Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki to pierwsze kino w Warszawie, które z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem, zawiesiło swoją działalność.
"Od 19 października wstrzymujemy działalność na czas nieokreślony. Zarząd Kinoteki podjął tę decyzję po dokładnej analizie sytuacji związanej z epidemią" - czytamy na facebookowym profilu kina.
Powody takiej decyzji przedstawiciele Kinoteki tłumaczyli w komunikacie cytowanym przez Wirtualną Polskę. Przypomnieli w nim, że zgodnie z nowymi obostrzeniami, obowiązującymi od 17 października, na kinowej sali może przebywać maksymalnie 25 procent publiczności. "Dodatkowo wciąż odsuwane są najważniejsze premiery filmowe, a festiwale zmieniają formuły na hybrydowe, lub w całości on-line" - napisali.
I zwrócili uwagę, że dla instytucji kultury brakuje wsparcia i prób systemowego rozwiązania ze strony ministerstwa kultury. "Żeby branża filmowa i kina przetrwały, potrzebna jest niezwłoczna próba wsparcia w postaci rekompensat z tytułu poniesionych strat. Zagrożenie upadku wielu kin jest realne, a sytuacja zdaje się być coraz bardziej dramatyczna" - zaznaczyli.
Ośmiosalowa Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki powstała w 2001 roku w miejscu wcześniejszych kin Przyjaźń, Młoda Gwardia i Wiedza. Odbywa się w niej wiele festiwali filmowych, m.in. Warszawski Festiwal Filmowy i Millennium Docs Against Gravity.
Nowe obostrzenia w instytucjach kultury
Zgodnie z obowiązującymi od 17 października zasadami bezpieczeństwa sanitarnego działalność twórcza związana z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki oraz działalność związana z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalność klubów filmowych jest dopuszczalna pod warunkiem: udostępnienia widzom lub słuchaczom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 procent liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni lub gdy działalność jest prowadzona na otwartym powietrzu – przy zachowaniu odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami.
Widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Udostępnione może być co czwarte miejsce na widowni w rzędach naprzemiennie.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock