy cywilnoprawne. - Prezydent Andrzej Duda, zamiast wprowadzać stan wyjątkowy na terenie przygranicznym z Białorusią, powinien wprowadzić stan wyjątkowy w systemie ratownictwa medycznego - mówią posłowie.

Ratownicy medyczni 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest przeciwko niskim wynagrodzeniem i złym warunkom pracy. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września wezmą udział w dużej manifestacji w stolicy.

Na wtorkowej konferencji prasowej posłowie Lewicy Marek Rutka i Beata Maciejewska przedstawiali wyniki kontroli poselskiej w stołecznym pogotowiu. Rutka przekazał, że była to pierwsza taka kontrola w historii stołecznego pogotowia. - Wykazała szereg patologii. Nie dotyczą one tylko tej stacji pogotowia, ale kwestii systemowych, tego, jak funkcjonuje ratownictwo medyczne w Polsce - podkreślił Rutka. Jak podał, w stołecznym pogotowiu pracuje 573 ratowników: - Współpracują z tą stacją na umowie cywilnoprawnej, zaledwie sześciu ratowników jest zatrudnionych na etat. Żaden z 70 pracujących tu lekarzy nie jest zatrudniony na etat. Oni wszyscy pracują na umowach cywilnoprawnych.

- Sytuacja, w której zatrudniamy ratowników na umowy cywilnoprawne, skończy się katastrofą prędzej czy później. Oni zaczną rezygnować z pracy. Nie może być takiej sytuacji. Taka, jaka jest dzisiaj, taka jaka jest zresztą od wielu lat - że ratownik medyczny to bohater za najniższą krajową - stwierdził poseł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rutka: godzina pracy LPR kosztuje 10 tys. zł, karetki kołowej - 125 złotych

Z powodu protestu ratowników od środy do wielu zdarzeń na terenie Warszawy i okolic wysyłane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ubiegły piątek LPR lądował w ścisłym centrum Warszawy, na placu Konstytucji. - Minister powiedział, że nic złego się w zasadzie się nie stało, system zadziałał. To ja powiem, co się złego stało: godzina pracy śmigłowca ratunkowego to jest około 10 tysięcy złotych, a godzina pracy zespołu kołowego karetki pogotowia wyceniana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na 125 złotych. 80 razy więcej kosztuje wykorzystanie śmigłowca ratowniczego - wyliczał Rutka.

Dodał, że "nie można powiedzieć, że nic się nie stało": - Chyba że jesteśmy tak bogatym państwem, że stać nas na to, aby do błahego zdarzenia wysyłać śmigłowiec. Śmigłowców mamy w Polsce 18, a karetek 1360. One nie zastąpią karetek.

Maciejewska: państwo wydaje miliardy na Pałac Saski

- Mamy sytuację paraliżu w służbie zdrowia. Prezydent, zamiast wprowadzać stan wyjątkowy na terenie przygranicznym, powinien w zasadzie wprowadzić stan wyjątkowy w systemie ratownictwa medycznego - podkreślił też poseł. I dodał, że ratownikom medycznym należą się godne warunki zatrudnienia i godne warunki płacy. - Ci ratownicy nie walczą tylko o pieniądze - podkreślił poseł. Wymienił ich postulaty, między innymi wprowadzenie samorządu ratowników medycznych i ustawę o zawodzie ratownika medycznego.

Wiceszefowa klubu Lewicy Beata Maciejewska zapowiedziała, że jej klub będzie uczestniczyć w proteście pracowników służby zdrowia, który został zapowiedziany na sobotę. - Nie widzimy powodu, dlaczego państwo miałoby wydawać miliardy na Pałac Saski, na Instytut Pamięci Narodowej, a nie jest w stanie zapewnić godnych płac ludziom, którzy utrzymują nasze państwo i nasze społeczeństwo w jak najlepszej kondycji, którzy dbają o nasze życie i o nasze zdrowie - oświadczyła posłanka.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl