– Dochody z PIT są bardzo ważne dla rozwoju miasta – to 1/3 całego budżetu. Te pieniądze wracają do nas w postaci nowych dróg i ścieżek rowerowych, inwestycji związanych z zielenią oraz walką ze smogiem. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne. Warto płacić podatki w Warszawie, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby te podatki płacili właśnie tutaj – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Podatek od osób fizycznych to podstawowe źródło dochodu stolicy. W 2019 r. do budżetu miasta z tego tytułu wpłynęło 6,3 miliarda złotych, a średnio od każdego podatnika trafia ponad 4,6 tys. zł.
Ratusz chce trafiać do osób, które tutaj mieszkają i pracują, ale swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach. W 2019 roku Warszawa zyskała blisko 40 tysięcy nowych podatników. W ubiegłym roku było to łącznie 1 mln 379 tys. 536 osób.
Jak się rozliczyć?
Władze miasta przypominają, że podobnie jak w zeszłym roku, urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Można je znaleźć na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl.
Można wybrać czy chcemy skorzystać z "Twojego e-PIT-a" sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie. Jest na to czas do 30 kwietnia tego roku.
By wesprzeć budżet stolicy, w przypadku korzystania z usługi "Twój e-PIT", należy sprawdzić czy w rubryce "adres" widnieje adres zamieszkania w Warszawie i ewentualnie dokonać korekty. "Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania. W przypadku wypełniania deklaracji podatkowej w formie papierowej, analogicznie tę samą informację należy wpisać na pierwszej stronie w części B" – podają urzędnicy.
Miasto zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Mogą płacić mniej za bilety długookresowe na dwie strefy, a także korzystać ze zniżek w ramach programu Karta warszawiaka. "Można m.in. otrzymać zniżki na kurs językowy, korzystać z różnorodnej oferty sportowej i kulturalnej, założyć instalację fotowoltaiczną, zaprojektować ogródek, naprawić rower, wziąć udział w zajęciach z programowania robotów, skorzystać z fizjoterapii, kupić lub wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji" – wyliczają urzędnicy.
I przypominają, że mieszkańcy miasta, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych.
Pisaliśmy też o tym, że Śródmieście chce zrezygnować z urzędniczego żargonu:
Śródmieście rezygnuje z urzędniczego żargonu
Autorka/Autor: ran/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta